En İyi Kemal Sunal Filmleri

‘Şaban’ karakteriyle özdeşleşmiş Yeşilçam’ın efsane isimlerinden ve neşemize neşe katan filmleriyle Türk Sineması’nda unutulmaz bir yer edinen Kemal Sunal’ın keyifle izleyeceğiniz en iyi 14 filmini listeledik.

Hababam Sınıfı Serisi

Recep İvedik Filmleri - Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı (1975) IMDb: 9.4

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) IMDb: 9.0

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) IMDb: 8.8

Hababam Sınıfı Tatilde (1978) IMDb: 8.7

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı, gerek eğitsel, gerek güldürü ögeleriyle nesiller boyu gönülleri fethediyor. Özel Çamlıca Lisesi’nin bir sınıf dolusu haylaz öğrencisini konu edinen seri bünyesinde bulundurduğu Münir Özkul, Kemal Sunal, Tarık Akan, Adile Naşit ve Halit Akçatepe gibi ustalarımızla adeta efsane haline geliyor. Hababam Sınıfı’nın ilk akla gelen öğrencilerinden ‘İnek Şaban’ ise Kemal Sunal tarafından hayat buluyor.

Salako

Recep İvedik Filmleri - Salako

Yapım Yılı: 1974

IMDb: 7.4

Kemal Sunal’ın ilk defa başrol olarak yer aldığı film Salako, Salako ile aşık olduğu Ağa kızı Emine’nin hikayesini anlatıyor. Emine babasının zorla evlendirmek istediği kişiden kurtulmak için saf Salako’yu kullanırken, Salako yaşanan komik ve maceralı olaylar neticesinde hem Emine’nin hem de köylülerin kahramanı oluyor.

Salak Milyoner

Recep İvedik Filmleri - Salak Milyoner

Yapım Yılı: 1974

IMDb: 8.0

Salak Milyoner, babalarının ölmeden önce İstanbul’daki altınlarından bahsetmesi üzerine onları bulmak için köylerinden kalkıp İstanbul’a giden dört kardeşi konu ediniyor. Film kadrosunda ise Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe’yi bir araya getiriyor.

Köyden İndim Şehire

Recep İvedik Filmleri - Köyden İndim Şehire

Yapım Yılı: 1974

IMDb: 8.4

Salak Milyoner’in devamı olarak karşımıza çıkan Köyden İndim Şehire ise bu sefer buldukları hazineyi bozdurmak için kardeşlerin Ankara’ya gitmesini anlatıyor. Aynı kadroyla devam eden filmin yönetmenliğini ise Ertem Eğilmez gerçekleştiriyor.

Tosun Paşa

Recep İvedik Filmleri - Tosun Paşa

Yapım Yılı: 1976

IMDb: 9.0

Tosun Paşa filmi Tellioğulları ile Seferoğulları adlı iki düşman ailenin birbirleriyle mücadelesini anlatıyor. Tosun Paşa’dan herkesin çekiniyor olmasını leyhlerine kullanmak isteyen Tellioğulları, Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokunca filmde ipler kopuyor. Kartal Tibet’in yönetmenliğindeki Tosun Paşa’da oyuncu kadrosunu ise Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen ve Adile Naşit gibi Yeşilçam’ın usta isimleri oluşturuyor.

Süt Kardeşler

Recep İvedik Filmleri - Süt Kardeşler

Yapım Yılı: 1976

IMDb: 8.9

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani’ adlı eserinden uyarlanan Süt Kardeşler, izleyiciyi Osmanlı zamanına götürüp iki bahriye askeri olan Ramazan ile Şaban’ın maceralarına tanıklık ettiriyor. Filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez gerçekleştirirken başrollerini ise Kemal Sunal ve Şener Şen paylaşıyor.

Sakar Şakir

Recep İvedik Filmleri - Sakar Şakir

Yapım Yılı: 1977

IMDb: 8.1

İsminden anlaşılacağı üzerine film, sakarlığı ile nam salmış Şakir’in komedi dolu öyküsüne yer veriyor. Şakir, amcasından kalan mirası almak için İstanbul yolunu tutarken, mirası paylaşmak istemeyen sinsi akrabası ise Şakir’in kuyusunu kazmak için planlar yapmaya başlıyor. Kemal Sunal, Sakar Şakir’e hayat verirken Ali Şen ve Adile Naşit ise ona eşlik ediyor.

Sahte Kabadayı

Recep İvedik Filmleri - Sahte Kabadayı

Yapım Yılı: 1976

IMDb: 7.7

Kemal Sunal’ın hayat verdiği Kemal karakteri babasının ölümü üzerine paylaşılan mirasını almak için avukatının daveti üzerine İstanbul’a geliyor. Babasının ölümünden sorumlu olan muhtar, türlü türlü planlar yapıp Kemal’i tuzağa çekmeye çalışırken Kemal bir şekilde kurtulmanın yolunu buluyor ve sonunda intikamını alıyor.

Şaban Oğlu Şaban

Recep İvedik Filmleri - Şaban Oğlu Şaban

Yapım Yılı: 1977

IMDb: 8.8

Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği filmde Kemal Sunal, artık kült bir karakter haline gelmiş ‘Şaban’ performansıyla karşımıza çıkıyor. Askerliğindeki becerisizliğinden ötürü kumandanına illallah ettirmiş Şaban’ın askerden sonra arkadaşı Ramazan ile beraber çalgıcılığa başlamasını ve akabindeki maceralarını anlatan film meşhur ‘Borazan’ sahnesiyle de hafızalardan silinmiyor.

Yüz Numaralı Adam

Recep İvedik Filmleri - Yüz Numaralı Adam

Yapım Yılı: 1978

IMDb: 7.8

Kemal Sunal ve Oya Aydoğan’ın başrollerini paylaştığı Yüz Numaralı Adam, girdiği her işten kovulan Şaban ile onu bir reklam filminde oynaması için ikna etmeye çalışan reklam firması çalışanı Ayşe’nin  hikayesini anlatıyor. Filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini ise Osman Seden üstleniyor.

Kibar Feyzo

Recep İvedik Filmleri - Kibar Feyzo

Yapım Yılı: 1978

IMDb: 8.7

Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, İhsan Yüce ve İlyas Salman gibi usta isimlerin oyuncu kadrosunu oluşturduğu Kibar Feyzo’da Gülo’ya aşık olan ve onunla evlenmek isteyen Feyzo’nun güldürü dolu hikayesine yer veriliyor. Feyzo, Gülo ile yüklü bir miktar senet karşılığı evlenince borcunu ödemek için binbir zorlukla çalışmaya başlıyor.

Yedi Bela Hüsnü

Recep İvedik Filmleri - Yedi Bela Hüsnü

Yapım Yılı: 1981

IMDb: 7.7

Yedi Bela Hüsnü, sevdiği kız Hüsniye’nin gözüne girmek için kabadayı gibi takılmaya çalışan ancak bu esnada peşine seri katilleri takan Hüsnü’yü anlatıyor. Kemal Sunal, Hüsnü performansıyla yine yüzleri güldürürken Oya Aydoğan ise Hüsniye karakterine hayat veriyor.

Üç Kağıtçı

Recep İvedik Filmleri - Üç Kağıtçı

Yapım Yılı: 1981

IMDb: 7.7

Kemal Sunal, Ülkü Özen, Turgut Özatay, Nizam Ergüden, Ali Şen ve Reha Yurdakul’un başrollerini paylaştığı Üç Kağıtçı, karıştığı olaylar sonucu adı ‘Ermiş’e çıkan üç kağıtçı Rıfkı’yı konu ediniyor. Rıfkı tesadüf eseri, hastaları iyileştirip, kısmet açıp, yağmur yağdırınca köylüler Rıfkı’yı Belediye Reisi seçimlerine sokuyorlar. Rıfkı, Belediye Reisi seçimlerini kazanıyor kazanmasına ama aslında ‘Ermiş’ olmadığının ortaya çıkması Rıfkı’yı oldukça zor bir duruma sokuyor.

Tokatçı

Recep İvedik Filmleri - Tokatçı

Yapım Yılı: 1983

IMDb: 7.8

Tokatçı’da, saf bir adam olan Osman’ın sevdiği kızla evlenmek için binbir zorlukla başlık parası toplamaya çalışmasını izliyoruz. Osman köyündeki bir ağanın kızına aşık olunca ağa yüklü bir miktar para şartı koyuyor ve Osman o parayı bulmak için İstanbul’a çalışmaya gidiyor. Dönerken tüm parasını çaldırıyor ve kazanmak için tekrar İstanbul’a gelip karşılaştığı askerlik arkadaşı Şevket’ten zengin olma yollarını öğrenmeye başlıyor. Bu saf ve bir o kadar da komik karakter Osman’a Kemal Sunal hayat verirken ona filmde Nazan Saatçi, Ali Şen ve Şevket Altuğ gibi isimler eşlik de ediyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir