The Haunting of Hill House Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in korku dizilerinin başında Tepedeki Ev adıyla Türkçe’ye çevrilen The Haunting of Hill House geliyor. Geniş bir kitle tarafından takip edilen dizinin ilk sezonu, korku ve gerilim sevenlerden tam not aldı. Dizi, Shirley Jackson’ın 1959 yılında çıkan aynı adlı kitabından uyarlandı. Bu sürükleyici öyküyü ekrana taşıyan isim ise dizinin hem yaratıcılığını hem de yönetmenliğini yapan Mike Flanagan. Flanagan, kitabı senaryolaştırırken orijinale sadık kalmanın yanında günümüze uygun değişikliklerden de yararlandı. Bu sayede Tepedeki Ev, kusursuz bir gerilim dizisi olarak Netflix’teki yerini aldı.

Geniş bir zaman dilimini konu alan dizi oldukça geniş bir oyuncu kadrosuna sahip. Geçmişe dönük hatıralar sebebiyle karakterlerin hem çocuk, hem de yetişkin hallerine tanık oluyoruz. Dizinin öne çıkan oyuncuları arasında Elizabeth Reaser, Kate Siegel, Oliver Jackson-Cohen, Henry Thomas ve Victoria Pedretti yer alıyor. Çocuk oyuncular ise Lulu Wilson, Paxton Singleton, Violet McGraw ve Julian Hilliard.

The Haunting of Hill House Dizisi Konusu

Dizi, adından da anlaşılacağı üzere korku türünün klasikleşmiş teması perili ev üzerinden ilerliyor. Kalabalık bir aile olan Crain ailesi, karanlığın içinde kaybolan tepedeki evde hayatını sürdürmektedir. Beş çocuklu bu ailede Hugh ve Olivia, çocuklarını tehlikeden uzakta ve huzurlu bir şekilde büyütmeye çalışır. Ancak evin gizemi, bunun gerçekleşmesini engeller. Önce kaynağı olmayan sesler, daha sonra da ortaya çıkan görüntüler evin huzurunu kaçırır. Ailenin babası Hugh Crain, çareyi çocuklarını alıp kaçmakta bulur.

Dizi, yaşanan felaketle birlikte zaman atlaması yapmaktadır. Aradan geçen 26 yıldan sonra çocuklar birer yetişkin olup hayatlarına devam eder. Ancak bu gizemli evin çocuklara yaşatacağı yeni gizemler bulunmaktadır. Tepedeki Ev, karanlık atmosferinin içinde benzersiz bir aile draması sunmaktadır. Bu sayede sadece bir korku dizisi olmaktan çıkarak drama izleyicilerine de hitap eder.

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları

Henry Thomas

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Hugh Crain

Hugh Crain, Crain ailesinin babasıdır. 5 çocuğu ve karısı Olivia ile sakin bir hayat sürmek isteyen Hugh, tepedeki eve taşınır. Burada maddi durumları düzelene kadar ailesiyle vakit geçirmeyi planlar. En büyük uğraşı, evin tadilat işlerini yapmaktır. İyice kontrolden çıkan paranormal olaylardan sonra karısını trajik bir şekilde kaybeder.

Timothy Hutton

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Hugh Crain

Hugh Crain’in 26 yıl sonraki halini başarılı oyuncu Timothy Hutton canlandırmaktadır. Hugh, yaşanan trajik olaylardan sonra perişan bir haldedir. Tek başına hayatta kalmaya çalışan Hugh, tepedeki evde başına gelenler nedeniyle pişmandır.

Carla Gugino

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Olivia Crain

Carla Gugino, Hugh Crain’in karısı Olivia Crain’e hayat verir. Olivia, kendini çocuklarına adayan özverili bir annedir. Tepedeki evde yaşamaya başladıktan sonra migren ağrıları artmaya başlar. Adım adım paranormal olayların içine çekilen Olivia, evdeki hayaletlerle iletişim kurabilen tek kişidir. Bu özelliği nedeniyle çocuklarını ve özellikle kocası Hugh’yu çok korkutur.

Paxton Singleton

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Steven Crain

Dizinin çocuk yıldızlarından Paxton Singleton, Crain ailesinin şanslı üyesidir. Herkesin tecrübe ettiği paranormal olayların hiçbirine denk gelmez. Bu nedenle evde yaşanan trajediden haberi yoktur. Babasının ve kardeşlerinin evle ilgili korkularına anlam veremez.

Michiel Huisman

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Steven Crain

Steven Crain karakterinin 2018 yılındaki haline Michiel Huisman hayat vermektedir. Tepedeki evde geçen karanlık olaylara anlam veremeyen Steven, burada yaşadıklarını anlatan Hill House isimli bir kitap yazar. Ancak Ev’in, Steven’a özel karanlık planları vardır.

Lulu Wilson

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Shirley Crain

Lulu Wilson, küçük Shirley Crain’e hayat verir. Genç oyuncunun canlandırdığı karakter 1992’deki trajediden oldukça etkilense de zamanla bunların üstesinden gelir. Kardeşleri ile arası oldukça iyidir.

Elizabeth Reaser

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Shirley Crain

Elizabeth Reaser, Shirley Crain’in günümüzdeki haline hayat verir. Shirley, küçüklüğündeki travmaları geride bırakarak kendine yeni bir hayat inşa etmiştir. Mutlu bir evliliği bulunan Shirley, kocası ile birlikte morg işletir. Bu nedenle kendisine tepedeki evi hatırlatan her şeye temkinli yaşmaktadır.

McKenna Grace

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Theodora Crain

Crain ailesinin ortanca çocuğu Thedora Crain’e 1992’de genç oyuncu McKenna Grace hayat verir. Aynı zamanda Crain ailesinin en güçlü karakteridir.

Kate Siegel

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Thedora Crain

Thedora Crain, kardeşlerinin aksine çocukken yaşadıklarını onarma yoluna gitmiştir. Bu nedenle psikoloji okuyarak pedagog olur. Kendisi gibi travmatize olan çocukları iyileştirerek hayatına devam etmeye çalışır. Yetişkin hayatında oldukça mutlu ve sağlam bir karakterdir.

Julian Hilliard

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Luke Crain

Ailenin en küçük üyesi Luke Crain’e, 1992’de Julian Hilliard hayat verir. Elenor isimli bir ikizi bulunur. En küçük olmasının da etkisiyle yaşadığı esrarengiz olayları bir türlü atlatamaz. Küçükken oldukça hassas bir çocuk olması, Luke’u bu olaylardan en çok etkilenen kişi yapmıştır.

Oliver Jackson-Cohen

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Luke Crain

Luke, yaşadıklarını kaldıramadığı için 2018 yılında alkol bağımlısı olarak çıkar. Düzenli bir hayatı bulunmayan Luke, yaşadıklarının ağırlığıyla oradan oraya savrulmaktadır. Dizinin sorunlu karakteri Luke Crain’e yakışıklı oyuncu Oliver Jackson-Cohen hayat verir.

Violet McGraw

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları - Elenor Crain

Ailenin son üyesi Elenor Crain, Luke’un ikizidir. Herkes ona “Nell” diye seslenir. Elenor da Luke gibi yaşadıklarını aşamayan çocuklardan biridir.

Victoria Pedretti

Elenor’un günümüzdeki halini güzel oyuncu Victoria Pedretti canlandırır. Elenor, 2018 yılında kendinden yaşça büyük kardeşlerine bakmaktadır. Hala çocukken yaşadıklarının etkilerini taşır. Gündüzleri bunu saklayabilse de geceleri uyku felci ile zor günler geçirmektedir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir