Harry Potter Serisi

J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisi, kısa zamanda fantastik edebiyatın klasiklerinden biri haline geldi. Büyücülerin dünyasını 6 kitaplık seri ile etkileyici bir şekilde anlatan yazar, hayal gücünün sınırlarını zorlayarak benzersiz bir evrenin kapısını araladı. Her yaştan okuyucuya sahip olan Harry Potter serisi, elde ettiği başarı ile 2001 yılında beyaz perdeye taşındı. 2011 yılına kadar devam eden Harry Potter macerasını, izleme sırasına göre sizlerle paylaştık.

Tavsiye Yazı: Harry Potter Testi

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter Filmleri - Felsefe Taşı

Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 7,6

Daniel Radcliffe tarafından canlandırılan Harry Potter ile ilk kez Felsefe Taşı filminde tanışıyoruz. Felsefe taşı serinin ilk filmi olduğu için karakterleri ve fantastik öğeleri tanıtarak Harry Potter evrenini kısa sürede sevmemizi sağlıyor. Filmde, Harry’nin Dursley’lerdeki evinde mutsuz bir hayat sürerken büyücü olduğunu öğrenmesi ve Büyücülük Okulu Hogwart’a kabul mektubu alması işleniyor. Hiç bilmediği bir dünyaya adım atan Harry, okuluna ve büyülü dünyaya alışmaya çalışırken yakın arkadaşları Ron Weasley ve Hermione Granger ile maceradan maceraya atılıyor.

Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter Filmleri - Sırlar Odası

Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 7,4

Serinin ikinci filminde Harry için tehlike çanları çalmaya başlıyor. Eğlencenin yanında endişeyi ve gerilimi de yaşadığımı Sırlar Odası filminde yardımsever ev cini Dobby, mutsuz bir yaz dönemi sonrasında Hogwart’a dönmek için can atan Harry’e okulun tehlikeli olduğunu söylüyor. Sırlar Odası filmi, Hogwarts’ta meydana gelen esrarengiz olayları işleyerek Harry’nin ilerleyen zamanlarda içine düşeceği tehlikeli durumlara işaret verir. Bu macerasında da Harry, Ron ve Hermione’den yardım alacak ve kendine dair yeni gizemler keşfedecektir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter Filmleri - Azkaban Tutsağı

Yapım Yılı: 2004
IMDB Puanı: 7,9

Usta yönetmen Alfonso Cuarón tarafından çekilen üçüncü film Azkaban Tutsağı, aynı zamanda Harry Potter serisinin en önemli filmlerinden biridir. Birçok konunun açıklığa kavuştuğu filmle birlikte artık olaylar hız kazanmaya başlar. Filmin ana konusu, adında da geçen Azkaban hapishanesinden kaçan Sirius Black’tir. Lord Voldemort’un yardımcısı olarak bilinen Sirius Black’in firarı, Hogwarts’ta korkuyla karşılanır. Ancak Sirius Black’in geçmişi bundan çok daha fazladır. Bir animagus olan karakter esasında Harry Potter’ın babası James’in en yakın arkadaşı ve Harry Potter’ın vaftiz babasıdır. Sirius Black’in geri dönüşüyle Harry, tehlikenin merkezine çekilmeye başlar.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter Filmleri - Ateş Kadehi

Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 7,7

Ateş Kadehi, hem Harry’nin hem de izleyicilerin Voldemort tehlikesiyle ilk kez karşı karşıya geldiği filmdir. Bu zamana kadar ayak sesleri duyulan büyük kara büyücü Voldermort, geri dönerek Harry’nin karşısına çıkar. Ateş kadehi filminde, kitaplarda da geniş yer tutan “Üç Büyücü Turnuvası” işlenmektedir. Üç Büyücü Turnuvasında Robert Pattinson’un canlandırdığı Cedric Diggory ile finale kalan Harry, burada en büyük korkusuyla yüzleşir.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Yapım Yılı: 2007
IMDB Puanı: 7,5

Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Voldemort’un geri dönmesiyle birlikte yaşanan kaos ortamını konu edinir. Muggle mahallesinde ruh emicilerle karşılaştığı için “Patronus” büyüsü yapmak zorunda kalan Harry, Sihir Bakanlığı tarafından duruşmaya çağrılır. Voldemort’la karşılaşan tek kişi olan Harry, kimseyi Voldemort’un geri döndüğüne inandıramaz. Hogwarts’ın da bunu inkar eden bir politika izlemesi nedeniyle, Harry’i korumak ve gerektiği takdirde karanlık güçlerle savaşmak üzere Zümrüdüanka Yoldaşlığı toplanır.

Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter Filmleri - Melez Prens

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,6

Melez Prens, Harry Potter’ın geçiş filmlerinden biridir. Bu filmle birlikte, Sihir Bakanlığı ve Hogwarts tarafından Voldemort’un geri döndüğü kesinleşir. Bu kabulle birlikte Voldemort’la ilgili en başından beri doğru uyarılarda bulunan Harry, büyü dünyasının seçilmiş kişisi haline gelir. Ancak Voldemort’un geri dönüşü daha büyük olaylara zemin hazırlar. Voldemort’un ruhunu yedi parçaya bölüp belli nesnelere dağıttığını düşünen Dumbledor, Hortkuluk adı verilen bu nesnelerin peşine düşer.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Part 1

Yapım Yılı: 2010
IMDB Puanı: 7,7

Harry Potter serisinin son kitabı olan Ölüm Yadigarları, uzun ve önemli konulara sahip olması nedeniyle iki ayrı film olarak çekilmiştir. Ölüm Yadigarları’nın ilk filminde, Harry, Ron ve Hermione tek başınadır. Güvenebilecekleri kimsenin kalmadığını fark eden üçlü, geri kalan Hortkuluk’ları yok etmek üzere yola koyulur. Bunu öğrenen Voldemort ve Ölüm Yiyenler Harry’yi durdurmak için her şeyi yapar. Ancak Harry, Hortkuluk’ların izini sürmeye devam eder ve bu süreçte Ölüm Yadigarları efsanesini öğrenir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Part 2

Harry Potter Filmleri - Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 8,1

Ölüm Yadigarları’nın ikinci filmi, Harry Potter serisinin en başarılı filmidir. Bu filmle beraber iyiler ve kötüler safında uzun zamandır devam etmekte olan savaş, gürültülü bir şekilde finale ulaşır. Ölüm Yadigarları efsanesindeki Mürver Asa’yı elde etmek için Voldemort’un peşine düşen Harry, her şeyin başladığı yere, Hogwart’a geri döner. Buna karşılık Voldemort, Harry Potter’ı teslim etmedikleri takdirde tüm Hogwart’ı yerle bir edeceğini söyler. Bu ikazla birlikte büyük Hogwarts savaşı başlamış olur.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir