Marvel Dizileri İzleme Sırası: Detaylı Rehber

Teknolojinin gelişmesiyle ve üst düzey görsel efektlerin hayatımıza girmesiyle hepimiz Marvel sinematik evrenine hayranlık duymaya başladık. Kullandıkları metodlar ve görsel efektlerle hepimize izlemeye doyamayacağımız anlar yaşatan filmler izledik. Özellikle 2008 yılında Iron Man’le başlayan Marvel sinematik evreni zaman içerisinde çektiği filmlerle hepimizi bünyesine hapsetti.

Fakat Marvel’ın sadece film evreni olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü Stan Lee’nin yarattığı bu devasa evrenin sinemanın yanı sıra televizyon gibi platformlarda da gösterilen devasa bir dizi evreni var. Filmlerde gördüğümüz üst düzey Marvel kahramanlarından ziyade daha ufak çaplı da olsa her birinin hayatı birbirinden aksiyonlu birçok karaktere Marvel dizilerinden tanıklık ederiz.

Özellikle DC Comics gibi büyük bir rakipleri olması ve DC Comics’in çok iyi dizilere imza atmasıyla Marvel’da dizi sektörüne yoğun mesai harcamış ve güzel işlere imza atmıştır. Birçok kişi bu dizi evrenine nereden başlaması gerektiğini bilmez ve araştırma yapar. İşte bu yazımızda sizlere Marvel dizilerinin kronolojik izleme sırasından bahsedeceğiz.

Marvel Dizileri İzleme Sırası

Agents of S.H.I.E.L.D

agents of shield konusu ve inceleme
Yapım Yılı: 2013 –
IMDB Puanı: 7,5

Amerikan ABC kanalında yayınlanan Agents of S.H.I.E.L.D dizisi Marvel dizi evreninde izlemenizi önerdiğimiz ilk dizi. Marvel’ın dizi dünyasına resmi olarak adım attığı ilk dizi desek hatalı olmayız. Dizinin çekimleri Los Angeles’ta geçmektedir.

Diğer Marvel filmlerinden ziyade süper güçleri olmayan bir ekipten oluşuyor Shield. Müdürleri Nick Fury’le beraber kötülere karşı amansız bir mücadele veriyorlar. Bilim kurgu ve fantastik öğelerle çeşitlenmiş Agent of Shield dizisinde suç, aşk, dostluk, aksiyon gibi birçok farklı konuya şahitlik ederiz. Eğer yabancı dizi izlemeyi seviyorsanız ve Marvel evrenine daha fazla hakim olmak istiyorsanız haydi durmayın ve Shield’deki yerinizi alın.

Daredevil

marvel dizileri - daredevil
Yapım Yılı: 2015 – 2018
IMDB Puanı: 8,7

Marvel dizi evreninin en başarılı dizilerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Daredevil Marvel – Netflix iş birliğinin en iyi örneklerinden. New York’ta geçen dizide 9 yaşında radyoaktif bir kaza geçiren ve gözlerine dökülen radyoaktif madde nedeniyle kör olan Matt Murdock’ın Daredevil’e evrime sürecini izleriz. Her ne kadar bu kaza sonucunda gözlerini kaybetse de diğer duyu organları daha fazla gelişir ve etrafındaki her şeyin şeklini ve konumunu halâ tespit edebilir.

Kısacası gözünü kaybetmesiyle diğer duyu organlarının daha hassas ve güçlü olduğuna şahitlik ederiz. Matt’ın babasıysa bu kaza yüzünden vicdan azabı çeker ve işini bırakıp eskiden olduğu gibi boksa döner. Fakat bir boks maçı esnasında talimatlara uymadığı için öldürülür ve Matt’in baş düşmanlarını yaratır. Babasının katilleri! Hem babasının intikamı hem de şehri daha temiz bir yer yapmak için çabalayan Matt gündüzleri avukatlık yapmaktadır geceleriyse Daredevil olarak yargı dağıtmaktadır. Siz de aksiyon ve heyecan seviyorsanız Daredevil’i izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

The Punisher

marvel dizileri - the punisher

Yapım Yılı: 2017 – 2019
IMDB Puanı: 8,6

Marvel’ın en asabi karakterlerinden birisindeyiz sıra. Daha önce Daredevil’de de karşımıza çıkan Punisher kendine has bir adalet sistemi olan bir kahraman. Frank Castle’ın karısının ve çocuğunun öldürülmesiyle o artık eski olduğu kişi olmayacaktır. İntikam hırsıyla büyünen Frank, Punisher’a dönüşecektir. New York sokaklarında elinden gelen her şeyi kötüleri yok etmek için kullanan Punisher, karısı ve çocuğunun intikamı için değil tüm şehri temizlemek için artık mesaisini harcayacaktır. Asabi bir kahraman olan The Punisher kesinlikle izlemenizi önerdiğimiz Marvel dizilerinden birisidir.

Ayrıca The Punisher ile ilgili daha önce Netflix Dizileri yazımızda bilgi vermiştik. O yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

Jessica Jones

marvel dizileri - jessica jones

Yapım Yılı: 2015 – 2019
IMDB Puanı: 8,0

Marvel’ın en sevilen kadın karakterlerinden birisi olan Jessica Jones’u inceleyelim şimdi de. Özellikle Krysten Ritter gibi güzel ve başarılı bir kadının karakteri canlandırması ve karakterin asi tarafını çok iyi ortaya koyması dizinin başarılı olma sebeplerinden birisidir. Dizide New York’ta özel dedektiflik yapan Jessica Jones’un daha önce yaşadıkları ve geçmişinin onu takip etmesiyle yaşadığı huzursuzluk sonucu ortaya çıkan olaylara tanıklık ederiz. Jessica Jones başına gelen kötülüklerle savaşırken aynı zamanda kendi gücünü keşfedecek ve derinlerinde yatan kudretin farkına varacaktır. Dizide kötü adam Killgrave karakterini daha önce Doctor Who dizinde karşımıza çıkan David Tennant’ın oynamasıysa diziyi izlememiz için bambaşka bir sebep.

Luke Cage

luke cage dizisi ve incelemesi

Yapım Yılı: 2016 – 2018
IMDB Puanı: 7,4

Luke Cage Marvel dizi evreninin en sevilen karakterlerinden birisi hiç şüphesiz. Hapishanede maruz kaldığı işkenceler ve deneyler sonucunda inanılmaz güçlü bir deriye sahip olan Luke Cage’in bedenine bıçaklarla ya da silahlarla hatta ve hatta bombalarla bile zarar vermek çok zor. Netflix – Marvel iş birliğinin ortaya çıkardığı bir başka dizi olan Luke Cage’i ilk olarak bir önceki yazıda bahsettiğimiz Jessica Jones dizisinde görmekteyiz. Kronolojik sırayı güzelce takip edebilmek için Luke Cage’i de izlemenizi öneririz.

Agent Carter

marvel dizileri - agent carter

Yapım Yılı: 2015 – 2016
IMDB Puanı: 8,0

Aslında Marvel dizi evreninin ilk filmlerinden biri olsa da bize göre bu kronolojik sıraya göre izlemeniz çok daha önemli. Agent Carter, Captain America Steve Rogers’ın sevgilisidir ve 1946 senesinde Steve’i kaybetmesiyle üzüntü içerisinde boğulur ve zamanla gizli görevler yapmaya başlar. Aynı zamanda gizli bir örgüt için de çalışan Carter’ı Hayley Atwell gibi güzel bir kadının canlandırması da izlemek için bambaşka bir sebep.

Iron Fist

marvel dizileri - iron fist

Yapım Yılı: 2017 – 2018
IMDB Puanı: 6,6

Yine Marvel ve Netflix iş birliğine şahitlik ettiğimiz güzel bir Marvel dizisiyle karşınızdayız. 13 bölümden oluşan dizinin yapımcıları arasında yaratıcısı Stan Lee de vardır. Dizide özel yeteneklerle donatılmış bir nevi süper kahraman olan Dany Rand’in hayatına şahitlik ederiz. Bir nevi deme sebebimiz ise tam anlamıyla bir süper kahraman olmasından ziyade kendi başarısıyla kazanım elde ettiği yetenekleri olmasıdır. Birçok dövüş tekniğine ve savaş sanatına hakim olan Dany Rand’in en büyük özelliğiyse demir bir yumruğa sahip olması ve düşmanlarını demir yumruğuyla yok etmesidir.

Dizide 15 yıllık bir süreç boyunca saklanan ve sonrasında ortaya çıkan Dany Rand’in aile şirketi başkalarının eline geçmiştir ve hem şirketi almak için intikam planları hem de yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eden birisi haline gelmiştir.

The Defenders

Marvel Dizileri - The Defenders

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,4

Geldik en güzel kısımlardan birine. Marvel film evreni nasıl karakterlerin tek tek filmlerini yapıp ardından hepsini Avengers filminde birleştirip yepyeni yolculuklara ve serüvenlere imza attıysa Marvel dizi evreni de aynısını The Defenders’la uygulamıştır. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist gibi kahramanların bir arada toplanması ve hep beraber yepyeni bir yolculuğa çıkması bu dizide esas konu olmuştur.

Marvel’s Inhumans

Marvel Dizileri - Inhumans

Yapım Yılı: 2017
IMDb Puanı: 5,0

Inhumans, Stan Lee ve Jack Kirby’nin aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanmıştır. Dizide, daha önce Marvel Sinematik Evreninde anlatılmayan Black Bolt ve etrafında gelişen olaylar anlatılır. Kral Black Bolt, darbe sonucu evini terk etmek zorunda kalır. Hawaii’de sıra dışı bir grup insanın yardımıyla evine dönmeye çalışır. Başrolde Anson Mount, Eme Ikwuakor, Serinda Swan, Iwan Rheon, Isabelle Cornish ve Ellen Woglom yer alır.

Marvel’s Runaways

Marvel Dizileri - Runaways

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 7,1

3 sezon süren Marvel dizisi Runaways, Hulu aracılığıyla ekranlara geldi. Dizi, bir grup gencin geçmişlerine dair gizemli bir bilgiyi öğrenmesiyle başlıyor. Ebeveynlerinin süper-kötü olduğunu öğrenen gençler, bunu telafi etmek ve kaderlerini değiştirmek için harekete geçer. Yönetmen koltuğunda Josh Schwartz ve Stephanie Savage yer alır.

Legion

Marvel Dizileri - Legion

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 8,3

Marvel’ın televiyondaki en iddialı işi olan Legion, merkezine David Haller isimli gizemli bir karakteri koyuyor. David, çocukluğundan beri kendisini takip eden sesi şizofreni sanarak bir akıl hastanesine yatar. Burada aslında telepati yeteneği olan bir mutant olduğunu keşfetmeye başlar. Zeka dolu senaryosu ile öne çıkan dizide David Haller rolünü Dan Stevens canlandırır.

Cloak & Dagger

Marvel Dizileri - Cloak & Dagger

Yapım Yılı: 2018-2019
IMDb Puanı: 6,8

Joe Pokaski’nin yönettiği 2 sezonluk dizi, güçlerini kahramanlık için kullanan Tandy ve Tyrone’un yolculuğunu konu alıyor. Tandy ve Tyrone, zaman içinde birbirlerine bağlı olduklarını keşfederek Cloak ve Dagger adını alıyor. Başrolde Aubrey Joseph ve Olivia Holt yer alıyor.

The Gifted

Marvel Dizileri - The Gifted

Yapım Yılı: 2017-2019
IMDb Puanı: 7,4

X-Men filmlerini aratmayan dizide sıradan bir aile, çocuklarının özel yetenekleri olduğunu fark ediyor. Aile, mutantlara karşı düşmanca duyguları olan insanlardan çocuklarını koruyarak, güçlerini keşfetmelerini sağlıyor. The Gifted aile, toplum ve iktidar gibi değerler üzerinden bir grup gencin kahramana dönülmesini konu alıyor. Matt Nix tarafından çekilen dizide Stephen Moyer, Amy Acker ve Sean Teale başrolde.

BONUS: WandaVision

Marvel Dizileri - WandaVision

Yapım Yılı: 2020

Disnet+ platformu üzerinden izleyicilerle buluşmaya gün sayan WandaVision, Avengers filmleri ile tanıdığımız iki karakterin ilişkisini konu alacak. Dizinin başrollerinde, film tarafında da gördüğümüz Elizabeth Olsen ve Paul Bettany yer alacak.

BONUS: Loki

Marvel Dizileri - Loki

Yapım Yılı: 2021-

Marvel Evreni’nin en sevilen kötüsü Loki, Disney+ platformunda yerini alacak dizilerden. Komedi tonuna da sahip olan dizinin yazarlığını, Rick and Morty dizisinin yazar kadrosunda da bulunan Michael Waldron yer alıyor. Loki rolünde, her zamanki gibi Tom Hiddleston bulunuyor.

Kısacası Marvel dizi evreni de en az Marvel sinematik evreni kadar kapsamlı ve eğlencelidir. Fakat filmlerde çok büyük çaplı rating rekorları kıracak kahramanları kullandıkları için dizi karakterleri küçümseniyor olabilir. Fakat kronolojik sıramızı takip ederek izleyeceğiniz Marvel dizilerinde siz de en az filmleri izlemiş kadar keyif alacaksınız emin olabilirsiniz.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

Sweet Home Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Yaşadığınız yerde aniden bir salgın baş gösterse ne yapardınız? Hızlı bir şekilde yayılan bir virüs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir