İrlanda Hakkında En İyi Filmler

Sinemanın, karakterlerin yanında mekanları tanıtma gibi önemli bir misyonu vardır. Tarih boyunca pek çok badire atlatan, İngiliz yönetimine karşı uzun yıllar bağımsızlık mücadelesi veren İrlanda, sahip olduğu özellikler nedeniyle bugüne kadar birçok filme konu oldu. Bu güzel adayı daha yakından tanımanız için İrlanda’nın göz alıcı atmosferine ve hayranlık uyandıran tarihine yer veren başarılı filmleri bir araya getirdik.

In the Name of the Father

En İyi İrlanda Filmleri - In the Name of the Father

Yapım Yılı: 1993

IMDB Puanı: 8,1

In the Name of the Father, 70’li yıllar İrlanda’sında yaşayan Gerry Conlon’un,suçsuz olduğu halde Gyildford bombalamasıyla ilgisi olduğu gerekçesiyle tutuklanma sürecini işliyor. Londra’da kendine göre bir hayat yaşarken apar topar alınkonulup işkencelere maruz kalan Gerry’nin babası da, suç ortağı şüphesi ile hapse atılır. İkililin adalete karşı verdiği mücadele, dönemin politik durumunu da ortaya koymaktadır.

My Left Foot

En İyi İrlanda Filmleri -My Left Foot

Yapım Yılı: 1989

IMDB Puanı: 7,9

Daniel Day- Lewis’i başrolde izlediğimiz film, Christy Brown’un klasikler arasına giren aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Filmde, bedenini kontrol edemeyen beyin felçli Christy’nin yürek burkan hikayesi anlatılır. Günün birinde sol ayağını hareket ettirebildiğini keşfeden Christy bu ayağı ile hayata tutunmaya, hikayeler yazıp resimler çizmeye başlar.

Once

En İyi İrlanda Filmleri - Once

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 7,9

Once, İrlanda’nın büyüleyici atmosferini müzik yoluyla anlatan başarılı filmlerden biridir. Film, vizyona girdiği yıl “En İyi Orijinal Şarkı” dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür. Küçük bir dükkanda çalışırken tanışan iki müzisyen, albüm çıkarma hayaliyle bir araya gelir ve ortaya koydukları müzik ile birbirlerinin hayatlarına dahil olmaya başlarlar.

The Quiet Man

En İyi İrlanda Filmleri - The Quiet Man

Yapım Yılı: 1952

IMDB Puanı: 7,8

The Quiet Man, filmin yönetmeni John Ford’a “En İyi Yönetmen” Oscar’ını getiren İrlanda filmidir. Sean Thornton isimli bir genç, hayatına yeni bir başlangıç yapmak için doğup büyüdüğü İrlanda’ya döner. Sean, burada Mary Kate  Danaher isimli bir kızla tanışacak ve evlenecektir. Ancak Sean’ın öncelikle bu mutluluğun önündeki tek engel olan Will Danaher ile mücadele etmesi gerekir.

The Magdalene Sisters

En İyi İrlanda Filmleri - The Magdalene Sisters

Yapım Yılı: 2002

IMDB Puanı: 7,8

Film, Magdelena Manastırı’nda çalışan bir grup rahibeyi ele almaktadır. Manastırın yasaklarına uymayan rahibeler burada ruhsal ve fiziksel olarak işkenceye maruz kalır. Bu durumdan kurtulmak için tek yolları birlik olarak hareket edip Manastır’dan kaçmaktır. Ancak başlarındaki Bridget bunun gerçekleşmemesi için elinden geleni yapar.

Bloody Sunday

En İyi İrlanda Filmleri - Bloody Sunday

Yapım Yılı: 2002

IMDB Puanı: 7,7

Paul Greengrass yönetmenliğinde çekilen İrlanda filmi Bloody Sunday, İngiliz askerleri tarafından İrlanda sınırlarında vahşice öldürülen 13 insanı konu alır. Tarihte kanlı Pazar olarak yer alan bu olay, gençliğinin başındaki İrlandalı bir çocuğun orduya katılmasına neden olur.

The Wind That Shakes the Barley

En İyi İrlanda Filmleri - The Wind That Shakes the Barley

Yapım Yılı: 2006

IMDB Puanı: 7,5

Cillian Murphy’i başrolde izlediğimiz filmde, 20’li yılların İrlanda’sında yolculuğa çıkmaktayız. İngiltere’nin parçası olarak varlığını sürdüren İrlanda halkı, İngiliz askerlerden eziyet görmektedir. Damien isimli bir genç, barışı getirmek için zorlukları aşmaya ve cumhuriyetçileri bir araya getirmeye çalışır.

The Secret of Roan Inish

En İyi İrlanda Filmleri - The Secret of Roan Inısh

Yapım Yılı: 1994

IMDB Puanı: 7,5

Fantastik türündeki film, 1o yaşındaki Fiona’nın ailesinin sırrını öğrenmesini anlatır. İrlanda’nın sakin bir balıkçı kasabasında bulunan Fiona, ailesinden birinin fok balığına dönüşebilen biriyle evlendiğini öğrenir. Fiona’nın küçük yaşta kayıkla denizde kaybolan erkek kardeşininse, bu fok balığı tarafından büyütüldüğüne inanılmaktadır. Fiona, Roan Inısh’te anlamlandıramadığı şeylere tanık olacaktır.

Waking Ned

En İyi İrlanda Filmleri - Waking Ned

Yapım Yılı: 1998

IMDB Puanı: 7,4

Komedi türünün en başarılı örneklerinden olan Waking Ned, İrlanda’nın mütevazı bir kasabasına loto bileti çıkmasını konu edinir. Bahsi geçen ödülü kazanan kişinin yakınlarda olduğunu keşfeden iki arkadaş, şanslı kişinin ani ölümü ile parayı ele geçirmenin yollarını aramaya başlar.

The General

En İyi İrlanda Filmleri - The General

Yapım Yılı: 1998

IMDB Puanı: 7,3

Polisiye İrlanda filmi The General, Paul Williams’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Anti kahraman olarak suç işleyen Cahill, zaman içinde ailesini geçindirmek için işlediği suçların etki alanını genişletmeye başlar. Suç dünyasının bir numaralı ismi haline gelen Cahill, hızla düşman edinmeye ve korkutucu bir mafya olmaya başlar.

Angela’s Ashes

En İyi İrlanda Filmleri - Angela'a Ashes

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 7,3

Alan Parker’in dram filmi, 1935 yılında İrlanda’dan Amerika’ya göç eden aileyi, konu alır. Maddi zorluklar yüzünden yedi haftalık kızları Margaret Mary McCourt’u kaybeden aile, bu acı yüzünden ağır bunalımlar yaşamaya başlar. Anne Angela hayatı boyunca yatağa mahkum kalırken baba Malachy çareyi alkolde bulur.

Michael Collins

En İyi İrlanda Filmleri - Michael Collins

Yapım Yılı: 1996

IMDB Puanı: 7,2

Michael Collins, ünlü liderin hayatını anlatan bir biyografi filmidir. 1900’lü yılların başında İngiltere yönetiminde yer alan İrlanda’da bağımsızlık mücadelesi vermek oldukça zordur. Bu mücadele sırasında tutuklanarak hapse atılan Michael Collins, hapisten çıktıktan sonra İrlandalı Gönüllüler harekatına öncülük ederek cumhuriyetin gerçekleşmesini sağlar.

The Boxer

En İyi İrlanda Filmleri - The Boxer

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 7,1

İrlanda’lı başarılı bir boksörün hayatını konu alan filmde başrol Danny Boy Flynn’i Daniel Day-Lewis canlandırmaktadır. IRA ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile İngiliz hapishanelerinde 14 yıl geçiren Danny, özgürlüğüne kavuştuktan sonra özlediği ringlere geri döner ve bu çabaları ile Belfast insanlarına ilham olmaya başlar.

Tristan & Isolde

En İyi İrlanda Filmleri - Tristan & Isolde

Yapım Yılı: 2006

IMDB Puanı: 6,8

James Franco, David O’Hara, Henry Cavill ve Sophia Myles gibi birçok ünlü isme ev sahipliği yapan film, İngiltere ve İrlanda savaşını konu alır. Savaş sırasında ağır yara alan asker, Isolde açıklarında gözünü açar. Burada kralın kızı ile duygusal bir beraberlik yaşayan askerin hem ülkesi hem de aşkı için savaşması gerekecektir.

 

 

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir