İntikam Konulu En İyi 10 Film

Kahramanların düştüğü yerden kalkıp intikam yeminiyle geri döndükleri, efsane planları ve korkusuz yürekleri ile kendi adaletlerini kendilerinin sağlamaya çalıştıkları, dram-gerilim-aksiyon üçlemesinin tavan yaptığı intikam konulu en iyi 10 filmi listeledik. Her ne kadar intikam soğuk yenen bir yemek olsa da bu listedeki filmleri sıcağı sıcağına izlemenizi öneririz.

Law Abiding Citizen

İntikam Filmleri - Law Abiding Citizen

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7.4

GaryGray’in yönetmenliğinde karşımıza çıkan Law Abiding Citizen, soygun esnasında eşini ve çocuğunu kaybeden acılı bir adamın intikam hikayesine odaklanıyor. Gerilim dolu filmde Gerard Butler, eşinin ve kızının intikamını alıp adaleti tek başına sağlamaya çalışan acılı babayı oynarken, Jamie Foxx ise başarılı savcı Nick Rice rolünde ona eşlik ediyor.

John Wick Serisi

İntikam Filmleri - John Wick

John Wick  (2014) IMDb Puanı: 7.4

John Wick 2 (2017) IMDb Puanı: 7.5

John Wick 3 (2019) IMDb Puanı: 7.5

4.filminin de yolda olduğu John Wick üçlemesi, karısının ve can yoldaşı köpeğinin ölümünün ardından intikam için yollara düşen eski tetikçi John Wick’i konu alıyor. Başarılı aktör Keanu Reeves’in hayat verdiği John Wick, elinde silahı, yüreğinde intikam ateşi ile aksiyon ve gerilimin dibini vururken serinin yönetmenliğini ise Chad Stahelski üstleniyor.

La Piel Que Habito

İntikam Filmleri - La Piel Que Habito

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7.6

İspanyol yapımı La Piel Que Habito, kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan estetik cerrahı Dr. Robert Ledgard’ı konu ediniyor. Ailesinin başına gelenlerden dolayı bir türlü yüzünün gülmediği bu adam yavaş yavaş saplantılara sahip olmaya başlarken, hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde de yeni bir insan derisi yaratmaya başlıyor. Filmdeki psikolojik gerilim izleyiciyi etkisi altına alırken filmin yönetmen koltuğunda ise Pedro Almodóvar oturuyor.

Sleepers

İntikam Filmleri - Sleepers

Yapım Yılı: 1996

IMDb Puanı: 7.6

Kevin Bacon, Robert De Niro, Dustin Huffman ve Brad Pitt gibi yıldız isimleri kadrosunda bir araya getiren Sleepers, Barry Levinson yönetmenliğinde bir dram filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmde bir  kazaya sebep olan dört genç, gençlik ıslah merkezine mahkum edildiklerinde oradaki gardiyanlar tarafından dayak ve tacizlere maruz kalıyorlar. Büyüdükleri vakit intikam yeminiyle geri dönerlerken filmin senaryosu, ‘Suskunlar’ dizisiyle ülkemizde de uyarlanıyor.

Kill Bill Serisi

İntikam Filmleri - Kill Bill

Kill Bill Vol.1 (2003) IMDb Puanı: 8.1

Kill Bill Vol.2 (2004) IMDb Puanı: 8.0

Başrolünde Uma Thurman’ın boy gösterdiği Kill Bill serisi, The Bride adı ile bilinen bir kiralık katilin, kendi düğününde saldırıya uğraması sonrası efsane bir intikam planıyla geri dönmesini anlatıyor. Nefes kesen dövüş ve kılıç sahneleriyle seri, aksiyon türünün hakkını verirken yönetmenliği ise Quentin Tarantino tarafından gerçekleştiriliyor.

Braveheart

İntikam Filmleri - Braveheart

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8.3

Mel Gibson’un hem başrolünde hem de yönetmenliğinde yer aldığı Braveheart, memleketi İskoçya’da rahat bir nefes almak isteyen ancak İngiliz askerlerinin çocukluk aşkına tecavüz etmeleri sonucu intikam yeminiyle beraber bir halk kahramanına dönüşen William Wallace’yi anlatıyor. Dram ve aksiyon türlerinde büyük bir başarı yakalayan film, En İyi Film dalı da dahil olmak üzere tam 5 alanda Oscar ödülü kazanıyor.

Inglourious Basterds

İntikam Filmleri - Inglourious Basterds

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8.3

Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği Inglourious Basterds ile 2.Dünya Savaşı zamanında ailesi öldürülen Shosanna’nın intikam hikayesine tanıklık ediyoruz. Brad Pitt , Diane Kruger, ve Christoph Waltz’ın kadrosunda bir araya geldiği film zekice yazılmış diyalogları ve sağlam oyunculukları ile kesinlikle izlenmesi gereken bir intikam filmi olarak yerini alıyor.

Memento

İntikam Filmleri - Memento

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 8.4

Christopher Nolan’ın başyapıtlarından Memento, karısını öldürenleri bulmaya çalışan, kısa süreli hafıza kaybına sahip bir adamı konu ediniyor. Her ne kadar hayatını karısının intikamını almaya adadıysa da bazen 15 dakika öncesini bile hatırlayamaması onu bir hayli zorluyor. Psikolojik gerilimi zirvede yaşatan bu filmin başrolünde ise Guy Pearce yer alıyor.

Oldboy

İntikam Filmleri - Oldboy

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8.4

Güney Kore yapımı Oldboy filmi konusunu, kaçırılıp hiçbir açıklama yapılmadan 15 yıl boyunca hücrede mahkum edilen bir adamın intikam hikayesinden alıyor. Oh Dae-Su neden hapsedildiğini öğrenmeye çalışıp bunu kendisine yapanlardan intikam almaya çalışırken gizem ve gerilim türündeki Oldboy’un başrolünde ise Min-sik Choi yer alıyor.

Gladiator

İntikam Filmleri - Gladiator

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 8.5

Russell Crowe ve Joaquin Phoenix’in başrollerini paylaştığı Gladiator, Maximus adlı bir gladyatörün ailesinin intikamını alma çabasını anlatıyor. Epik bir macera filmi olarak karşımıza film tam 5 dalda Oscar ödülüne layık görülürken yönetmen koltuğunda ise Ridley Scott oturuyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir