En İyi 10 Julianne Moore Filmi

Tam beş defa Oscar’a aday gösterilen ve Still Alice filmiyle sonunda hak ettiği Oscar ödülüne kavuşan yetenekli oyuncu Julianne Moore’un en iyi 10 performansını listeledik.

Still Alice

Julianne Moore Filmleri - Still Alice

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7.5

Julianne Moore’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran Still Alice, Alzheimer hastalığı yüzünden hayatı değişen ve bununla mücadele etmeye çalışan bir dil bilim profesörünü konu ediniyor. Filmin yönetmenliğini Richard Glatzer ve Wash Westmoreland üstlenirken, Kristen Stewart, Alec Baldwin ve Kate Bosworth gibi isimler de oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Boogie Nights

Julianne Moore Filmleri - Boogie Nights

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 7.9

Boogie Nights, 70-80’li yıllarda gece kulübünde çalışan genç bir adamın porno film sektörüne atılmasıyla yaşadığı maceralarını anlatıyor. Filmin yönetmenliği Paul Anderson tarafından gerçekleştirilirken başrollerini ise Mark Wahlberg, Burt Reynolds ve Julianne Moore paylaşıyor. Julianne Moore yıldızını parlattığı bu film ile Oscar’a aday gösteriliyor.

Short Cuts

Julianne Moore Filmleri - Short Cuts

Yapım Yılı: 1993

IMDb: 7.7

Julianne Moore, Andie MacDowell, Bruce Davison ve Robert Downey Jr. gibi isimleri kadrosunda bir araya getiren Short Cuts, Los Angeles’taki bir grup insanın trajik hikayelerini ve birbiriyle kesişen olaylarını ele alıyor. Amerikalı kısa öykü yazarı Raymond Carver’in hikayelerinin birleştirilerek beyazperdeye yansıtıldığı filmde yönetmen koltuğunda ise Robert Altman oturuyor.

Children Of Men

Julianne Moore Filmleri - Children of Men

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7.9

Yönetmenliğini Alfonso Cuaron’un gerçekleştirdiği Children Of Men, insan neslinin tükenmekle karşı karşıya kaldığı ve artık üremenin gerçekleşmediği kurgusal bir dünyanın kapılarını aralıyor. Yakın gelecekte yaşanan bu olaylar kargaşaya ve sorunlara neden olurken Theo adlı bir bürokrat ve sevgilisi bu karmaşada hem kendilerini hem de göçmenlerin haklarını korumaya çalışıyor. Bilim kurgu ve dramın harmanlandığı bu filmde başrolleri ise Clive Owen ve Julianne Moore paylaşıyor.

What Maisie Knew

Julianne Moore Filmleri - What Maisie Knew

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 7.4

Uyarlama bir film olarak karşımıza çıkan What Maisie Knew, anne ve babasının ayrılması üzerine ikisi arasında kalan ve bu durumdan oldukça olumsuz etkilenen küçük Maisie’yi konu alıyor. Kötü sonla biten evliliklere küçük bir çocuğun penceresinden baktıran bu film, başrolde ise Alexander Skarsgård, Julianne Moore, ve Steve Coogan’ı bir araya getiriyor.

A Single Man

Julianne Moore Filmleri - A Single Man

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7.6

Christopher Isherwood’un romanından uyarlanma A Single Man, orta yaşlı eşcinsel bir İngilizce öğretmeninin trajik hikayesine yer veriyor. Sevgilisinin ölümünün ardından yaşadığı bir günü anlatan film bünyesinde Colin Firth, Julianne Moore ve Nicholas Hoult gibi isimleri barındırırken filmin yönetmenliğini ise Tom Ford üstleniyor.

The Hours

Julianne Moore Filmleri - The Hours

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.5

Nicole Kidman, Julianne Moore, Meryl Streep ve Ed Harris’ten oluşan göz kamaştırıcı kadrosuyla The Hours, yayınlandığı döneme büyük damga vuruyor. Virginia Woolf ve onun klasik romanı Mrs.Dalloway’den esinlenerek yaratılan film Stephen Daldry tarafından yönetilirken Julianne Moore buradaki performansı ile Oscar’a aday gösteriliyor.

Far From Heaven

Julianne Moore Filmleri - Far From Heaven

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.3

Todd Haynes’in yönetmenliğini gerçekleştirdiği Far From Heaven, beklenmedik bir ihanetle sarsılan Whitaker ailesine odaklanıyor. Julianne Moore buradaki başarılı performansıyla Oscar’a aday gösterilirken Dennis Quaid ve Dennis Haysbert ise ona filmde eşlik ediyor.

The End Of Affair

Julianne Moore Filmleri - The End of Affair

Yapım Yılı: 1999

IMDb: 7.1

Ralph Fiennes ve Julianne Moore’un başrol performanslarıyla boy gösterdikleri The End Of Affair, yüreklere dokunan bir aşk hikayesini seyirciyle buluşturuyor. Filmin yönetmen koltuğunda Neil Jordan otururken Julianne Moore’un gözden kaçmayan performansı Oscar’a aday olmasını sağlıyor.

The Kids Are All Right

Julianne Moore Filmleri - The Kids Are All Right

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.0

Annette Bening, Julianne Moore ve Mark Ruffalo’nun başrollerini paylaştığı film, yapay döllenme ile çocuk sahibi olan lezbiyen bir çift ve kurdukları alışılagelmemiş aile yapılarını konu ediniyor. Çocuklarının büyüyünce babalarını merak etmeleri donör babayı, çifti ve çocuklarını bir araya getiriyor. Bu dramatik komedi filminin yönetmenliğini ise Lisa Cholodenka gerçekleştiriyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir