Aşk 101 Dizi İncelemesi

Netflix yapımı 3. Türk Dizisi Aşk 101, uzun süren bekleyişin ardından izleyiciyle buluştu. Senaryosunu, Ufak Tefek Cinayetler gibi son dönemin iddialı televizyon dizilerini yazan Meriç Acemi kaleme aldı. Yönetmen koltuğunda ise Şampiyon filmi ile gişede büyük başarı yakalayan Ahmet Katıksız oturuyor. Bir grup problemli lise öğrencisini konu alan 8 bölümlük dizide başrolde yer alan genç isimler ise Alina Boz, Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, İpek Filiz Yazıcı ve Selahattin Paşalı.

Aşk 101 Dizisi Konusu

Aşk 101 Dizisi Konusu

Aşk 101, fantastik olmayan ilk Netflix Türk dizisi. Muhafız ve Atiye’den çok farklı bir dünyası olan dizi, 1998’de geçiyor. Bu nostaljik havayı desteklemek için kullanılan müzikler, diziyi oldukça yukarı taşıyor. 1998’de lisede olan 4 öğrenci, liseye uyum sağlayamamaları nedeniyle müdüre yaka silktirmektedir. Bu sorunlu öğrenciler, disiplin kurulundaki Burcu Hoca’nın ısrarı nedeniyle bir türlü okuldan atılmaz. Dizinin tetikleyici olayı olan Burcu Hoca’nın tayinin çıkması, ekibimizi bir araya getirir. Çünkü Burcu Hoca gidince onları koruyan kimse kalmayacağı için okuldan atılacaklardır.

Okulun başına bela olan bu 4 öğrenci, çok stereotip davranışları temsil ediyor. Okuldan atılmamak için birlikte hareket etmeye karar veren ekibimiz, Burcu Hoca’nın tayinini önlemek için onu okula yeni gelen Kemal Hoca’ya aşık etmeye karar veriyor. Bununla başlayan yolculukta karakterlerin arkadaş olmasını ve kendilerini keşfetmesini izliyoruz. Dizi, her ne kadar 17 yaşındaki bir grup uyumsuz öğrencinin kendini keşfetmesini başarılı bir şekilde işlese de, bir araya gelme motivasyonları ve amaçları biraz zayıf. Nitekim Burcu ve Kemal Hoca’nın olduğu sahneler genç karakterlerin hikayesine oranla klişelerle dolu.

Aşk 101 Dizisi Oyuncuları

Aşk 101 Dizisi Oyuncuları

Dizide her karaktere eşit derinlik verilmemiş. Sinan, Kerem gibi karakterlerin geçmişine ve ailesine dair daha çok fikir sahibi olurken Osman ve Eda gibi karakterlerle empati kuracak kadar bilgi edinemiyoruz. Yine de genel olarak her karakter ayağı yere basan, gerçek karakterler. 1998’de geçen dizi, bu atmosferi çok fazla dayatmayı tercih etmemiş. Arada çıkan büyük, antenli telefonlar dışında dizinin 90’larda geçtiğini hatırlamıyorsunuz. Ama bunun bir prodüksiyon yetersizliğinden çok bir hikaye anlatma seçimi olduğu anlaşılıyor.

Aşk 101’in Muhafız ve Atiye’ye göre çok daha tutarlı bir hikayesi ve sürükleyici bir anlatımı var. Bu nedenle kendi janrına göre değerlendirildiğinde şimdiye kadar yapılmış en iyi Netflix Türk dizisi olduğu söylenebilir. Başarılı casting sayesinde her oyuncu kendinden bekleneni en iyi şekilde yerine getirmiş. Sinan karakterine hayat veren Mert Yazıcıoğlu ve Osman karakterine hayat veren Selahattin Paşalı, oyunculukları ile sivrilmeyi başarıyor. Kaan Urgancıoğlu ve Pınar Deniz’in oyunculuğu da diziye yerinde bir ağırlık vermiş.

Aşk 101 Dizisi Yorumları

Aşk 101 Dizisi - Burcu Kemal

90’larda geçen dizi, bir yandan karakterlerin günümüzdeki halini de ağır ağır işlemeye başlıyor. Bunun çok üstünde durulmaması, ikinci sezonda karakterleri daha çok yetişkin haliyle göreceğimizi düşündürüyor. Özellikle son bölümlerde süresi artan Bade İşçil ve Tuba Ünsal sahneleri bu zaman atlaması hakkında fikir veriyor.

Bir grup uyumsuz gencin kendini bulma ve aşık olma hikayesi klişe gibi dursa da heyecan verici bir tema. Bir gençlik dizisi olduğunu unutmadan, makul beklentiyle izleyenler için Aşk 101 tatmin edici bir dizi. Yine de birçok başarısına rağmen hala televizyon dizisi klişelerinden kaçabilmiş değil. Dizide mantığa yatmayan rastlantılar, gerçeklikten koparan diyaloglar da yer alıyor. Ama totaldeki başarılı hikaye anlatımı ve içine çeken atmosferi sayesinde bunlar çok fazla göze batmıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir