Game of Thrones Konusu ve Oyuncuları

Game of Thrones, George R. R. Martin’in romanından uyarlanan bir fantastik drama dizisidir. David Benoiff tarafından tasarlanan ve senaryolaştırılan dizi, görkemli bir fantastik evreni 8 sezon boyunca ekranlara taşıdır. Dizinin yönetmenliğini, Tim Van Patten, Brian Kirk, Daniel Minahan ve Alan Taylor gibi deneyimli isimler üstlendi. Game of Thrones, ters köşe senaryosu ve yıldız oyuncu kadrosu sayesinde ilk bölümden itibaren büyük bir fenomen haline geldi. Tüm zamanların en yüksek bütçeli ve en çok izlenen dizilerinden biri olan Game of Thrones, Emmy başta olmak üzere pek çok prestijli ödüle de sahip oldu. HBO ekranlarından izleyiciyle buluşan başarılı dizinin konusuna ve geniş oyuncu kadrosuna değineceğiz.

Game of Thrones Khaalesi ve Jon Snow

Game of Thrones Dizisi Konusu

Game of Thrones, adından da anlaşılacağı üzere Yedi Krallık adı verilen bir Dünya’daki entrika dolu taht çekişmelerini konu alıyor. Kış mevsiminin uzunluğuyla bilinen bu krallıkta, ilk olarak karşımıza Aerys II Targaryen Kral olarak çıkıyor. Ancak Deli Kral lakaplı Aerys, zorla tahttan indiriliyor. Hiç vakit kaybetmeden Barahteon soyundan Robert tahtın yeni sahibi oluyor. Ancak bu hükümdarlık sırasında esrarengiz bir cinayetin baş göstermesi ile devreye Stark soyuna mensup Eddard dahil oluyor. Eddard Stark, görkemli Demir Taht’ı korumak için harekete geçiyor.

Taht üzerinde hak iddia eden Targaryen kardeşler, Yedi Krallık’ın korumakla görevli Sur’da toplanarak oyuna dahil olur. Ejderkrallar soyundan olan Targaryen kardeşler, ejder yumurtalarını da alarak taht üzerindeki dengeleri değiştirmeye çalışır.

Game of Thrones Dizisi Oyuncuları

Emilia Clarke

Game of Thrones Oyuncuları - Daenerys Targaryen

Dizide “Ejderhaların Annesi” ve “Khaleesi” adlarıyla da bilinen Daenerys Targaryen, ejderha soyu Targaryen’lerinde son halkasıdır. Sahip olduğu güçle birlikte Yedi Krallık’a gelerek hakkı olan Demir Tahtı ele geçirmek için elinden geleni yapar.

Kit Harrington

Game of Thrones Oyuncuları - Jon Snow

Kit Harrington tarafından canlandırılan Jon Snow, aynı zamanda Lord Eddard Stark’ın oğludur. Annesini hiç tanımayan Jon, babasının ve üvey kardeşlerinin yanında büyür. Başlarda geri planda olan karakter Gece Nöbetçileri’ne katılarak taht oyunlarına dahil olmaya başlar.

Sophie Turner

Game of Thrones Oyuncuları - Sansa Stark

Sansa Stark rolüyle Sophie Turner, Eddard Stark’ın büyük kızıdır. Karakterin, Arya Stark adında bir kız kardeşi bulunur. Sansa, Arya’nın aksine Leydi olma hayaliyle büyümüştür ve bunun gerektirdiği her şeyi yapar. Ancak naif bir şekilde büyüyen karakter zaman içinde farklı kişiliklere bürünür.

Sean Bean

Game of Thrones Oyuncuları - Ned Stark

Dizinin en önemli karakterlerinden biri olan Eddard Stark, çoğunlukla Ned adıyla bilinmektedir. Olayların merkezideki Stark hanesinin lideridir. Demir Taht’ı korumak için arkadaşı Robert Baratheon’a yardım etmektedir.

Peter Dinklage

Game of Thrones Oyuncuları - Tyrinon Lannister

Peter Dinklage tarafından başarıyla canlandırılan Tyrion Lannister, Tywin ve Joanna çiftinin cüce çocuğudur. Boyu nedeniyle ailesi ve çevresi tarafından dışlanmıştır. Kurnaz bir karakter olması nedeniyle dizide çoğunlukla “Küçük Şeytan” olarak anılır.

Lena Headey

Game of Thrones Oyuncuları - Cersei Lannister

Tywin ve Joanna Lannister çiftinin en büyük çocuğudur. Jamie adında bir ikiz kardeşi bulunur. Cersei Lanniester, Robert Baratheon ile evlenerek Yedi Krallık’ın kraliçesi haline gelmiştir. Dizide Robert Baratheon ile üç çocuğu bulunur.

Charles Dance

Game of Thrones Oyuncuları - Tywin Lannister

Tywin Lannister, Lannister ailesinin babasıdır. Eşi Joanna, en küçük oğulları Tyrion’un doğumunda ölmüştür. Yedi Krallık’ın öne çıkan lordlarından biridir. Ancak eşinin ölümüyle suçladığı Tyrion’a kötü davranır.

Richard Madden

Game of Thrones Oyuncuları - Robb Stark

Robb Stark, Eddard Stark’ın en büyük oğlu ve Kıştepesi’nin bilinen varisidir. Babasının öldürülmesinden sonra tahtı reddederek isyan başlatır.

Isaac Hempstead-Wright

Game of Thrones Oyuncuları - Brandon Stark

Brandon Stark, Robb Stark’ın kardeşi ve Eddard Stark’ın oğludur. Geçirdiği bir kaza sonucu felç kalmıştır. Bu nedenle hizmetçisi Hodor’un yardımıyla yaşar. Bran, sık sık kahin rüyaları görmektedir.

Jack Gleesonn

Game of Thrones Oyuncuları - Joffrey Baratheon

Joffrey Baratheon, dizinin başında tahta oturan Robert Baratheon’un büyük oğludur. Bu nedenle babasından sonra tahta oturur. Ancak burada da uzun süre kalmaz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir