En İyi İskandinav Filmleri

Minimalist tarzıyla dikkat çeken, yönetmenleri ve oyuncularıyla da dünya çapında ses getirmeyi başarmış ve hemen hemen her türde başarılı örneklere sahip İskandinav sinemasının kaçırmamanız gereken en iyi 10 filmini listeledik.

The Hunt/ Jagten

En İyi İskandinav Filmleri - The Hunt

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 8.3

Başrolde Mads Mikkelsen’in yer aldığı dram filmi The Hunt, bir Danimarka yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Lucas, zorlu boşanma döneminin ardından hayatını tam düzene sokmuşken düşünülmeden söylenmiş bir yalan yüzünden hayatı ve saygınlığı yerle bir oluyor. Birçok ödülle oyunculuk performansını taçlandıran Mads Mikkelsen bu filmde de Lucas’a başarılı bir şekilde hayat verirken, filmin yönetmenliği ise Thomas Vinterbeg tarafından yapılıyor.

The Celebration / Festen

En İyi İskandinav Filmleri - The Celebration

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 8.1

Birçok filmiyle dünya çapında ses getirmeyi başarmış Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterbeg’in bir diğer filmi  The Celebration, babalarının yeni yaş kutlaması için bir araya gelen ancak ortaya çıkan bazı sırlar yüzünden rezaletle sonuçlanan bir ailenin akşam yemeğini anlatıyor. Bastırılmış bir aile melodramına odaklanan filmin oyuncu kadrosu ise Ulrich Thomsen, Henning Moritzen ve Thomas Bo Larsen gibi isimlerden oluşuyor.

Dancer In The Dark

En İyi İskandinav Filmleri - Dancer in the Dark

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 8.0

Yönetmenliğini Lars Von Trier’in üstlendiği Dancer In The Dark, dram, polisiye ve müzikal türlerinde olup yapımında birçok ülkenin imzasını taşıyor. Film konusunu, taşıdığı kalıtsal bir hastalıkla görme yetisini kaybetmek üzere olan ve aynı duruma oğlu da düşmesin diye onu ameliyat ettirmeye çalışan bir kadının hikayesinden alıyor. Filmdeki ana karakter Selma Jezkova’ya Björk Guðmundsdóttir hayat verirken Catherine Deneuve, Peter Stormare ve David Morse gibi isimler de ona eşlik ediyor.

Let The Right One In / Låt den rätte komma in

En İyi İskandinav Filmleri - Let The Right One In

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 7.9

İsveç yapımı bir vampir filmi olan Let The Right One In, arkadaşları tarafından sürekli dışlanan Oskar’ın Eli adlı vampir bir kızla tanışmasını ve bunun doğrultusunda değişen hayatını anlatıyor. Korku ve fantastik türlerinin başarılı bir örneği olan film Tomas Alfredson tarafından yönetilirken başrolleri ise Kåre Hedebrant ve Lina Leandersson paylaşıyor.

Evil / Ondskan

En İyi İskandinav Filmleri - Evil

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 7.8

İsveç drama filmi Evil, Erik adlı bir gencin trajik hayatını konu ediniyor. Erik, üvey babasından çektikleri yetmezmiş gibi bir de acımasız insanlara dolu yatılı okula gidince iyice bunalıma giriyor. Depresif ve boğucu hayata sahip olan Erik’e Andreas Wilson hayat verirken filmin yönetmenlik koltuğunda ise Mikael Hafstrom oturuyor.

Lilya 4 Ever / Lilja 4-Ever

En İyi İskandinav Filmleri - Lilya 4 Ever

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.8

Yönetmen Lukas Moodysson’un dram yüklü çalışması Lilya 4 Ever, Rusya’daki kötü ve baskıcı hayatından kaçıp İsveç’te huzur bulmak isteyen ancak daha kötü bir bataklığa düşen genç Lilya’nın öyküsünü anlatıyor. İç burkan ve tüyleri diken diken eden  atmosfere sahip filmde baş karakter  Lilya’yı ise Oksana Akinşina canlandırıyor.

The Girl With The Dragon Tattoo / Män Som Hatar Kvinnor

En İyi İskandinav Filmleri - The Girl With the Dragon Tattoo

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7.8

İsveç yapımı gerilim ve suç filmi The Girl With The Dragon Tattoo, gazeteci Mikael Blomkvist ile ona bir cinayet zincirlemesini açığa çıkarmada yardım eden hacker kız Lisbeth Salander’i konu alıyor. Başrolleri Michael Nyqvist   ve Noomi Rapace’nin  paylaştığı, yönetmenliğini ise Niels Arden Oplev’in gerçekleştirdiği filmin senaryosu 2012 yılında David Fincher tarafından bir kez daha beyazperdeye taşınıyor.

Songs From The Second Floor / Sånger Från Andra Våningen

En İyi İskandinav Filmleri - Songs From the Second Floor

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 7.6

Yönetmenliğini ve senaristliğini Roy Andersson’un üstlendiği Songs From The Second Floor, kara komedinin başarılı örneklerinden biri olarak İskandinav sinemasında yerini alıyor. Zaaflar, yalanlar, ilişkiler ve güven üzerine kurulu filmin başrolünde ise Bengt C. W. Carlsson yer alıyor.

In A Better World / Hævnen

En İyi İskandinav Filmleri - In a Better World

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.6

Başrollerini Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, ve Ulrich Thomsen’in paylaştığı In A Better World, gerilim ve drama türlerini harmanlayarak Danimarka sinemasının nadide eserlerinden biri oluyor.  Afrikalı göçmenlere yardım eden Danimarkalı  doktor Anton ve çıkmazlara doğru sürüklenen ailesini konu alan film, En İyi Yabancı Film Dalı’nda Oscar Ödülü’nün de sahibi oluyor.

As It Is In Heaven / Så som i himmelen

En İyi İskandinav Filmleri - As It Is In Heaven

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.5

Orkestra şefiyken sahnede geçirdiği kalp krizi yüzünden mesleğini bırakıp memleketine dönen Dareus’un anlatıldığı dram dolu romantik film As It Is In Heaven,  vizyona girdiği dönemde büyük ses getirmeyi başarıyor. İsveç yapımı filmin yönetmenliği  Kay Pollak tarafından gerçekleştirilirken sanatçı Dareus’u ise Michael Nyqvist canlandırıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir