Tüm Dünya’yı Etkisi Altına Alan En İyi Japon Filmleri

Akira Kurosawa gibi Dünya çapında yönetmenleri barındıran Japon Sineması’nın en iyi filmlerini derledik. Keyifli okumalar.

Seven Samurai

Japon Filmleri - Seven Samurai

Yapım Yılı: 1954

IMDb Puanı: 8,6

Japon sinemasının ünlü ismi Akira Kurosawa tarafından çekilen film, Kambei isimli usta bir samuray ve genç müridlerinin, kimsesiz bir köyü haydutlardan koruma hikayesini anlatıyor. Macera janrının klasiklerinden biri olarak kabul edilen filmde Kambei karakterine Takashi Shimura hayat veriyor.

Late Spring

Japon Filmleri - Late Spring

Yapım Yılı: 1949

IMDb Puanı: 8,3

Late Spring, Kazuo Hrotsu’nun Baba ve Kız isimli romanından uyarlanarak Yasujiro Ozu tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Setsuko Hara, toplum başkasının had safhada olduğu bir dönemde bekar bir kadın olan Noriko’yu canlandırır.

Ikiru

Japon Filmleri - Ikıru

Yapım Yılı: 1952

IMDb Puanı: 8,3

Akira Kurosawa’nın dram filmi Ikiru, kanser olduğunu öğrenmesiyle birlikte hayatını sorgulamaya başlayan Kanji’nin hikayesini anlatır. Kanji, sıkıcı hayatınca sürüklenip gitmektedir. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenmesiyle birlikte hayatını anlamlandırmaya ve sorgulamaya başlar.

Ugetsu

Japon Filmleri - Ugetsu

Yapım Yılı: 1953

IMDb Puanı: 8,3

Ugetsu, Ueda Akinari’nin aynı adlı eserinden uyarlanarak beyaz perdeye taşınmıştır. 1500’lü yılların Japonya’sında yaşamını sürdüren Genjuro, burada ürettiği çömleklerini şehirde satmak istemektedir. Karısını köyde bırakarak şehre doğru yola çıkan Genjuro, yanına samuray olmak isteyen arkadaşı Tobei’yi de alır. Ancak ikilinin şehre gitmesiyle birlike Japonya’da sivil savaş dönemi başlar.

Yojimbo

Japon Filmleri - Yojimbo

Yapım Yılı: 1961

IMDb Puanı: 8,2

Yojimbo’yu etkisi altına alan iki düşman grup, kasabaya büyük zararlar vermektedir. Bu küçük kasabaya yolu düşen Sanjuro isimli bir samuray, bu iki grubu birbirine düşürerek güçlerini ellerinden almaya çalışır. Akira Kurosawa tarafından çekilen filmde Toshiro Mifune başrolü canlandırmaktadır.

Rashomon

Japon Filmleri - Rashomon

Yapım Yılı: 1950

IMDb Puanı: 8,2

Rashomon, gizemli bir cinayeti aydınlatmak için üç görgü tanığı ile olan görüşmeleri anlatır. Ormanda rastlanan vahşi bir cinayete, bir gezgin, bir oduncu ve bir haydut tanık olur. Olayı aydınlatmaya çalışan yetkililer, bu üç tanığın çelişkili ifadeleri arasında gidip gelmektedir. Sevilen dram filmi, usta yönetmen Akira Kurosawa tarafından beyaz perdeye taşınmıştır.

Departures

Japon Filmleri - Departures

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 8,1

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına sahip olan Japon filmi Departures, Diago’nun talihsizliklerle dolu gizemli hikayesi anlatılır. İşini kaybedip Diago’daki köyüne dönen Diago, burada bir zamanlar babasının işlettiği kafede çalışmaktadır. Ancak Diago’nun yolu kaynağını bilmediği bir seyahat acentası ile kesişince olaylar değişir. Oscar’lı film, Yōjirō Takita tarafından beyaz perdeye taşınmıştır.

Shoplifters

Japon Filmleri - Shoplifters

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,0

Son dönemlerin en çok konuşulan filmi Shoplifters, hayatını hırsızlık yaparak geçiren Osamu ve ailesi, kış vakti dışarda kalan küçük bir kızı eve alır. Hırsızlık yaparak karınlarını doyurdukları evde zamanla açığa çıkan sır, aileyi şaşkına uğratır. Hirokazu Kore-eda tarafından çekilen filmin başrolünde Lily Franky, Sakura Ando ve Kiki Kirin yer almaktadır.

Fireworks

Japon Filmleri - Fireworks

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,8

Takeshi Kitano’nun hem yönetmen koltuğunda, hem de oyuncu kadrosunda bulunduğu film, Nishi isimli emekli bir polis, çevresindeki insanlara yardım etmeye karar verir. Bu nedenle banka soymak için harekete geçer.

Battle Royale

Japon Filmleri - Battle Royale

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,6

Distopik bir gelecekte şiddeti önlemek için 42 Japon genci ıssız bir adaya bırakılır. Burada mücadele eden yalnızca bir genç hayatta kalacaktır. Japonya hükümeti, bu olayı gençleri şiddetten soğutacak bir olay olarak görse de Japon halkı çok farklı tepkiler verir. Başarılı aksiyon filminin yönetmen koltuğunda Kinji Fukasaku oturmaktadır.

Our Little Sister

Japon Filmleri - Our Little Sister

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,5

Our Littler Sister, Hirokazu Kore-eda’nın yönetmenliğinde Yoshida Akimi’nin çizgi romanından uyarlandı. Üç kız kardeş, babalarının cenazelerinde bir araya geldiklerinde, daha önce hiç görmedikleri küçük kız kardeşleri ile tanışır. Zamanla yakınlaşmaya başlayan kardeşler, iç burkan bir aile dramını gözler önüne serer.

Merry Christmas, Mr. Lawrence

Japon Filmleri - Merry Christmas, Mr. Lawrance

Yapım Yılı: 1983

IMDb Puanı: 7,3

Merry Christmas, Mr. Lawrence, yönetmenliğini Nagisa Oshima’nın yaptığı bir Japon dram filmidir. Yonoi tarafından yönetilen Japon esir kampına, John Lawrence isimli biri gelir. Ancak farklı düşüncelere sahip olan Lawrence kısa süre içinde hain ilan edilir.

Ringu

Japon Filmleri - Ringu

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 7,3

Japon sinemasında korku ve gerilim filmlerinin mihenk taşı olan filmde, her izleyeni öldüren esrarengiz bir video işlenir. Videoyu ve etkilerini araştırmak için yola çıkan gazeteci, öğrendikleri karşısında şaşkına döner. Koji Suzuki’nin aynı adlı eserinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Hideo Nakata yapmıştır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir