Gülmekten Karnınızı Ağrıtacak İngiliz Komedi Filmleri

Tiyatronun varlığıyla ortaya çıkan ve günümüzde de devam eden türlerden biri olan komedi, hayatımızı etkisi altına aldı desek yalan olmaz. Yüzyıllardır var olan ve bizden sonra da var olmaya devam edecek olan güldürü, seyircinin izlemekten en çok keyif aldığı dallardan biridir. Güldürünün bu denli etkili olmasının en önemli sebeplerinden biri topluma, toplumu yansıtmasıdır. Aslında güldürüde gördüğümüz kişiler ve ögeler, her gün çevremizde defalarca karşılaştığımız detaylardır.

Hal böyle olunca dünyanın en eski kültürlerinden birine sahip olan ve tarihi yüzyılları aşmış İngilizlerin de, birbirinden önemli komedi unsurları vardır. Özellikle son 20 yılda batı kültürünün hayatımıza fazlasıyla girmesiyle ve çevremizde de fazlasıyla yayılmasıyla bizim de o kültüre asimile oluşumuzdan bahsetsek yanlış olmaz. İngiliz komedilerine, sanki kendi komedimizmişçesine gülmemizin başlıca sebebi de budur.

Bu yazımızda sizlere dünyayı güldürmüş ve ilerde de güldürmeye devam edecek olan İngiliz komedi filmlerinden bahsedeceğiz. Sizlerin de izleyip beğeneceğinize emin olduğumuz filmlerimizden bahsettiğimiz listeyi gelin beraber inceleyelim.

Monty Python and the Holy Grail

En iyi İngiliz komedi filmleri - Monthy Python and the Holy Grail

Yapım Yılı: 1975
IMDB Puanı: 8,3

Eğlenceli mi eğlenceli bir İngiliz komedisiyle karşınızdayız. Dünya sinema tarihinin belki de en komik ekiplerinden birinin başından geçen hikayeleri izlediğimiz filmin hikayesiyse İsa’dan kalan son kaseyi kralın emriyle arayan bir ekiptir. Evet yanlış duymadınız. Böyle absürt bir hikaye filmi izlerken sizi bekliyor. Fakat bu kutsal kaseyi ararken kahramanlarımızın başına oldukça komik işler geliyor.

Four Lions

En iyi İngiliz komedi filmleri - Four Lions

Yapım Yılı: 2010
IMDB Puanı: 7,3

Özellikle son dönemlerde izleyiciyi fazlasıyla güldüren film biraz da kara mizah içeriyor. İngilizlerin kara mizah filmlerinin en iyi örneklerinden biri olan film canlı bomba olmak isteyen dört yakın arkadaşın yaşadıklarını anlatıyor. Fazlasıyla beceriksiz olan bu dört kişinin başına gelenler sizi fazlasıyla eğlendirecek emin olun.

Love Actually

En iyi İngiliz komedi filmleri - Love Actually

Yapım Yılı: 2003
IMDB Puanı: 7,3

Şüphesiz, İngilizlerin romantik komedi filmleri fazlasıyla eğlendiricidir. Özellikle karakterler ve yakın çevresiyle olan diyalogları filmin eğlendiren kısımlarıdır. Filmde noelden 2 ay önce tanışan iki kişinin zamanla hayatlarının tesadüflerle beraber yeniden kesişmesini anlatılırken aşkın da yüceliğinden fazlasıyla güzel bahsediliyor. İçinizi sımsıcak yapacak ve bir akşam üstü izleyip keyifle günü kapatacağınız bir film.

Hot Fuzz

En iyi İngiliz komedi filmleri - Hut Fuzz

Yapım Yılı: 2007
IMDB Puanı: 7,9

Listemizin yeni filmi, İngiliz polisiye komedilerinin en iyi örneklerinden biri olan Edgar Wright filmi Sıkı Aynasızlar. Filmimizin asıl konusu, hayatları sakin bir şekilde devam ederken kendi istekleriyle bir kasabada polislik yapmayan başlayan ikilinin başına gelenler.

Herhangi bir suçun işlenmediği ve herkesin huzur içinde yaşadığı bu kasabada, aynasızların gelmesiyle bir anda iki aktörün kafasının kesildiği bir olay kasabayı şoka uğratır. Ve bu ölümler de her gün devam edecektir. Polisiye komedi seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Death At A Funeral

En iyi İngiliz komedi filmleri - Death at a Funeral

Yapım Yılı: 2007
IMDB Puanı: 7,4

İngiliz ofansif mizahının en iyi örneklerinden biri de Cenazede Ölüm’dür. Filmden sonra birçok uyarlaması çıkan ve halâ keyifle izlenen filmde herkesin içerisinde bulunduğu bir cenazede gerçekleşen bir ölüm ve ardından sıra gelen olaylar işlenir. Filmde herkes bir arada katili arar fakat katil aralarından biridir.

The Boat That Rocked

En iyi İngiliz komedi filmleri - The Boat That Rocked

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,4

Son 10 yılda yapılmış en iyi ve en sıcak nostalji komedi filmlerinden biri olan Rock’n Roll Teknesi, sizi 1960’lara götürecek. İngiltere’de rock’n rollun yaygınlaştığı dönemi konu alan filmde bir grup radyo DJ’inin rock’n roll etrafında bürünmesi ve İngiltere’ye rock kültürünü getirmesi filmin konusu.

Submarine

En iyi İngiliz komedi filmleri - Submarine

Yapım Yılı: 2010
IMDB Puanı: 7,3

Arctic Monkeys grubunun solisti Alex Turner’ın müziklerini yaptığı içinizi ısıtacak bir İngiliz komedisiyle daha karşınızdayız. Filmde Oliver’ın maceraları seyirciyle buluşuyor. 15 yaşında olan ve halâ bakir olan Oliver, doğum gününe kadar bakirliğinden kurtulmak için çabalayacaktır fakat tek planı bu değildir. Aynı zamanda annesi eski sevgilisiyle barışmak üzere olan Oliver bu birleşmeye karşıdır ve önüne geçmek için her şeyi yapar. İşte Oliver’ın bu komik maceralarını izlediğimiz film sizleri fazlasıyla güldürecek emin olun.

Mary Poppins

En iyi İngiliz komedi filmleri - Mary Poppins

Yapım Yılı: 1964
IMDB Puanı: 7,8

Çok ünlü bir müzik olan aynı adlı Mary Poppins’ten uyarlanan film bir dadı olan Mary Poppins’in hikayelerini anlatıyor. Filmde bir ailenin dadılarının işten çıkması sonucu yeni bir dadı arayışına girmesiyle ulaştığı Mary özel güçleri olan bir dadıdır. Şemsiyesi sayesinde uçabilen ve evin çocuklarını da beraberinde uçurarak yepyeni maceralara sürükleyen Mary Poppins çocuklara bunun bir sır olarak kalmasını rica eder. Ve maceralar da her geçen gün katlanır.

Billy Elliot

En iyi İngiliz komedi filmleri - Billy Elliot

Yapım Yılı: 2000
IMDB Puanı: 7,7

Stephan Daldry tarafından 2000 senesinde yaratılan film komedinin yanı sıra sizi dramatik bir yolculuğa da sürükleyecek. Filmde 11 yaşında olan ve yıllarca ailesi ve çevresinin baskısıyla boks eğitimi alan, gelecekte büyük bir boksör yapılmak istenen ve büyük bir boksör olacağına kesin gözüyle bakılan Billy Elliot’ın yaşadıklarından bıkıp, baleye merak salması ve balet olmak istemesiyle film apayrı bir yola doğru sürüklenir.

Çevresinin bu kararını desteklememesi ve ona karşı çıkmasına rağmen Billy’nin bu hayaline kavuşmak istemesi fazlasıyla eğlencelidir.

Life of Brian

En iyi İngiliz komedi filmleri - Life of Brian

Yapım Yılı: 1979
IMDB Puanı: 8,1

Terry Jones klasiklerinden biri olan film yine aynı şekilde İngiliz ofansif mizah filmlerinden biridir. Bu filmde de İsa’nın yaratılışı ve büyüyüşünü eğlenceli bir komediyle izleriz. Birkaç bilgenin 2000 yıl öncesine giderek İsa’nın doğuşuna şahit oluşu, ona İsa adını vermesi ve İsa büyürken yaşadığı mucizeleri Terry Jones’un perspektifinden görüyoruz.

Listemizdeki filmler beğeni sıralamasına göre değil de random olarak sıralanmıştır. Sizlere tavsiyemiz konusunu beğendiğiniz ve size en çekici gelen filmi izlemeniz. İzlediğiniz filmler de eminiz vardır listede. Eğer izlemedikleriniz varsa direkt olarak onları izlemeniz bizden öneridir. Başka listelerde görüşmek üzere.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir