Kevin Spacey’nin Damgasını Vurduğu 10 Film

Gerilim ve polisiye türlerinin aktörü, soğukkanlı ve zeki rollerin aranan adamı, oynadığı filmlerle adeta oyunculuk dersi veren Oscar’lı oyuncu Kevin Spacey’in en iyi 10 performansını listeledik.

The Usual Suspects

Kevin Spacey Filmleri - The Usual Suspects

Yapım Yılı: 1995

IMDb: 8.5

Neo-noir türünde karşımıza çıkan The Usual Suspects, Bryan Singer yönetmenliğinde izleyenlerine gerilim ve gizem dolu bir ziyafet sunuyor. Filmde, San Pedro’da patlayan bir teknenin sorumluları polis tarafından aranırken şüpheli olan beş suçlu da bir araya geliyor. Gözlerinizi bir an bile ayırmadan izleyeceğiniz film, ters köşe sonuyla ağızları açık bıraktırırken Kevin Spacey ise filmdeki Verbal Kint performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ının sahibi oluyor.

American Beauty

Kevin Spacey Filmleri - American Beauty

Yapım Yılı: 1999

IMDb: 8.3

Kevin Spacey’e Oscar kazandıran American Beauty, bir Amerikan ailesinin yavaş yavaş dağılmasını anlatıyor. Filmde Kevin Spacey’nin diğer aktörleri kıskandıracak şekilde canlandırdığı Lester, aile yaşamında oldukça başarısız ve soğuk bir babayken kızının güzeller güzeli arkadaşıyla tanışması tüm hayatını değiştiriyor. Filmin yönetmenliğini Sam Mendes üstlenirken kapı gibi 5 Oscarıyla American Beauty, kült yapımlar arasında yerini alıyor.

Se7en

Kevin Spacey Filmleri - Se7en

Yapım Yılı: 1995

IMDb: 8.6

David Fincher’ın başyapıtlarından Se7en, Hristiyanlık inancına göre 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemiyle öldüren bir seri katili ve bu katilin peşine düşen iki polis dedektifini gerim geri gererek anlatıyor. Filmde başrolleri Brad Pitt ve Morgan Freeman paylaşırken, Kevin Spacey’in performansı da asla bu iki aktörün gölgesinde kalmıyor.

L.A Confidential

Kevin Spacey Filmleri - L.A. Confidential

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 8.2

Kevin Spacey, Russell Crowe ve Kim Basinger’in başrollerini paylaştığı L.A Confidental polis, mafya ve siyaset üzerine inşa edilen gizem ve aksiyon dolu bir film olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Los Angelas’taki bir cinayetin soruşturmasını üstlenen üç polisin hikayesine yer veriliyor. Oyunculukların sağlam, senaryonun yerinde olduğu, gerilimin âlâsını yaşatan ve yönetmenliğini Curtis Hanson’un gerçekleştirdiği film iki dalda da Oscar kazanıyor.

The Life Of David Gale

Kevin Spacey Filmleri - The Life of David Gale

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 7.6

Dram, gerilim ve polisiye türlerinin harmanlanarak ortaya konulduğu The Life Of David Gale’de, Kevin Spacey karşımıza idam karşıtı bir üniversite profesörü David Gale olarak çıkıyor. David Gale, tecavüz ve adam öldürme suçlarından hapse düşünce hayatının tüm seyri değişiyor. İdam kararıyla karşı karşıya kalmışken bir gazeteciyle röportaj yapması tüm olayların açıklığa kavuşmasını sağlıyor. Kevin Spacey’in yine oyunculuğunu döktürdüğü film Alan Parker tarafından yönetilirken, vizyona girdiği döneme de damgasını vurmayı başarıyor.

K-Pax

Kevin Spacey Filmleri - K-Pax

Yapım Yılı: 2001

IMDb: 7.4

Başrollerini Kevin Spacey ve Jeff Bridges’in paylaştığı K-Pax filmi, K-Pax adlı bir gezegenden geldiğini iddia eden esrarengiz bir adamı ve onunla ilgilenen doktor Mark’ı konu alıyor. Kendisi kadar hikayelerinin de oldukça tuhaf olduğu bu  adam Kevin Spacey’in etkileyici performansıyla buluşurken filmin yönetmenlik koltuğunda ise Iain Softley oturuyor.

The Negotiator

Kevin Spacey Filmleri - The Negotiator

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 7.3

Sırf Kevin Spacey’in oyunculuğu için bile izlemeye değer bulduğumuz The Negotiator, suçsuz olmasına rağmen polis tarafından yakalanmaya çalışılan rehine kurtarma uzmanı Danny Roman’ı ve suçsuzluğunu ispat etmek için birini rehine almaya çalışması anlatılıyor. Danny bu şekilde derdini anlatacağını düşünürken, bir yandan da meslektaşı Chris Sabian’dan arabuluculuk yapmasını istiyor. Kevin Spacey ve Samuel L.Jackson’un karşılıklı oyunculuk paslaştığı filmin yönetmenliğini ise The Italian Job filmiyle tanınan F. Gray Gray gerçekleştiriyor.

Looking For Richard

Kevin Spacey Filmleri - Looking for Richard

Yapım Yılı: 1996

IMDb: 7.3

Al Pacino, yönetmenliğini üstlendiği Looking For Richard ile Shakespeare’in 3.Richard eserini beyazperdeye etkileyici bir şekilde yansıtıyor. Filmde Kevin Spacey, Winona Ryder ve Alec Baldwin gibi oyuncular boy gösterirken film yarı belgesel tadı vererek izleyiciye büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

Baby Driver

Kevin Spacey Filmleri - Baby Driver

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.6

Baby Driver ile aksiyon, suç ve komedi türleri karıştırılıp yorgunluğunuzu atacak cinsten eğlenceli bir yapım ortaya konuluyor. Film, konusunu oldukçu genç yaşına rağmen bir suç çetesine sürücülük yapan Baby’nin hikayesinden alıyor. Baby, ‘The Fault In Ours’ filmiyle tanınan Ansel Elgort tarafından canlandırılırken Kevin Spacey ise suç lideri Doc rolüyle oldukça karizmatik bir oyunculuk sergiliyor.

21

Kevin Spacey Filmleri - 21

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 6.8

21 filminde, Amerika’nın en prestijli okullarında okurken paraya ihtiyaç duyması halinde 6 arkadaşı ile birlikte çareyi kart sayma ve akabinde kumarhanede bulan Ben Campbell’in öyküsüne yer veriliyor. Jim Sturgess’in başrolde yer aldığı film Kevin Spacey ile daha da bir dikkat çekerken keyif veren kurgusu ve şaşırtıcı sonuyla da izlendiğine pişman ettirmiyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir