Unutulmaz Yeşilçam Filmleri

Türk Sinemasının 1960-70’li yıllarına tekabül eden Yeşilçam dönemi, günümüze pek çok unutulmaz eser bıraktı. Sıcak, aile filmlerinin çoğunlukta olduğu en iyi yeşilçam filmlerini listeledik.

Hababam Sınıfı

Yeşilçam Filmleri - Hababam Sınıfı

Yapım Yılı: 1975

IMDb Puanı: 9,4

Yeşilçam denilince ilk akla gelen film, Ertem Eğilmez tarafından beyaz perdeye taşındı. Hababam sınıfı, haylaz ve eğlenceli Özel Çamlıca Lisesi öğrencilerinin okulda yaşadıklarını konu alıyor. Farklı karakterlere sahip hababam sınıfı öğrencileri, öğretmenleri etkileri altına alarak tembellik yapmaya çalışır. Efsane serinin oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Şener Şen gibi yeşilçamın ünlü isimleri yer alıyor.

Tosun Paşa

Yeşilçam Filmleri - Tosun Paşa

Yapım Yılı: 1976

IMDb Puanı: 9,0

Tellioğulları ve Seferoğulları isimli iki düşman aile, hayallerindeki araziye sahip olabilmek için Daver Bey’in kızı Leyla’yı oğullarıyla evlendirmek ister. Entrika dolu oyunlara Daver Bey’in uşağı Şaban’ın da dahil olmasıyla işler sarpa sarar ve konağa Tosun Paşa gelir. Kartal Tibet yönetmenliğindeki filmde Şener Şen, Kemal Sunal, Zihni Göktay, Müjde Ar, Adile Naşit ve Ayşen Gruda yer almaktadır.

Süt Kardeşler

Yeşilçam Filmleri - Süt Kardeşler

Yapım Yılı: 1976

IMDb Puanı: 8,9

Film, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın “Gulyabani” adlı kitabından Ertem Eğilmez yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlanmıştır. Melek Hanım, sütoğlu sandığı Ramazan’ı yanına alır. Ancak gerçek sütoğlu olan Şaban’ın ortaya çıkması ile evde bir kaos başlar.

Neşeli Günler

Yeşilçam Filmleri - Neşeli Günler

Yapım Yılı: 1978

IMDb Puanı: 8,8

Kazım ve Saadet’in turşu yapımıyla girdiği kavga giderek büyür ve ikili 6 çocuğu aralarında paylaşarak ayrılmaya karar verir. Yıllar sonra kardeşlerin bir araya gelmesi ile anne babalarını barıştırma planları devreye girer. Sıcak bir aile komedisi olan Neşeli günlerde başrolü Münir Özkul ve Adile Naşit canlandırmaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Yeşilçam Filmleri - Selvi Boylum Al Yazmalım

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,7

Atıf Yılmaz’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Cengiz Aytmatov’un “Kırmızı Eşarp” adlı romanında uyarlanmıştır. Birbirini seven İlyas ve Asya, İlyas’ın Asya’yı aldatması ile ayrılır. Asya, oğlu Samet’i de alarak kendine yeni bir hayat kurar. Ancak Asya’nın düzene giren hayatı, bir gün İlyas’ın geri dönmesi ile alt üst olur. Sevgi ve emek arasındaki kolerasyonu türk sinemasına kazandıran dramatik filmin başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray oturur.

Gülen Gözler

Yeşilçam Filmleri - Gülen Gözler

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,5

Yıllardır aynı mahallede çöpçülük yapan Apti, mahalledeki genç ve güzel Hacer’e gönlünü kaptırır. Ancak Hacer, zabıta memuru Şakir’le evlenmek istemektedir. Hacer’in babası kızını Şakir’ vermek istemeyince Apti Hacer’i etkilemenin yollarını arar.

Bizim Aile

Yeşilçam Filmleri - Bizim Aile

Yapım Yılı: 1975

IMDb Puanı:  8,4

Üç çocuğunu yalnız başına büyüten Yaşar ve yine üç çocuklu dul Melek Hanım, hayatlarını birleştirir. Ancak bu iki ailenin çocuklarının birbirini kabul etmesi zaman alır. Ergin Orbey yönetmenliğindeki filmde başrolü Münir Özkul ve Adile Naşit paylaşır.

Sevmek Zamanı

Yeşilçam Filmleri - Sevmek Zamanı

Yapım Yılı: 1965

IMDb Puanı: 8,3

Usta yönetmen Metin Erksan’ın Türk Sineması’na kazandırdığı film, boyacı Halil, iş için gittiği bir yalıda asılı fotoğrafa aşık olur. Fotoğraftaki kadını görebilmek için sıklıkla yalıyı ziyaret eden Halil, bir gün fotoğraftaki kadın ile karşılaşır. Ancak Halil, Meral’in yalnızca fotoğrafını sevmektedir. Etkileyici dram filminin başrolünde Müşfik Kenter ve Sema Özcan yer alır.

Aile Şerefi

Yeşilçam Filmleri - Aile Şerefi

Yapım Yılı: 1976

IMDb Puanı: 8,1

Kendi yağında kavrulan Rıza ve ailesi, en küçük çocuk olan Murat’ın kazasından sonra sarsılır. Aile, Murat’ın eski sağlığına kavuşabilmesi için ellerinden geleni yapmaya başlar. Orhan Aksoy imzalı filmin kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen ve Ayşen Gruda yer almaktadır.

Salak Milyoner

Yeşilçam Filmleri - Salak Milyoner

Yapım Yılı: 1974

IMDb Puanı: 8,0

Babalarından kalan mirası aramak için dört kardeş İstanbul’a gelir. Ancak büyük şehirde hazineyi bulmak oldukça zordur. Başlarını belaya sokan dörtlüye, kadınlar da eşlik edince hazine arayışı giderek büyür. Ertem Eğilmez tarafından çekilen filmde Hulusi Kentmen, Metin Akpınar ve Adile Naşit gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Mavi Boncuk

Yeşilçam Filmleri - Mavi Boncuk

Yapım Yılı: 1974

IMDb Puanı: 7,9

Emel Sayın’ı dinlemeye giden altı arkadaş, mekanla kavga edince intikam almak için Emel Sayın’ı kaçırır. Halıya sararak mekanlarına götürdükleri Emel Sayın’ın karşılığında fidye isterler. Ancak zamanla bu arkadaş grubu ile Emel Sayın arasında güçlü bir arkadaşlık bağı kurulur.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir