Talihsizliklerle Dolu Edison Filmi: The Current War İnceleme

Benedict Cumberbatch, Nicholast Hoult ve Michael Shannon’un başrolleri paylaştığı The Current War, çekiminin tamamlanmasından 2 yıl sonra, tartışmalı bir şekilde izleyiciyle buluştu. Filmin kamera arkasında, beyaz perdeye yansıyandan çok daha hareketli bir öyküsü var. Öncelikle film, 2017 yılında Alfonso Gomez Rejon tarafından çekildi. Ancak kaba kurgusunun bittiği sıralarda yapımcı Harvey Weinstein’in tecavüz haberleri çıkınca proje apar topar rafa kaldırıldı. Yönetmen Alfonso Gomez Rejon bilinmezlik içinde geçen bu sürede, ilk halini beğenmediği filmde ek çekimler yaptı ve filmi baştan kurguladı.

The Current War Edison ve Insull

The Current War’un akıbeti uzun bir süre belli değildi. Yapımcısı tecavüzle suçlanan film, iki yıllık aradan sonra Martin Scorsese’in yardım eli uzatması ile izleyiciyle gecikmeli bir buluşma yaşadı. Martin Scorsese yapımcı olarak son anda dahil olduktan sonra The Current War, yönetmen Alfonso Gomez Rejon’un özveriyle toparladığı son haliyle vizyona girdi. Filmde başrol oyuncularına Tom Holland, Katherine Waterston, Tuppence Middleton ve Matthew Macfadyen gibi ünlü isimler de eşlik ediyor.

The Current War Filminin Konusu

The Current War Edison ve Insull

The Current War, alternatif akımın bulunmasıyla birlikte elektriğin ileri gelen isimleri arasında başlayan mücadeleyi anlatıyor. Filmin gerilimli cepheleri: ampulün mucidi Thomas Edison ve alternatif akımın öncülerinden George Westinghouse. İkilinin ülkeyi aydınlatma konusundaki savaşına, yenilikçi fikirleri ve ilginç çalışmaları ile Tesla da dahil oluyor. Ancak Tesla, olayların merkezinde yer almak yerine Westinghouse cephesinde alternatif akım motoru ile meşgul olmayı tercih ediyor.

Filmde Edison rolünde başarılı aktör Benedict Cumberbatch’i görüyoruz. Ünlü bir mucit olan Edison, ülkeyi düz akımla aydınlatmaya çalışırken Westinghouse’un radikal çıkışı ile deliye dönüyor. Kısa süre sonra ise alternatif akımın ölümcül derecede tehlikeli olduğuna dair Westinghouse’u hedef alan bir karalama kampanyası başlatıyor. Devreye Tesla’nın motor fikri ve elektrikli sandalyenin icadı girince işler karmaşık bir hale geliyor.

Tesla’nın Filmdeki Konumu

The Current War Tesla

Filme gelen en büyük eleştiri Tesla’nın oldukça az ekran süresine sahip olmasıydı. Konu akım savaşıyken, alternatif akımın öncüsü Tesla’nın haliyle olayların içinde daha aktif olmasını bekledik. Ancak Tesla’nın film boyunca sadece 10 dakika görünmesi bir yana, The Current War kesinlikle bir Edison filmi. Çünkü filmde olayları Edison ekseninde görüyoruz. Karşı cephede ise akım savaşını anlatan eserlerde bugüne kadar Tesla kadar adı geçmeyen Westinghouse var. Westinghouse’u daha fazla tanımak için denkleme dahil etmek iyi bir fikir ancak bunu yapmak için Tesla’dan feragat etmek can sıkıcı.

Tesla’yı canlandıran Nicholas Hoult fiziksel olarak ünlü bilim adamına çok benzese de, muhtemelen malzemesi az olduğu için yeteri kadar rolle bütünleşememiş. Bunun dışında Benedict Cumberbatch ve Michael Shannon’un performansı son derece başarılı. Filmde yardımcı oyuncu olarak Tom Holland da yer alıyor. Son zamanlarda sıklıkla adı geçen Holland, filmde Edison’un asistanı rolüne hayat veriyor.

Son Sözler

The Current War Tesla ve Westinghouse

The Current War, çekim sürecinden itibaren problemlerle boğuşan, talihsiz bir film. Buna rağmen Alfonso Gomez Rejon görsel açıdan başarılı bir iş çıkarmış. Filmin tonu ve atmosferi oldukça iyi. Görselliği zengin. Ancak hikayesinde problemler var. Film, neyi merkez alacağına çok da karar verememiş. Bu nedenle belli bir süreçte olan gelişmeler art arda, bağlamsız olarak sıralanmış izlenimi veriyor. Dönem atmosferi ve prodüksiyon ise gayet tatmin edici. Sonuç olarak, The Current War talihsizliklerine rağmen ortalamanın üstünde bir film. Oyunculuklar ve tarihi gelişmeler, izlerken sıkılmamanızı sağlıyor. Bu neden senaryodaki aksaklıklara ve odak problemlerine rağmen izlenebilir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir