En İyi Hayao Miyazaki Filmleri

Animasyon dehası Hayao Miyazaki, bugüne kadar başyapıt değerindeki birçok animasyon filmine imza attı. Bu yazımızda, herkesin mutlaka izlemesi gereken en yaratıcı Miyazaki filmlerine yer verdik. Keyifli okumalar!

Ruhların Kaçışı – Sen to Chihiro no kamikakushi

Hayao Miyazaki Filmleri - Ruhların Kaçışı

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 8,6

Miyazaki’nin en meşhur filminde küçük Chihiro’nun gizemli bir tüneldeki macerası anlatılıyor. Ailesi ile yolculuğa çıkan Chihiro, bu yolculuk sırasında geçtikleri bir tünelde ailesini kaybeder. Kahramanımızın, tünelin gizemini keşfederek ailesini bulması gerekecektir. Gerilimi ve macerası ile izleyenlerden tam not alan film, En İyi Animasyon kategorisinde Oscar ve Altın Ayı gibi birçok prestijli ödülün de sahibi oldu.

Prenses Mononoke – Mononoke-hime

Hayao Miyazaki Filmleri - Prenses Mononoke

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8,4

Filmin ana kahramanı Ashitaka, ormanın derinliklerinde yolunda olmayan bir şeyler olduğunu fark ederek yaşadığı yeri terk eder. Bu ormanda Orman Tanrısı’nı ve kötülüklerini keşfeden Ashitaka, laneti bozmak için Orman Ruhu’nu bulmalıdır.

Komşum Totoro – Tonari no Totoro

Hayao Miyazaki Filmleri - Komşum Totoro

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 8,2

Miyazaki’nin ikonik eserlerinden olan Komşum Totoro, aile ilişkilerini fantastik dokunuşlarla işliyor. Hasta annelerine yakın olmak için sakin bir kasabaya taşınan iki kız çocuğu, başka misafirlerinin de olduğunu fark eder. İkili, bu davetsiz misafirlerle mücadele ettikten sonra daha büyük bir gizemin kapısı aralanacaktır.

Yürüyen Şato – Hauru no ugoku shiro

Hayao Miyazaki Filmleri - Yürüyen Şato

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 8,2

Genç bir kız olan Sophie, acımasız bir cadının büyüsü ile 90 yaşında bir kadın haline gelir. Sophie, bu yeni görüntüsü ile Howl isimli yürüyen şatodaki büyücünün kapısını çalar. Bu esrarengiz şatodaki cin ile birlikte hareket ederek kendisini lanetleyen cadıyı alt etmeye çalışır. Yürüyen Şato, Sophie’nin gençleşme macerası sırasında ülkede patlak veren savaşı da beyaz perdeye taşır. Bu nedenle Miyazaki’nin en yaratıcı işlerinden biridir.

Rüzgarlı Vadi – Kaze no tani no Naushika

Hayao Miyazaki Filmleri - Rüzgarlı Vadi

Yapım Yılı: 1984

IMDb Puanı: 8,1

Rüzgarlı Vadi, distopik bir dünyada geçmektedir. “Seven Days of Fire” isimli bir savaş, tüm dünyayı harabe haline getirmiştir. Geride kalan az sayıda insan, Prenses Nausicaa’nın öncülüğünde hayatına devam etmeye çalışır. Özel güçlere sahip olan Nausicaa, bu ölümcül dünyadaki son umuttur. Film, aynı isimli manga serisinden Hayao Miyazaki tarafından uyarlanmıştır.

Gökteki Kale – Tenkû no shiro Rapyuta

Hayao Miyazaki Filmleri - Gökteki Kale

Yapım Yılı: 1986

IMDb Puanı: 8,0

Gökteki Kale, Miyazaki’nin pek çok filmindeki gibi gelecekte geçer. Bu gelecek tasvirinde insanlar, uçan şehirler inşa etmenin yolunu bulmuştur. Ancak işler yolunda gitmez ve tüm uçan şehirler yeryüzüne inmek zorunda kalır. Film, uçan şehirde tek başına kalan Laputa ve Sheeta’nın maceralarını konu alır.

Kalbimin Sesi – Mimi Wo Sumaseba

Hayao Miyazaki Filmleri - Kalbimin Sesi

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,0

Yoshifumi Kondo’nun yönetmenliğini yaptığı filmde Hayao Miyazaki senaryoyu kaleme almıştır. 14 yaşındaki Shizuku Tsukishima, kütüphaneden aldığı kitapların içinde Seiji Amasawa yazan kartlar bulur. Genç kız, bu gizemli kartların sahibinin peşine düşerek eğlenceli bir maceraya çıkar.

Küçük Cadı Kiki – Majo no takkyûbin

Hayao Miyazaki Filmleri - Küçük Cadı Kiki

Yapım Yılı: 1989

IMDb Puanı: 7,9

Anneden kıza aktarılan cadılık geleneği, 13 yaşındaki Kiki’nin kapısını çalar. Cadı olmaya hazırlanan Kiki öncelikle gereken yeteneklere sahip olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bunun için kendi seçeceği bir şehirde tek başına yaşamaya başlar. Bu görevi başarıyla yerine getirebilirse cadı olmaya hak kazanacaktır.

Kırmızı Kanatlar – Kurenai no buta

Hayao Miyazaki Filmleri - Kırmızı Kanatlar

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 7,8

Seslendirmesini başarılı aktör Michael Keaton’ın yaptığı film, Birinci Dünya Savaşı’nda geçmektedir. İtalyan ordusunda görev alan pilot Porco Rosso, çatışma sırasında lanetlenerek domuza dönüşür. Bu dönüşümden sonra görevini bırakarak hava korsanlarını yakalamaya başlar. Bu sırada karşısında çıkan hava korsanı Curtis ile arasında gerilimli bir mücadele başlar.

Rüzgar Yükseliyor – Kaze tachinu

Hayao Miyazaki Filmleri - Rüzgar Yükseliyor

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,8

Jiro, kafasını uçaklarla bozmuş bir gençtir. En büyük hayali Caproni gibi ünlü bir uçak tasarımcısı olmaktır. Yıllar sonra bu hayalini gerçekleştirerek uçak tasarımcısı olmayı başarır. Ancak bu sırada patlak veren İkinci Dünya Savaşı, Jiro’nun hayatındaki pek çok şeyi değiştirir.

Küçük Deniz Kızı Ponyo – Gake no ue no Ponyo

Hayao Miyazaki Filmleri - Küçük Deniz Kızı Ponyo

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,7

Filme adını veren Ponyo, sevimli ve iyi kalpli bir Japon balığıdır. Sularda doğup büyüyen Ponyo insan olmak için yanıp tutuşmaktadır. Kendisiyle oynayan 5 yaşındaki arkadaşı, Ponyo’nun bu hayaline eşlik eder. Ponyo ve arkadaşının insan olma mücadelesi, bir yandan da deniz kirliliğine dair güçlü eleştiriler içermektedir.

Kagliostro’nun Şatosu – Rupan sansei: Kariosutoro no shiro

Hayao Miyazaki Filmleri - Kagliostro'nun Şatosu

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 7,7

Filmin ana karakteri Lupin, Dünya’ca ünlü sahtekarın peşine düşerek Cagliostro’ya gelir. Kont  Cagliostro tarafından yönetilen bu ülkede Kont’a yaklaşmaya çalışırken, müstakbel karısı Clarice ile tanışır. Cagliostro ile evlenmek istemeyen Clarice ve Kont’un hazinesi Lupin’in kafasını karıştırır.

Dün Gibi – Omohide Poro Poro

Hayao Miyazaki Filmleri - Dün Gibi

Yapım Yılı: 1991

IMDb Puanı: 7,7

Hayatı pek yolunda gitmeyen Taeko, biraz kafasını dinlemek için kasabada yaşayan kız kardeşinin yanına gider. Şehirden uzak kaldığı bu süre, Taeko’yu çocukluğuna döndürür. Genç kadının iş ve özel hayatındaki sorunlar, eski anıları içinde kaybolup gitmektedir. Taeko, hayatına dair radikal kararlar alarak evine dönecektir.

Aşırıcılar – Karigurashi No Arrietty

Hayao Miyazaki Filmleri - Aşırıcılar

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,6

Aşırıcılar adındaki insan ırkı, 10 cm boyundadır ve insanların yer döşemeleri altında hayatlarını sürdürmektedir. 12 yaşındaki Aşırıcı Sho, annesinin anılarının olduğu eve döndüğünde kendisi gibi Aşırıcı olan Arrietty ile tanışır. Bu ev, Sho yeni bir maceranın kapısını aralayacaktır.

Tepedeki Ev – Kokuriko-zaka kara

Hayao Miyazaki Filmleri - Tepedeki Ev

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,4

Genç Umi, Kore Savaşı’nda kaybolan babasının bir gün geri döneceğini düşünmektedir. Ailesinin tüm ısrarlarına rağmen her gün babası için camdan flama sallamaya devam eder. Umi, bu sırada okul arkadaşı Jun’a aşık olur. İkili arasında henüz keşfedilemeyen bir bağ bulunmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir