En İyi 20 Macera Filmi

Macera filmleri sinema tarihi boyunca pek çok başarılı örneğe sahiptir. Bu filmler, ilgi çekici hikayeleri ile izleyenlere yeni tecrübeler kazandırır. Tüm zamanların en sevilen 15 macera filmini sizler için bir araya getirdik.

Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

En İyi Macera Filmleri - Lord of the Rings

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 8,8

The Fellowship of the Ring, aynı adlı kitaptan uyarlanan serinin ilk filmidir. Sinema tarihinin en büyük yapımlarımdan biri olan film, Peter Jackson tarafından yönetildi. Filmin ana kahramanı Frodo, kendisine emanet edilen lanetli yüzüğü yok etmek için Mordor’a doğru yolculuğa çıkıyor Orta Dünya’da kan dökülmesini engellemek için mücadele eden Frodo, yolculuk sırasında pek çok engelle karşılaşıyor. Filmde Frodo karakterini, genç aktör Elijah Wood canlandırıyor.

Interstaller

En İyi Macera Filmleri - Interstaller

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,6

Christopher Nolan’ın büyük beğeni toplayan bilim kurgu filmi Interstaller, çocuklarını güvende tutmak için çiftliğe yerleşen eski bilim insanı Cooper’ın yolculuğunu anlatır. Dünya’yı kurtarmak için tehlikeli bir göreve çıkmak zorunda kalan Cooper, geride bıraktığı kızıyla beklenmedik bir kavuşma yaşar. Filmin başrollerini Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine ve Jessica Chastain gibi ünlü isimler paylaşmaktadır.

Gladiator

En İyi Macera Filmleri - Gladiator

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 8,5

Usta yönetmen Ridley Scott tarafından beyaz perdeye taşınan film, Roma tahtı için yaşanan mücadeleleri konu alır. İmprarator Marcus, oğlu Commodus yerine general Maximus’a iltimas gösterince Commodus, Maximus ve ailesini öldürmeye karar verir. İşlerin kızışmasıyla birlikte Maximus, ailesinin intikamını almak üzere areneya çıkar ve Gladyatör sıfatına sahip olur. Hız kesmeyen macerada Russel Crowe ve Joaquin Phoenix başrolleri üstlenir.

Back to the Future

En İyi Macera Filmleri - Back to the Future

Yapım Yılı: 1985

IMDb Puanı:  8,5

Zaman temasını işleyen klasik filmlerden biri olan Back to the Future’da, bilim insanı Dr Brown, zamanda seyahat edebileceği bir araba tasarlar. Bu yeni aracı ilk deneyecek kişi de genç ve tecrübesiz Marty’dir. Marty, planlanan gibi geleceğe gitmek yerine 30 yıl geçmişe gider ve kendi kaderini alt üst eden hatalar verir. Marty’nin varlığını devam ettirebilmesi için bu hatayı düzeltmesi gerekir. Filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturmaktadır.

2001: A Space Odyssey

En İyi Macera Filmleri - 2001: A Space Odyssey

Yapım Yılı: 1968

IMDb Puanı: 8,3

Efsane yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye taşınan film, bilim kurgunun klasiklerinden biridir. Evrimsel bir süreci ele alan film, primat insanların alet kullanabilmesini sağlayan gizemli bir siyah taşla başlar. Daha sonra 2001 yılında aynı siyah taşın tekrar belirmesi ile insanoğlu yeni bir teknolojiyle tanışır. David Bowman ve Frank Poole bu keşife öncülük eder.

Into the Wild

En İyi Macera Filmleri - Into the Wild

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,1

Sean Penn’in ödüllü macera filmi Into the Wild, konforlu hayatını geride bırakıp Dünya’yı keşfetmek üzere uzun bir yolculuğa çıkan Christopher’ı konu alır. Alaska’ya kadar uzanan bu serüvende Christopher pek çok şey keşfeder. Filmin kahramanı Christopher’ı Emile Hirsch canlandırmaktadır.

Mad Max: Fury Road

En İyi Macera Filmleri - Mad Max: Fury Road

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 8,1

Fury Road, daha önce yine George Miller tarafından çekilen Mad Max’in devam filmidir. Başrollerini Tom Hardy ve Charlize Theron’un paylaştığı film, medeniyetin çökme noktasına geldiği distopik bir gelecekte Max’ın mücadelesini anlatır. Max, suyu elinde bulunduran gücü alt edecek zorlu bir mücadeleye başlar.

Grand Budapest Hotel

En İyi Macera Filmleri - Grand Budapest Hotel

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,1

Çekildiği yıl En İyi Film Oscar’ına aday gösterilen film, Wes Anderson tarafında çekildi. 1900’lerin başında işletilmekte olan Büyük Budapeşte Oteli’ne Zero Mustafa isimli bir çalışan gelir. Otelin kıdemli görevlisi Gustave, Mustafa ile yakın arkadaş olur. İkili, Gustave’in sevgilisi Madame D.’nin mirası yüzünden büyük bir karmaşanın içinde düşer. Filmin kadrosunda Bill Murray, Jude Law ve Edward Norton gibi yıldız isimler yer almaktadır.

Jurassic Park

En İyi Macera Filmleri - Jurassic Park

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,1

Günümüzde devam filmleri çekilmeye devam edilen seri, ilk kez Steven Spielberg tarafından beyaz perdeye taşındı. Bilim insanı John Hammond, mucizevi bir şekilde ortaya çıkan dinazor fosillerinden dinazorlar yaratarak büyük bir adada hayvanat bahçesi kurar. Ancak yaratılan dinazorların Jurrasic Park sınırlarından çıkması insan hayatı tehlikeye girer.

Big Fish

En İyi Macera Filmleri - Big Fish

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,0

Tim Burton’ın efsane filmlerinden Big Fish, hüzünlü bir aile macerası ortaya koyar. Ölmek üzere olan babasını ziyaret etmek için yola çıkan William Bloom, bu sırada babasının anlattığı ilginç hikayeleri biriktirmeye başlar. Bu hikayeler, yolculuk sırasında William’a yol göstermeye başlar. Filmin başrollerini Ewan McGregor, Albert Finney ve Jessica Lange paylaşmaktadır.

The Avengers

En İyi Macera Filmleri - The Avengers

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 8,0

Nick Fury tarafından Dünya’yı korumak üzere bir araya getirilmiş süper kahramanlar takımı Avengers, Loki öncülüğündeki uzaylı ekibiyle savaşır. Avengers ekibini Robert Downey Jr, Chris Evans, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson ve Jeremy Renner canlandırmaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda, birçok Marvel projesinde yer alan Joss Whedon oturur.

Spartacus

En İyi Macera Filmleri - Spartacus

Yapım Yılı: 1960

IMDb Puanı: 7,9

Spartacus tarafında beyaz perdeye taşınan film, başta bir esir olan Spartacus’ün gladyatörlüğe uzanan macerası anlatılır. Egemen sınıfa karşı direniş başlatan Spartacus, bu yolda Varinia’dan destek alır. Spartacus karakterini Kirk Douglas canlandırmaktadır.

Life of Pi

En İyi Macera Filmleri - Life of Pi

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,9

Life of Pi, Ang Lee’ye En İyi Yönetmen Oscar’ını getirmiştir. İçinde Hindistan’lı Pi’nin de bulunduğu bir yük gemisi, Pasifik açıkların batar. Bir sırtlan, zebra, oranguran ve kaplanla birlikte hayatta kalmayı başaran Pi, yırtıcı hayvanlarla dolu bir sandalın içinde hayatta kalmaya çalışır. Filmin kahramanı Pi,’yi, Suraj Sharma canlandırmaktadır.

Cast Away

En İyi Macera Filmleri - Cast Away

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,8

Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı macera filmi Cast Away, Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Analist uzmanı Chuck Noland’ın, bir iş seyahati için bindiği uçak düşer. Malezya’ya gitmeye çalışan uçağın düşmesi ile Chuck ıssız bir adada hayatta kalmaya çalışır.

King Kong

En İyi Macera Filmleri - King Kong

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 7,2

Peter Jackson tarafından uyarlanan King Kong efsanesinin başrolünde Naomi Watts, Jack Black ve Adrien Brody yer almaktadır. Yönetmen Carl Denham, yeni filmini çekmek üzere başrol oyuncusu Ann Darrow ile birlikte ıssız bir adaya gider. Adada yaşayan dev goril King Kong, Ann’i gördüğü yerde kaçırır. Carl ve Jack, Ann’i King Kong’tan kurtarmak için adada keşfe çıkar.

Black Panther

En İyi Macera Filmleri - Black Panther

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,3

Marvel çizgi romanlarından uyarlanan Black Panther, Nolan’ın beyaz perdeye taşıdığı Dark Knight’tan sonra Oscar’a aday gösterilen ikinci çizgi roman filmi oldu. İzleyenleri Wakanda’nın özgün topraklarında yolculuğa çıkaran film, kral T’Challa’nın mücadelesini konu alıyor. İlk kez Captain America: Civil War filminde gördüğümüz karaktereChadwick Boseman hayat veriyor.

Dunkirk

En İyi Macera Filmleri - Dunkirk

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,9

Christopher Nolan’ın tarihi savaş filmi Dunkirk, 2. Dünya Savaşı’nda gerçekleşen ünlü Dunkirk çıkarmasını konu alıyor. Bu bölgede köşeye sıkışan İngiliz askerleri, tarihe konu olan bir operasyonlar kurtarılır. Bu süreç ve genç askerlerin Dunkirk’te yaşadıkları Nolan’ın eşsiz sinematografisi ile beyaz perdeye yansır.

Deadpool

En İyi Macera Filmleri - Deadpool

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 8,0

Çizgi roman filmlerinin kaderini değiştiren Deadpool, Tim Miller tarafından çekildi. Ryan Reynolds’ın başarıyla canlandırdığı karakter, beyaz perdede benzerine rastlamadığımız bir mizah örneği sundu. Deadpool, zorla özel yetenekler kazandırılan Wade Wilson’ın intikam hikayesini konu alıyor. X-Men filmlerinden aşina olduğumuz karakterleri de barındıran film de aksiyon ve macera da hız kesmiyor.

Aliens

En İyi Macera Filmleri - Aliens

Yapım Yılı: 1986

IMDb Puanı: 8,3

Ridley Scott’ın bilimkurgu janrına kazandırdığı klasiği Alien’da uzayda keşif yapan Nostromo gemisi, gizemli bir çağrının peşinden gider. Bu gizemli çağrı, mürettabatı tehlikeli bir durumun içine sokacaktır. Bu yeni gittikleri gezegende mürettabat, tanımlayamadıkları bir form ile karşılaşır. Bu bilimkurgu klasiğinin başrolünde usta oyuncu Sigourney Weaver yer almaktadır.

The Jungle Book

En İyi Macera Filmleri - The Jungle Book

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,4

Macera filmlerinin sevilen yönetmeni Jon Fevreau, ormanın derinliklerinde hayvanlarla yaşama tutan küçük bir çocuğun hikayesini anlatır. Bir ayı, panter ve kurt ile ormanda hayatını sürdüren Mowgli, Bagera ile ormanın sırlarını keşfeder. Macera türündeki filmde Ben Kingsley, Idris Elba, Scarlett Johansson gibi yıldız isimler yer almaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir