En İyi 10 Jack Nicholson Filmi

Sinema tarihine adını yazdıran ve canlandırdığı karakterleriyle her defasında usta oyunculuğunu kanıtlayan ünlü aktör Jack Nicholson’un en iyi 10 performansını sizler için bir araya getirdik.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

En İyi Jack Nicholson Filmleri - One Flew Over the Cuckoo's Nest

Yapım Yılı: 1975

IMDb: 8.7

‘Guguk Kuşu’ olarak çevrilen Milos Forman yönetmenliğindeki film, deli taklidi yaparak ceazevinden kurtulan ancak akıl hastanesine yatırılmasıyla oradaki hastaları otoriter hemşireye karşı ayaklandıran Randle’yi konu alıyor. Randle’in hastanenin kurallarına olan aykırı hareketleri her ne kadar hemşireyle arasındaki gerilimi arttırsa da hastanedeki arkadaşlarına adeta ilaç gibi geliyor. Jack Nicholson, Randle rolüyle harikalar yaratırken filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nın da sahibi oluyor.

The Shining

En İyi Jack Nicholson Filmleri - The Shining

Yapım Yılı: 1980

IMDb: 8.4

Stephen King kitabından uyarlanma The Shining,  Jack Torrance adlı bir yazarın başına gelen korku ve gizem dolu olayları konu ediniyor. Jack’in ailesiyle birlikte Overlook Oteli’ne taşınmasının ardından metafiziksel olayların ardı arkası kesilmiyor ve Jack yavaş yavaş akıl sağlığını yitiriyor.  Stanley Kubrick imzalı filmde Jack Nicholson cinnet geçiren bu yazarı göz kamaştırıcı şekilde oynarken, buradaki performansıyla kendisine adeta hayran bıraktırıyor.

The Departed

En İyi Jack Nicholson Filmleri - The Departed

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 8.5

Martin Scorsese imzalı The Departed, mafya ve polis teşkilatı arasındaki mücadeleyi birbirinden yetenekli iki köstebek üzerinden anlatıyor. Oscar ödüllü filmin kadrosu Leonardo DiCaprio, Matt Damon ve Jack Nicholson gibi sağlam isimlerden oluşurken The Departed, macera, gerilim ve polisiye dolu hikayesiyle başyapıtlar arasına giriyor.

Chinatown

En İyi Jack Nicholson Filmleri - Chinatown

Yapım Yılı: 1974

IMDb: 8.2

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin gerçekleştirdiği Chinatown’da, kocasının kendisini aldattığını düşünen bir kadın, dedektif Jake Gittes’i tutarak kocasını takip ettiriyor. Ancak dedektifin takip ettiği adamın ölümü birbirinden gizemli olayların kapısını aralıyor. Dedektif Jake Gittes’i Jack Nicholson oldukça başarılı bir şekilde canlandırırken Faye Dunaway ve John Huston da ona eşlik ediyor.

As Good As It Gets

En İyi Jack Nicholson Filmleri - As Good As It Gets

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 7.7

Obsesif kompulsif hastalığına sahip ayrıca ayrımcı ve ırkçı bir yazar olan Melvin Udall’in hayatı bir gün saldırıya uğrayan komşusuna yardım etmesiyle tamamen değişiyor. Oldukça zor bir kişiliğe sahip Melvin’e Jack Nicholson hayat verirken buradaki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanıyor. Helen Hunt ve Greg Kinnear gibi isimler Jack Nicholson’a eşlik ederken filmin yönetmenliği ise James L. Brooks tarafından gerçekleştiriliyor.

A Few Good Men

En İyi Jack Nicholson Filmleri - A Few Good Men

Yapım Yılı: 1992

IMDb: 7.7

Rob Reiner’in yönetmenliğini gerçekleştirdiği A Few Good Men’de oyuncu kadrosunu Tom Cruise, Jack Nicholson ve Demi Moore gibi yıldız isimler oluşturuyor. A Few Good Men, bir donanma avukatın gerçekleri öğrenme mücadelesine yer verirken, çarpıcı ve sıradışı bir mahkeme filmi olarak da karşımıza çıkıyor.

Batman

En İyi Jack Nicholson Filmleri - Batman

Yapım Yılı: 1989

IMDb: 7.6

Sürekli tehlike altında olan şehrini korumakla kendini şartlandırmış olan Batman, bir yandan ikili hayatını sürdürürken öte yandan azılı düşmanı Joker ile mücadele ediyor. Michael Keaton’un Batman’i, Jack Nicholson’un ise Joker’i canlandırdığı Batman filminin yönetmen koltuğunda ise Tim Burton oturuyor.

The Passenger

En İyi Jack Nicholson Filmleri - The Passenger

Yapım Yılı: 1975

IMDb: 7.6

Cesur bir gazeteci olan David, gerillalarla röportaj yapmak için gittiği bir Kuzey Afrika ülkesinde hayatını tamamen değiştiriyor. Bir arkadaşının ölmesi üzerine onun yerine geçip kimliğini sahiplenen David, kendini gerilim dolu bir maceraya atıyor. Filmin başrolünde Jack Nicholson yer alırken ona Maria Schneider eşlik ediyor.

The Bucket List

En İyi Jack Nicholson Filmleri - The Bucket List

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.4

Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı The Bucket List’de kanserle mücadele eden iki insan, yapmayı ne kadar çok istedikleri ancak yapamadıkları şeyleri hatırlayıp listesini çıkarıyorlar. Bu iki kafadar bununla yetinmeyip hayatlarını mutlu bir sonla bitirmek için hastaneden ayrılıp yola koyuluyorlar. Keyifli ve bir o kadar anlamlı hikaye bu iki usta oyuncunun performanslarıyla da huzur dolu bir görsel şölene dönüyor.

Easy Rider

En İyi Jack Nicholson Filmleri - Easy Rider

Yapım Yılı: 1969

IMDb: 7.3

Oyunculuk kariyerinde belki de ilk bu filmle yükselişe geçen Jack Nicholson, bu filmle beraber ilk Oscar adaylığını alıyor. Peter Fonda ve Dennis Hopper ile birlikte başrolleri paylaştığı Easy Rider, konusunu iki motorcunun Amerika’daki macera dolu yolculuğundan alıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir