Sinemanın En Korkutucu 15 Kötü Adamı

Sinemada başrol olarak karşımıza her zaman iyi adamlar çıkmaz. Empati yapabildiğimiz vicdanlı ve merhametli karakterlerin yanında, kötülüğü ile kan donduran karakterler de beyaz perdede sıklıkla görülmektedir. İntikam uğruna her şeyi yapabilen, sinemanın en kötü karakterlerini sizler için bir araya getirdik.

Darth Vader

Sinemanın Kötü Adamları - Darth Vader

Darth Vader, Star Wars gibi büyük ve ihtişamlı bir külliyatın kötü adamı olarak karşımıza çıkıyor. Serinin en klişe spoiler’ını söylemekten imtina ederek şu kadarını söyleyebiliriz ki, evrenin kötü adamı Darth Vader karanlık güçlerin temsilcisi olarak kahramanımız Luke Skywalker’la uzun yıllar karşı karşıya gelmeye devam ediyor.

Joker

Sinemanın Kötü Adamları - Joker

Çizgi romanlardan beyaz perdeye taşınan Joker, Gotham’ın koruyucusu Batman’in en büyük düşmanı. Sokaklarda terör estiren korkusuz kötü adamımız Joker, Heath Ledger’ın efsane canlandırmasından sonra yakın zamanda Joaquin Phoenix ile tekrar ekranlara geldi. Joker, tek bir kötü günle herkesin kötüler tarafına geçebileceğini savunan incelikli bir felsefeye sahip.

Hannibal Lecter

Sinemanın Kötü Adamları - Hannibal Lecter

Tüm zamanların en başarılı korku-gerilim filmlerinden biri olan Kuzuların Sessizliği, idealist bir ajan ile kan donduran bir katilin iş birliğini konu alıyor. Anthony Hopkins tarafından canlandırılan Hannibal, soğukkanlı bir yamyam olarak suça dair korkutucu bilgiler veriyor.

Voldemort

Sinemanın Kötü Adamları - Voldemort

J. K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter evreninin kötü adamı Lord Voldemort, 8 filmlik beyaz perde macerasında da karşımıza çıkıyor. Voldemort, Harry Potter’ın ailesini öldürerek kayıplara karıştıktan yıllar sonra, bu kez Harry Potter’ı öldürmek üzere geri dönüyor. Kahramanlarımız, seri boyunca bu yüzleşmeye hazırlanarak Voldemort’la karşı karşıya geliyor. Korkutucu karakterin arkasında, başarılı aktör Ralph Fiennes yer alıyor.

Agent Smith

Sinemanın Kötü Adamları - Agent Smith

Sıradaki kötü adamımız, Matrix serisinde karşımıza çıkan, Agent Smith. Wachowski kardeşler tarafından çekilen Matrix’e sıradan biri olarak başlasa da, Neo’yu istemediği seçimler yapmaya zorlayan ve bir virüs haline gelerek sistemde hatalara yol açan kötü adama dönüşüyor. Filmde Agent Smith’i Hugo Weaving canlandırıyor.

Magneto

Sinemanın Kötü Adamları - Magneto

Marvel’ın beyaz perdede umduğunu bulamayan X Men serisinde Magneto isimli kötü adamımız kahraman mutantlarımıza savaş açıyor. Metaller üzerinde kontrolü olan acımasız Magneto, X Men macerası boyunca önce Ian McKellen, daha sonra da Michael Fassbender tarafından canlandırıldı.

Jack Torrance

Sinemanın Kötü Adamları - Jack Tarrance

Aksiyon ve bilimkurgu dünyasında insanüstü güçleri olan kötü adamları sıklıkla görüyoruz. Shining filminde gördüğümüz Jack Torrance, son derece normal bir adamın adım adım delirmesiyle gelen kötülüğün en büyük örneği. Stanley Kubrick tarafından yönetilen filmde Jack Torrance karakteri, ailesini ölümle tehdit eden gözü dönmüş bir baba olarak izleyenleri korkutmayı başarıyor.

Loki

Sinemanın Kötü Adamları - Loki

İlk kez Marvel’a ait Thor çizgi romanlarında karşımıza çıkan Loki, İskandinav mitolojisinin fesatlık ve kötülük tanrısı olarak üvey kardeşi Thor ve üvey babası Odin ile sık sık karşı karşıya geliyor. Avengers filminde New York Savaşı’nı başlatan Loki, evrenin en kötü karakterlerinden biri. Beyaz perdede karaktere yakışıklı oyuncu Tom Hiddleston hayat veriyor.

Pennywise

Sinemanın Kötü Adamları - Pennywise

Pennywise karakteri ilk kez ünlü yazar Stephen King’in romanlarında yer aldı. Daha sonra IT adı ile beyaz perdeye uyarlanan filmlerde, katil palyaço Pennywise’ı korkutucu bir kötü adam olarak gördük. Pennywise’a filmlerde hayat veren isim ise Bill Skarsgard.

Thanos

Sinemanın Kötü Adamları - Thanos

Marvel’ın taze villian’ı Thanos, evrenin yarısını yok etme ideali ile hepimizi korkutmayı başarmıştı. Yoluna çıkan herkesi yok eden Thanos, Marvel  evreninde gördüğümüz en kötü karakterlerin başında geliyor. Karakterin hikayesi, bu yıl vizyona giren Endgame filmi ile nihayete kavuşuyor. Büyük bir kısmı CGI’dan oluşan karaktere Josh Brolin hayat veriyor.

Hans Landa

Sinemanın Kötü Adamları - Hans Landa

Gerçeğe en yakın kötü adamımız ise Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi filminde karşımıza çıkan Hans Landa. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen film, antagonist Albay Hans Landa’nın soğukkanlı kötülükleri ile büyük bir başarı elde ediyor. Landa’yı canlandıran aktör Christoph Waltz, performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nın sahibi oldu.

Davy Jones

Sinemanın Kötü Adamları - Davy Jones

Karayip Korsan’ları serisinin kötü adamı Davy Jones, garip görünümü ile Jack Sparrow’un peşini bırakmıyor. Acımasız kaptan hem kendi çalışanlarına, hem de Jack Sparrow’un yakınlarına zalimlikler yaparak unutulmayan kötü adamlardan biri olmaya hak kazanıyor.

Scar

Sinemanın Kötü Adamları - Scar

Disney’in animasyon karakteri Scar, pek çok insanın beyaz perdede karşılaştığı ilk kötü karakterlerden biri. Scar, yakın zamanda tekrar çekilen efsane film Lion King’te yer alıyor. Tahta geçmek için Simba’yı kandıran ve abisini öldüren Scar, kötülük kavramının en saf halini ekranlara taşıyor.

Bane

Sinemanın Kötü Adamları - Bane

Sokakları büyük bir özveriyle savunan Batman, bu uğurda birçok düşman edindi. Joker’den sonra en bilinen düşmanı ise, Christopher Nolan’ın uyarlamasında da karşımıza çıkan Bane karakteri oldu. Gözü kara Villian’a, yetenekli oyuncu Tom Hardy hayat veriyor.

Two-Face

Sinemanın Kötü Adamları - Two-Face

Batman evreninde yer alan Two Face’in hikayesi oldukça dramatik. Harvey Dent olarak tanıdığımız cesur ve zeki bir savcı olan Harvey, başlangıçta Batman’in de arkadaşıdır. Ancak başına gelen olaylar neticesinde karanlıkta olmayı tercih eden Dent, Two Face adıyla kötüler tarafına geçer.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir