Ekranların En İyi 12 Gerilim Dizisi

Televizyon dizileri, uzun soluklu hikayeleri ile gerilim hissini yaşatmakta oldukça başarılıdır. Farklı türlerle iş birliği yaparak güçlü hikayeler ortaya koyan gerilim dizilerinde, kendinizi büyük bir çıkmazın içinde bulabilirsiniz. İzleyiciye yoğun deneyimler yaşatmayı başaran gerilim dizilerini sizler için bir araya getirdik.

Mindhunter

En iyi gerilim dizileri - Mindhunter

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,6

David Fincher yapımı suç ve gerilim dizisi Mindhunter, FBI ajanları Holden Ford ve Bill Tench’in suçla mücadeledeki yeni yöntemi ele alıyor. Suçlularla görüşen ve bir suçlunun beyninin nasıl çalıştığını çözmeye çalışan Ford, bu yöntemle suçu önleyebileceklerine inanıyor. İki sezonu bulunan dizinin ana karakteri Holden Ford’a Jonathan Groff hayat veriyor.

The Handmaid’s Tale

En iyi gerilim dizileri - The Handmaid's Tale

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,5

The Handsmaid’s Tale, aynı adlı kitaptan uyarlanarak ekranlara taşınmıştır. Emmy Ödül’lü dizinin başrolünde, yetenekli aktör Elisabeth Moss yer almaktadır. Dizi, distopik bir gelecekte kaderiyle mücadele eden Offred’ı konu alır. Kadınların yalnızca kumandanlara itaat eden bir köle gibi kullanıldığı, doğurganlığının suiistimal edildiği gelecekte hizmetçi Offred, kalıpların dışına çıkmaya çalışır.

Black Mirror

En iyi gerilim dizileri - Black Mirror

Yapım Yılı: 2011-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,9

İngiliz dizisi Black Mirror, teknolojinin tehlikeli sınırlarını eleştirel bir bakış açısıyla ekranlara taşır. Dizinin her bölümü, birbirinden bağımsız kurgulara sahiptir. Toplumun teknolojiyle olan ilişkisini dram ve bilim kurgu öğeleri ile anlatan dizinin yöneticiliğini Charlie Brooker yapmaktadır.

The Walking Dead

En iyi gerilim dizileri - The Walking Dead

Yapım Yılı: 2010-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Ekranların uzun soluklu gerilim dizisi The Walking Dead, zombi virüsünün dünyayı ele geçirdiği distopik bir gerçeklikte geçmektedir. Bu salgından etkilenmeyen bir grup insan, Rick Grimes önderliğinde bir araya gelerek zombilere karşı mücadele etmektedir. Frank Darabont tarafından tasarlanan dizide Rick Grimes karakterine Andrew Lincoln hayat vermektedir.

American Horror Story

En iyi gerilim dizileri - American Horror Story

Yapım Yılı: 2011-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,1

Glee, Scream Quinn gibi işleriyle tanıdığımız Ryan Murphy, korku temalı televizyon dizisi American Horror Story’nin yaratıcılarından biridir. Dizi, her sezon farklı karakterlerle, farklı konuları işler. 8 sezonu bulunan dizide Lady Gaga, Sarah Paulson, Emma Roberts gibi ünlü isimler bulunmaktadır.

Fargo

En İyi Gerilim Dizileri - Fargo

Yapım Yılı: 2014-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 9,0

Kara mizah ve suç türündeki televizyon dizisi Fargo, Coen kardeşlerin aynı adı taşıyan filminden esinlenerek çekilmiştir. Başrolünde Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Colin Hanks ve Allison Tolman’ın bulunduğu dizi, kiralık katil Lorne Malvo ve kaza eseri değiştirdiği hayatları konu alır. Geyiğe çarptıktan sonra tanıştığı sigorta satıcısı Lester, Lorne’nin doldurmaları sonucu suç dünyasına adım atar. İdealist polis Molly Solverson ise ikilinin peşini bırakmayacaktır.

Ozark

En İyi Gerilim Dizileri - Ozark

Yapım Yılı: 2017-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,3

Ozark, Jason Bateman’ın yönetmen, yapımcı ve oyuncu olarak yer aldığı gerilim dizisidir. Ailesiyle sıradan bir hayat süren Marty Byrde’ın şirketi, yasadışı işlere karışır. Başı büyük belaya giren Marty, karısını ve çocuklarını bu işten korumak için Güney Missouri’ye taşınmak zorunda kalır. Bu olaydan sonra aileyi hareketli günler beklemektedir.

Sons of Anarchy

En İyi Gerilim Dizileri - Sons of Anarchy

Yapım Yılı: 2008-2014

IMDb Puanı: 8,6

Sons of Anarchy, kanunla çetrefilli bir ilişkisi bulunan motorsiklet klubünü konu alır. Yasa dışı işlerle yakından ilgilenen ve suç dünyasını kontrol altında tutmaya çalışan kulüpte her bölüm aksiyonlu olaylar yaşanır. Dizini yapımcılığını ve yönetmenliğini Kurt Sutter üstlenmektedir.

Prison Break

En İyi Gerilim Dizileri - Prison Break

Yapım Yılı: 2005-2017

IMDb Puanı: 8,3

Wentworth Miller ve Dominic Purcell’in başrolü paylaştığı fenomen suç dizisi Prison Break, büyük bir komploya kurban giden abisini kaçırmak için hapse giren Michael Scofield’ı konu alır. Abisinin bulunduğu Fox River hapishane projesinde çalışmış olan inşaat mühendisi Michael, kurduğu incelikli planı ile hapisten kaçmaya çalışır.

Mr Robot

En İyi Gerilim Dizileri - Mr Robot

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,5

Bohemian Rhapsody filmindeki performansı ile Oscar Ödülü’ne sahip olan Mısır asıllı aktör Rami Malek, Mr. Robot dizisinin ana karakteri Elliot’a hayat verir. Dizide, bir firmada mühendislik yapan Elliot’un, fsociety isimli bir hacker grubuna katılması anlatılıyor. Yetenekli bir hacker olan Elliot, yer altı grubu olan fsociety’nin bağlantıya geçmesi ile fark ediliyor.

Breaking Bad

En İyi Gerilim Dizileri - Breaking Bad

Yapım Yılı: 2008-2013

IMDb Puanı: 9,5

Filmiyle geri dönmeye hazırlanan Breaking Bad’in odak noktasında, öleceğini öğrenen kimya öğretmeni Walter White yer alıyor. Arkasında bırakacakları hakkında endişeli olan Walter, eski öğrencisi Jesse Pinkman ile bir araya gelerek uyuşturucu yapmaya başlar. Dizide Walter White karakterini Bryan Cranston, Jesse Pinkman karakterini Aaron Paul canlandırmaktadır.

Bodyguard

En İyi Gerilim Dizileri - Bodyguard

Yapım Yılı: 2018-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,2

Bir politikacı ve korumasını konu alan gerilim dizisi Bodyguard’ın yönetmenliğini, deneyimli yönetmen Jed Mercurio üstleniyor. Richard Madden ve Keeley Hawes’in başrolü paylaştığı dizide İçişleri Bakanı Julia Montague, terör saldırısını önlemedeki başarısından sonra polis David Budd’ı özel koruma olarak işe alır. Zıt duruşlara sahip olan ikili, olaylar karşısında sık sık çatışmaya düşer.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir