Uzay Filmleri: IMDB’ye Göre En İyi 20 Uzay Filmi

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle bilim-kurgu dünyasında hiç olmadığı kadar hareketlenme olmuştur. Uçan arabalar, insanlığı ele geçiren robotlar, yapay zekanın yanı sıra uzay filmleri de teknolojiden en çok yararlanan filmlerden biridir hiç şüphesiz. Üst düzey grafikler ve ileri seviyede efektlerle uzay filmleri dünyası fazlasıyla gelişmiştir. Bu yazımızda sizlere IMDB sıralamasına göre en iyi 10 uzay filminden bahsedeceğiz.

Interstellar

interstellar

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8,6

Yakın geleceği anlatan Cristopher Nolan filminde yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. Daha önce NASA’yla çalışan teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Dr. Cooper, büyük mısır tarlalarında çiftçilik yaparak hayatını sürdürmektedir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tam o sırada yeni keşfedilmiş bir gargantua isimli solucan değili, tüm insanlık adına umut olur. Burayı kullanarak uzayda daha önce keşfedilmemiş yerlere ayak basmak ve insanlık için yepyeni bir yaşam alanı bulmak bir grup astronota kalmıştır. Bu astronotlar, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır. İngiliz dahi yönetmen Nolan’ın yaklaşık 10 yıl düşünülmüş ve kardeşiyle beraber yaptığı bu film müzikleriyle de insanları adeta büyülemekte ve solucan deliğine çağırmaktadır.

Alien

alien film

Yapım Yılı: 1979
IMDB Puanı: 8.5
Usta yönetmen Ridley Scott tarafından 1979 senesinde yapılmış olan film dönemi için büyük sükse yaratmıştır. Teknolojinin yeni yeni geliştiği yıllarda yapılan böyle bir film dönemi için sinemaya inanılması güç bir yol kat ettirmiştir. Alien, daha önce hiç gidilmeyen ve kimsenin bilmediği bir gezegeni keşfe çıkan mürettebatı konu alıyor. Filmde tarihteki en bilinen ve en meşhur uzay gemisi olan Nostromo kendisinden beklenen görevi yapmış bir şekilde dünyaya dönerken başka bir gezegenden bir çağrı alır. Bu çağrıyı takip ederek gezegene ayak basan mürettebat daha önce yaşamadığı tecrübeler yaşayacak, bizleri de ekran başında heyecana sürükleyecektir.

Ridley Scott’ın Alien filmi daha sonra başka yönetmenler tarafından devam ettirilse de sinema tarihine adını büyük harflerle kazıyan film olma özelliğini hiç şüphesiz 1979 senesinde Scott tarafından çekilen filmle hak etmiştir.

2001: Bir Uzay Macerası

2001: Bir Uzay Macerası

Yapım Yılı: 1968
IMDB Puanı: 8,3

Sinema tarihinin herkes tarafından en büyük yönetmeni olarak görülen, mükemmeliyetçiliğiyle herkesin takdir ettiği, bazı sahnelerin kusursuz olmasını istediğinden ötürü 100 kere tekrar ettirmiş, yarısına geldiği filmi içine sinmediği için komple yakıp yeniden çekmeye başlamış bir adamdan bahsedeceğiz. Stanley Kubrick.
Bir grup primatın yemek için tartışırken yanlarında aniden beliren bir taşı fark etmesiyle başlayan film, aradan geçen 4 milyon yıldan sonra bilim insanlarının o taşı fark etmesiyle devam eder. Daha sonra Discovery isimli uzay gemisi Jüpiter’e doğru yola çıkar. Ve bu uzay gemisinde dünyanın en akıllı ve en gelişmiş yapay zekası vardır. Hiç şüphesiz bu yapay zekanın da kendine ait planları vardır.

İzledikten sonra konusu birçok insanın aklında farklı kalmış ve herkes tarafından farklı yorumlanmış olan 2001: Bir Uzay Macerası’nı açarak keyifle izleyip, Kubrick sinemasının mükemmelliyetçiliğini fark edebilirsiniz.

Solaris

Solaris

Yapım Yılı: 1971
IMDB Puanı: 8.1

Yine Dünya tarihinin gördüğü en büyük yönetmenlerden biri olan Andrey Tarkovsky tarafından yapılan bu film, sinema tarihine ilgisi olanlar için harika bir seçenektir. Filme ismini veren Solaris gezegenin adıdır. Bu gezegenin diğer gezegenlerden bir farkı, bilince sahip olmasıdır. Solaris’e gelen insanların bilinçaltına girer ve insanların bilinçlerine müdahale eder.
Şüphesiz ki çıktığı dönem Tarkovsky tarafından Kubrick’e bir yanıt olarak gönderildiği söylenen film hakkında kesin olarak böyle bir bulgu yoktur. Fakat Tarkovsky bu filmi bir romandan uyarlamıştır kesin olan şey budur.

Marslı

Marslı

Yapım Yılı: 2015
IMDB Puanı: 8,0

Listede yine bir Ridley Scott filmi. Fakat bu sefer eski teknoloji değil yeni teknolojiyi doruklara kadar kullanmış bir film Marslı. Matt Damon’ın hayat verdiği Mark Watney karakteri bir astronottur ve Mars keşfinde şiddetli bir fırtına yüzünden kaybolur. Kendisini bulamayan arkadaşları öldüğünü düşünerek Dünya’ya döner fakat Mark ölmemiştir ve elindeki kısıtlı imkanlarla Mars’ta hayatını sürdürerek Dünya’ya bir mesaj yollamaya çalışır.
Hikayesiyle insanları büyüleyen ve heyecana sürükleyen Marslı filmi 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Uzay filmi sevenler için hip şüphesiz tercih edilmesi gereken bir filmdir.

Ay

Uzay Filmleri - Ay

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,9

Sıra, yakın tarihte çekilen ve teknolojiyi doruklarına kadar kullanarak insanı içine sürükleyen Ay filminde. Astronot Sam Bell, yeni bir uzay şirketiyle anlaştıktan sonra keşif görevi olarak Ay’a gönderilir. Dünya’dan uzaklaşan ve Ay yörüngesine yaklaşan Sam’in yalnızlığına hep beraber tanıklık ederiz. Bir de üzerine uydu bağlantısının kesilmesi ve Dünya’yla bağının kopmasıyla biz de Sam’in yalnızlığına ortak oluruz. Başından sonuna kadar kendisini izleten bu film şüphesiz ki sinema tarihindeki uzay filmleri arasında yerini almıştır.

Boşluktaki Kahramanlar

Uzay Filmleri - Boşluktaki Kahramanlar

Yapım Yılı: 1983
IMDB Puanı: 7,9

Philip Kaufman tarafından bir roman uyarlaması olan film, 20. Yüzyılın en iyi filmleri arasında yerini almaktadır. Yedi cesur astronotun Amerikanın uzay hakkındaki hırsı ve heveslerini anlatan filmde bu yedi astronotun başına gelen olayları seyretmekteyiz. Yaşadıkları renkli anılar, onlar için büyük tecrübe olan bu seyahat izleyiciyi ekran başına kitlemektedir. Merkür’e giden bu yedi astronotu anlatan film tam dört Oscar ödülü alarak bu listede neden yer aldığını herkese kanıtlamış oldu.

Yerçekimi

Uzay Filmleri - Yerçekimi

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 7,7

Oscar ödül’lü bir filmden, başka bir Oscar ödüllü film olan Yerçekimi’ne geçelim. Usta yönetmen Alfonso Cuaron tarafından çekilen film uzayda araştırma yaparken bir kaza sonucu mekikleri parçalanan ve uzay boşluğunda savrulan iki bilim insanını konu ediyor. Bu iki bilim insanı sınırlı oksijenle uzayda sürüklenirken Dünya’daki arkadaşları tarafından kurtarılabilecek mi heyecanlı takip ediyoruz. 2013 senesinde en iyi film Oscar ödülü alan Alfonso Cuaron’un zekasını bir kez daha fark ettiğimiz filmdir.

Apollo 13

Uzay Filmleri - Apollo 13

Yapım Yılı: 1995
IMDB Puanı: 7,6

Aya gitmek için hazırlanan Apollo 13 ekibi henüz aya varmadan bir kazayla sarsılır ve Aya gitmek bir yana dursun Dünyaya bile dönememişlerdir. Artık uzayda yapayalnız bir şekilde kurtarılmayı bekleyen Apollo 13 ekibi için NASA elinden gelen her şeyi yapacaktır ama bu onları kurtarmaya yetecek midir?

Amerika tarihinde yaşanmış gerçek bir olaydan uyarlanan filmi bir akşam mısırınızı patlatıp keyifle izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Solaris

Uzay Filmleri - Solaris

Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 6,2

Listemizde yine Solaris var fakat bu kez Tarkovsky’nin Solaris’i değil. 2002 senesinde yapılan bu film Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yine aynı şekilde filme ismini veren Solaris gezegenin adıdır. Bu gezegenin diğer gezegenlerden bir farkı vardır ama. Bilince sahiptir. Solaris’e gelen insanların bilinçaltına girer ve insanların bilinçlerine müdahale eder. Tarkovsky’nin filmini sevdiyseniz buna da bayılacaksınız.

Ad Astra

Uzay Filmleri - Ad Astra

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 6,6

Başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı Ad Astra, Roy McBride isimli deneyimli bir astronotun, büyük bir krizi önlemek için uzaya gitmesini konu alıyor. 20 yıl önce babasını aynı nedenle kaybeden Roy, uzaya olan yolculuğunda kendi geçmişiyle de yüzleşmek zorunda kalıyor. Yönetmenliğini James Gray’in yaptığı Ad Astra, 2019’un en iddialı yapımlarından biri oldu.

Galaksi’nin Koruyucuları

Uzay Filmleri - Guardians of the Galaxy

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,0

Guardians of the Galaxy, özgün mizahı ile Marvel Sinematik Evreni’nin en beğenilen filmlerinden biri oldu. Film, uzayda yalnız başına çalışan bir grup düzenbazın, Galaksi’yi kurtarmak için bir araya gelmesini konu alıyor. Chris Pratt tarafından canlandırılan Peter Quill, ekibin liderliğini üstleniyor. Ekibin geri kalanını, özel yeteneklere sahip olan Gamora, Roket Rakun, Groot ve Drax oluşturuyor. James Gun tarafından çekilen filmin, gişedeki başarısından sonra devam filmi çekildi. Gun, şu sıralar serinin üçüncü filminin hazırlığında.

First Man

Uzay Filmleri - First Man

 Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,3

First Man, insanlık tarihinin en önemli olaylarından biri olan Ay’a ayak basılma olayını konu alıyor. Oscar adaylığı bulunan yönetmen Damien Chazelle’in çektiği filmde, ilk adımı ile adını tarihi yazdıran astronot Neil Armstrong’u Ryan Gosling canlandırıyor. First Man, Soğuk Savaş döneminin en gerilimli olaylarını başarılı bir şekilde ekrana taşıyor.

Life

Uzay Filmleri - Life

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 6,6

Uzayı keşfetmek için görevlendirilen 6 bilim insanı, Mars’ta hayatın olduğuna dair bulgulara ulaşır. Bu heyecan verici keşif, Mars’taki hayatın yeteneklerini keşfettikçe tehlikeli bir hal almaya başlar. Bu yaşam formu, insandan çok daha zeki ve tehlikelidir. Oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds ve Rebecca Ferguson’ın yer aldığı filmde Daniel Espinoza imzası bulunmaktadır.

Star Wars

Uzay Filmleri - Star Wars

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,6

Star Wars serisinin ilk filmi olan New Hope, Prenses Leia’nın kaçırılışını ve Lord Vader’in hain planını konu alır. Daha sonra birçok kez devam filmi çekilen serinin büyük kötü adamı Vader, Ölüm Yıldızı planlarını çalmak için elinden geleni yapar. Bu sırada R2-D2 ve C3-PO’ya rastlayan Luke Skywalker, Obi Wan Kenobi’ye ulaşmaya çalışır. Uzayda geçen bu macera, sonunda iyileri ve kötüleri karşı karşıya getirir. Filmin yönetmen koltuğunda, bir efsaneyi başlatan George Lucas yer alır.

Wall-E

Uzay Filmleri - Wall-E

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 8,4

Uzak bir gelecekte, insanoğlu kirlenen Dünya’yı terk eder ve başka bir gezegene yerleşir. Geride kalan bir temizleme robotu, tek başına çöplük haline gelen Dünya’da hayatta kalmaya çalışır. Bu sırada rastladığı bir başka robot, Wall-E’e umut ışığı olur. Yalnız bir robotun hüzünlü ve sıra dışı hikayesi Wall-E’e Oscar adaylığını getirmiştir.

Prometheus

Uzay Filmleri - Prometheus

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,0

Bilim kurgu sinemasının ünlü yönetmeni Ridley Scott, Prometheus’da hayatın başlangıcını araştırmak için görevlendirilmiş bir grup bilim insanını konu alır. Araştırmaları için uzaya gönderilen ekip, burada hiç beklemedikleri bir tehlike ile karşılaşır. Sevilen bilimkurgu filminin kadrosunda Michael Faabender, Naomi Rapace ve Charlize Theron yer alır.

Contact

Uzay Filmleri - Contact

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,4

Eleanor Arroway, küçüklüğünden beri uzaya merak duyan ünlü bir gökbilimcidir. Bu tutkusunun peşinden giden Eleanor, düzenli olarak radyo sinyallerini dinleyerek uzaydan gelen bir haber aramaktadır. Umudunu hiçbir zaman kaybetmeyen Eleanor, bir gün beklediği mesajı alır. Çok ses getiren film, Carl Sagan’ın aynı adlı kitabından, Robert Zemeckis tarafından uyarlanmıştır.

Valerian and the City of a Thousand Planets

Uzay Filmleri - Valerian and the City of a Thousand Planets

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 6,5

Film, Valerian ve Laureline isimli iki uzay ajanının Alpha adlı yaşam alanındaki görevini konu alır. 28. yüzyılda geçen filmde ikili, Alpha’yı karanlık güçlerden korumak için büyük bir tehlikenin içine atılır. Son dönemin öne çıkan ismi Cara Delevigne’ne, Clive Owen, Ethan Hawk ve Herbie Hancock gini ünlü isimler eşlik etmektedir. Yönetmen koltuğunda, başarılı aksiyon filmlerinin yönetmeni Luc Besson oturur.

High Life

Uzay Filmleri - High Life

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 5,9

Uzay temalı sanat filmi High Life, bir grup suçlunun kobay olduğu uzayda geçen bir deneyi konu alıyor. Oldukça tehlikeli olan bu deneyde suçlular, üremeyle ilgili soru işaretlerine cevap bulmak için kullanılır. Deney gemisinin uzayda kozmik ışınlara takılması ile gemi içinde bir hayatta kalma mücadelesi başlar. Başrolde, bağımsız filmlerdeki başarılı ile adından söz ettiren Robert Pattinson yer alır.

Yazar: İrem Şirin

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Şu an University of Palermo'da Çevre Mühendisliği okuyor. Gündelik hayatından arta kalan zamanını yazarak geçirmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir