En İyi 10 Robin Williams Filmi

Ders veren nitelikteki filmleriyle, cesaretlendiren motivasyon konuşmalarıyla ve canlandırdığı samimi karakterleriyle ünlü oyuncu aynı zamanda komedyen olan Robin Williams’ın göz dolduran en iyi 10 performansını listeledik.

Good Will Hunting

En İyi Robin Williams Filmleri - Good Will Haunting

Yapım Yılı: 1997

IMDb8.3

Aşırı dostluk, aşk ve samimiyet içerdiğinden dolayı kalp çarpıntısı yapabilecek güçte olan Good Will Hunting’te, okulda hademelik yapan ancak oldukça zeki genç Will Hunting ve onu yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışan psikologuna yer veriliyor. Robin Williams herkesin ihtiyacı olup dertleşip sarılmak isteyeceği sıcakkanlı psikolog olarak karşımıza çıkarken, Matt Damon ve Ben Affleck ise filmi hem yazıp hem de filmde beraber oynuyorlar. Yüzünüzde tebessümle bitireceğiniz film En İyi Özgün Senaryo Oscar’ına da sahip olarak bu içten hikayeyi ödülüyle de taçlandırıyor.

Dead Poets Society

En İyi Robin Williams Filmleri - Dead Poets Society

Yapım Yılı: 1989

IMDb8.1

Robin Williams’ın performansıyla kendisine hayran bıraktırdığı Dead Poets Society, baskıcı bir okulda İngilizce öğretmenliği yapan ve öğrencilerine şiiri, edebiyatı sevdiren, onları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışan John Keating’i konu alıyor. Motivasyon filmlerinin oldukça başarılı örneklerinden biri olan ve Peter Weir tarafından yönetilen filmin senaryosu da En İyi Özgün Senaryo Oscar’ına layık görülüyor.

Awakenings

En İyi Robin Williams Filmleri - Awakenings

Yapım Yılı: 1990

IMDb7.8

Oliver Sacks’in romanından uyarlanan ve Penny Marshall tarafından yönetilen Awakenings, kendini bilime adayan bir doktoru ve beraberinde icat ettiği ilaçla hayatlarına dokunduğu hastaları anlatıyor. Filmin başrollerini Robin Williams ve Robert De Niro paylaşırken dram yüklü hikayesi, göz alıcı oyunculukları ve büyüleyici atmosferiyle film izleyicide unutulmaz etkiler bırakıyor.

August Rush

En İyi Robin Williams Filmleri - August Rush

Yapım Yılı: 2007

IMDb7.5

Dram,romantik ve müzikal bir film olma özelliği taşıyan August Rush, birbirine aşık olan ancak ayrılmak zorunda olan iki müzisyeni ve müziğin mucizesiyle tekrar kesişen yollarını konu ediniyor. Kirsten Sheridan’ın yönettiği bu masalsı film, oyuncu kadrosunda ise Freddie Highmore, Robin Williams, Keri Russel ve Jonathan Rhys Meyers gibi isimleri bulunduruyor.

The Fisher King

En İyi Robin Williams Filmleri - The Fisher King

Yapım Yılı: 1991

IMDb7.5

Yönetmenlik koltuğunda Terry Gilliam’ın oturduğu The Fisher King, kadrosunda Robin Williams ve Jeff Bridges’i bir araya getiriyor. Bir adamın barda katliam yapmasına sebep olan Dj Jack Lucas, bu olay üzerine kendini bırakıp alkolik olduktan sonra, karısının ölümünden ötürü akıl sağlığı yerinde olmayan Parry ile tanışıyor. Bu iki adamın dostluk hikayesinin anlatıldığı film izleyici duygulandırmasının yanı sıra zaman zaman güldürmeyi de başarıyor.

Good Morning, Vietnam

En İyi Robin Williams Filmleri - Good Morning Vietnam

Yapım Yılı: 1987

IMDb7.3

Kara mizah türünün başarılı örneklerinden Good Morning Vietnam, askeri radyoya ünlü bir Dj’nin getirilmesini anlatıyor. Dj Adrian Cronauer, her sabah ‘Good Morning, Vietnam’ cümleleriyle başladığı eğlenceli programlarıyla askeri radyonun tarzını kökünden değiştiriyor. Robin Williams bu çarpıcı karaktere hayat verip buradaki performansıyla Oscar’a aday gösterilirken filmin yönetmenliği ise Barry Levinson tarafından gerçekleştiriliyor.

Insomnia

En İyi Robin Williams Filmleri - Insomnia

Yapım Yılı: 2002

IMDb7.2

Uykusuzluk hastalığı çeken bir dedektif ve soruşturmasına atandığı Alaska’daki genç bir kızın gizemli cinayetini anlatan film, ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın imzasını taşıyor. Insomnia, polisiye ve gerilim türlerini harmanlayıp izleyenleri film boyunca ekrana kilitlerken başrollerini ise Al Pacino ve Robin Williams paylaşıyor.

What’s Dreams May Come

En İyi Robin Williams Filmleri - What's Dreams May Come

Yapım Yılı: 1998

IMDb7.0

Oscar ödüllü film Whats Dreams May Come, Hamlet’in ‘To Be Or Not To Be’ bölümünden uyarlama bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Filmin başrollerini Robin Williams, Cuba Gooding, Jr. ve Annabella Sciorra paylaşırken film konusunu ise gayet huzurlu ve mutlu olan bir çiftin yaşadıkları trafik kazası sonucu asla eskisi gibi olmayan hayatlarından alıyor.

Jumanji

En İyi Robin Williams Filmleri - Jumanji

Yapım Yılı: 1997

IMDb7.0

Macera filmi Jumanji’de, iki kardeş keşfettikleri ve oynamaya çalıştıkları bir oyunla fantastik ancak içinden bir an önce kurtulmaları gereken bir dünyanın kapılarını aralıyor. Vizyona girdiği döneme büyük ses getirmiş ve eğlenceli atmosferiyle gönüllerde taht kurmuş filmin başrollerini ise Robin Williams ve Kirsten Dunst paylaşıyor.

Patch Adams

En İyi Robin Williams Filmleri - Patch Adams

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 6.8

Altın kalpli bir doktor ve adeta şefkatiyle iyileştirdiği hastaları… Patch Adams, hastalarına tutku ve merhametiyle yaklaşan bir doktor iken kimi zaman onları eğlendirmek için palyaço kılığına bile giriyor. Bu sevgi kelebeği doktor, Robin Williams performansıyla izleyenlerin kalbine dokunurken, her doktor adayının muhakkak izlemesi gerektiği Patch Adams, biyografik bir yapım olma özelliğini de taşıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir