İlham Veren En İyi 10 Yolculuk Filmi

Karakterlerle beraber sizin de uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkacağınız, izledikten sonra bavulu toplayıp seyahat etmek isteyeceğiniz, ufkunuzu açacak en iyi 10 yolculuk filmini derledik.

The Beach

Yolculuk Filmleri - The Beach

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 6.7

Başrolde Leonardo DiCaprio’yu gördüğümüz The Beach, Danny Boyle’nin yönettiği macera dolu bir psikolojik gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Amerikalı maceraperest Richard, ülkesinden çıkıp Thailand’a yolculuk yaparken orada tanıştığı insanlarla gerilim dolu bir serüvene atılıyor.

Seven Years In Tibet

Yolculuk Filmleri - Seven Years in Tibet

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 7.1

Maceraperest bir dağcının Tibet’teki yedi yıllık serüvenini anlatan film gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanıyor. Bu serüveninde başrol karakterimiz Heinrich Harrer, Budizm felsefesi ile tanışıp hayatında büyük değişikliklere giderken ona ünlü oyuncu Brad Pitt hayat veriyor.

Wild

Yolculuk Filmleri - Wild

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7.2

Gerçek bir hikayeden esinlenerek yapılan film, bir kadının kendini buluş öyküsünü anlatıyor. Reese Witherspoon’un canlandırdığı başrol karakter Cherly, hayatının en zorlu dönemlerini yaşarken radikal bir karar vermesiyle oldukça tehlikeli ve uzun bir yol olan Pasifik Cresr Yolu’nu tek başına yürümeye başlıyor.

The Way Back

Yolculuk Filmleri - The Way Back

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.3

Yaşanmış olayları ele alan The Way Black, 1940’lı yıllarda geçiyor. Film, farklı milletlere mensup olan bir grup askerin Sibirya’daki esir kampından kaçıp Gobi Çölünü aşarak Hindistan’a kadar gittikleri yolculuklarını anlatırken, oyuncu kadrosunda ise Colin Farrell, Ed Harris, Jim Sturgess, Saoirse Ronan gibi isimleri bulunduruyor.

The Bucket List

Yolculuk Filmleri - The Bucket List

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.4

Filmde Morgan Freeman araba tamircisi Carter’ı canlandırırken, Jack Nicholson milyoner Edward’a hayat veriyor. Dünyaları apayrı olan Carter ve Edward’ın yolları ise bir hastane odasını paylaşmaları sonucu kesişiyor. Kanser hastası bu iki adam hayatlarının kalan kısmını istedikleri şekilde geçirmek isteyip araba ile dostluk, hoşgörü ve mizah dolu bir yolculuğa çıkıyorlar.

The Way

Yolculuk Filmleri - The Way

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.4

Okulu bırakıp sürekli seyahate çıkan genç Daniel’ın en büyük hedeflerinden biri St. James yolunu tamamlamak. Babası Tom ise aksine boş zamanlarını golf oynayarak geçiren biri ve oğluyla seyahate bir türlü çıkamıyor. Ancak birgün Tom, oğlunun ölüm haberini alarak sarsılıyor ve cesaret gerektiren bir karar verip oğlunun hedefini kendisi tamamlamak istiyor. Bu yolda yepyeni insanlarla tanışan, bambaşka tecrübeler edinen Tom’a ise Martin Sheen hayat veriyor.

Lost In Translation

Yolculuk Filmleri - Lost in Translation

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 7.7

Lost In Translation, Japonya’ya gelmiş ancak oranın insanlarına ve kültürlerine bir hayli uzak olan Amerikalı Bob ve Charlotte’nin romantik ve komedi dolu öykülerine yer veriyor. Bill Murray ve Scarlett Johansson’un başrolleri paylaştığı film En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının da sahibi oluyor.

Interstate 60

Yolculuk Filmleri - Interstate 60

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.7

Bob Gale’nin yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı fantastik film Interstate 60, bilinmeyene doğru yola çıkan ve bu yolda gördüğü reklam panolarındaki kıza ulaşmaya çalışan Neal’in öyküsüne yer veriyor. Komedi ve macera türlerinde oldukça başarılı olan filmin başrol koltuğunda ise James Marsden oturuyor.

Diarios De Motocicleta

Yolculuk Filmleri - Diarios De Motocicleta

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.8

Film Marksist devrimci Ernesto ‘Che’ Guevara’nın gençlik zamanlarına odaklanarak Guevara ve arkadaşı Alberto’nun macera dolu Güney Amerika seyahatlerini konu alıyor. Birçok daldan ödül kazanmayı başaran filmde Che’yi Gael Garcia Bernal oynarken ona Alberto rolüyle Rodrigo de la Serna da eşlik ediyor.

Into The Wild

Yolculuk Filmleri - Into the Wild

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 8.1

Seyahat filmleri deyince akla gelen ilk yapımlardan Into The Wild, berdüşt hayatı yaşamak isteyen Christopher McCandless adlı bir gencin maceralarını anlatıyor. Her şeyi geride bırakarak upuzun bir yolculuğa çıkan, bu yolda hayatın anlamını deneyimlerken bambaşka insanlarla da tanışan Christopher, Emile Hirsch tarafından canlandırılırken filmin yönetmenliğini ise ünlü oyuncu Sean Penn üstleniyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir