Tek Mekanda Geçen 10 Muhteşem Film

Tek mekanda geçmesine rağmen sürükleyici senaryosundan ötürü sıkılmadan izleyebileceğiniz birbirinden güzel 10 filmi sizin için listeledik.

12 Angry Men

Tek mekanda geçen filmler - 12 Angry Men

Yapım Yılı: 1957

IMDb: 8.9

Amerikan dram filmi olan 12 Angry Men’de cinayetle suçlanan bir gençle ilgili 12 tane jüri üyesinin karar verme sürecini izliyoruz. Babasını öldürmekle suçlanan bu genç için sadece bir tane jüri üyesi suçsuz olduğunu düşünürken diğerlerinin de verdikleri olumsuz kararın altında yatan kişisel sebepleri öğreniyoruz. Filmin yönetmen koltuğunda Sidney Lumet otururken oyuncu kadrosunda ise Henry Fonda, Lee J. Cobb, Jack Klugman gibi isimler bulunuyor.

Dogville

Tek mekanda geçen filmler - Dogville

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 8.1

Birçok ülkenin ortak yapımı olarak karşımıza çıkan Dogville, mafyadan kaçan ve küçük bir köye sığınan Grace adlı kadının gerilim ve dram dolu öyküsünü anlatıyor. Filmin başrol karakteri Grace’ye Nicole Kidman hayat verirken tek mekan tekniğini orijinal bir şekilde kullanması da filmi dikkat çeker hale getiriyor.

The Man From Earth

Tek mekanda geçen filmler - The Man From Earth

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 8.0

Dramatik bir bilim kurgu filmi olan The Man From Earth’de 14.000 yıldır dünyada olduğunu anlatan ve arkadaşlarını ölümsüz olduğuna ikna etmeye çalışan bir adama yer veriliyor. Tek bir odada çekilen film sorgulatıcı senaryoya sahipken David Lee Smith, William Katt, Richard Riehle gibi isimler de başrol kadrosunu oluşturuyor.

The Breakfast Club

Tek mekanda geçen filmler - The Breakfast Club

Yapım Yılı: 1985

IMDb: 7.9

The Breakfast Club, John Hughes’ın yazıp yönettiği komedi-dram filmi olarak karşımıza çıkıyor. 5 lise öğrencisinin aldıkları cezadan ötürü kütüphanede geçirmek zorunda kaldıkları bir Cumartesi gününü anlatan film en iyi gençlik filmlerinden biri olarak kült yapımlar arasında yerini alıyor.

127 Hours

Tek mekanda geçen filmler - 127 Hours

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.6

Bir dağcının kaza geçirmesi sonucu yaşam mücadelesi verdiği 5 gününü anlatan filmde başrol karakter Aron Ralston rolünü James Franco üstleniyor. Yaşanmış bir olaya dayanan ve yönetmenliğini Danny Boyle’nin yaptığı film, süresi boyunca heyecanını ve gerilim dolu temposunu kaybetmiyor.

Cube

Tek mekanda geçen filmler - Cube

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 7.3

Filmde birbirini tanımayan bir grup insan her bir odasının farklı tehlikelerle dolu olduğu kapalı bir küpün içinde kendilerini sıkışmış olarak buluyorlar ve buradan kurtulmaya çalışıyorlar. Klastrofobiye sahip olanların nefesini kesecek bir atmosfere sahip olan film, orijinal konusuyla gerilim dolu kült filmler arasına girmeyi başarıyor.

Tape

Tek mekanda geçen filmler - Tape

Yapım Yılı: 2001

IMDb: 7.3

Tape filminde tüm olaylar bir otel odasında gelişiyor. İki eski arkadaş geçmiş günleri yad ederken kurgu mu gerçek mi anlaşılmayan olayların konuşulması ve üçüncü kişinin devreye girmesiyle odanın atmosferi değişiyor. Richard Linklater’in yönetmenlik yaptığı filmde Ethan Hawke, Robert Sean Leonard ve Uma Thurman da üç kişilik oyuncu kardosunu oluşturuyor.

Phone Booth

Tek mekanda geçen filmler - Phone Booth

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.1

Psikolojik gerilim filmi olan Phone Booth filminde keskin nişancı ve bir seri katil tarafından telefon kulübesinde bir adamın rehin tutulması konu ediliyor. Senaryosuyla dikkat çeken ve gerilimi oldukça başarılı bir şekilde yaşatan filmin oyuncu kadrosu ise Colin Farrell, Forest Whitaker, Katie Holmes gibi isimlerden oluşuyor.

Locke

Tek mekanda geçen filmler - Locke

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 7.1

Tom Hardy’nin başrolü oynadığı film Ivan Locke adlı karakterin arabasında geçiyor. Filmin yönetmenliği Steven Knight tarafından gerçekleştirilirken film konu olarak bir adamın arabasıyla yaptığı gece yolculuğunda yüzleşmek zorunda olduğu sorunlarını ve içsel mücadelesini anlatıyor.

Panic Room

Tek mekanda geçen filmler - Panic Room

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 6.8

David Fincher’ın yönetmenliğini gerçekleştirdiği Panic Room, anne ve kızın tehlikeli bir durum karşısında güvenlik sistemiyle donatılmış evin özel odasına sığınması anlatılıyor. Gerilimin bir hayli yüksek seviyede olduğu filmde başrolleri Jodie Foster, Kristen Stewart ve Forest Whitaker gibi isimler paylaşıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir