En İyi Mel Gibson Filmleri

Savaş filmlerinin ilk akla gelen ismi Mel Gibson, 90’ların önemli filmlerinde yer aldı. Kariyerinde yönetmenliğe de yer veren başarılı aktörün en iyi filmlerini sizler için bir araya getirdik.

Braveheart

Mel Gibson Filmleri - Braveheart

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,3

Filmin hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlenen Mel Gibson, biyografik dram filmi Braveheart ile kariyerinin en büyük çıkışını yapıyor. Filmde savaştan İskoçya’ya dönen William Wallace’ın, köyünde İngiliz askerleri tarafından uğradığı işkence sonrası direniş başlatması anlatılıyor. Wallace, bu mücadelesi ile halkının kaderini değiştiriyor ve büyük bir lider haline geliyor.

Mad Max

Mel Gibson Filmleri - Mad Max

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 6,9

Mad Max, yakın zamanda devam filmleri de çekilen bir aksiyon serisidir. Yönetmen koltuğunda George Miller’ın oturduğu filmde yaşadığı yerde güvenliği sağlamaya çalışan Max’in macerası anlatılır. Bir gün yardımcısının cinayete kurban gitmesi ile Max güvenliği sağlamak için yollara düşer. Filmde Max Rockatansky karakterini Mel Gibson canlandırır.

Gallipoli

Mel Gibson Filmleri - Gallipoli

Yapım Yılı: 1981

IMDb Puanı: 7,4

Avustralya’lı iki koşucu 1900’lü yılların başında gönüllü olarak orduya gider. Fitili ateşlenen I. Dünya Savaşı sırasında genç koşucular Frank ve Archy daha önce hiç görmedikleri savaş ortamında hayatta kalmaya çalışır. Peter Weir tarafından çekilen filmde Frank karakterine Mel Gibson, Archy karakterine Mark Lee hayat vermektedir.

Lethal Weapon

Mel Gibson Filmleri - Lethal Weapon

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 7,6

Richard Donner tarafından çekilen aksiyon filmi Lethal Weapon, ilk filmdeki başarısından sonra üç filmlik bir seri haline gelmiştir. Film, Murtaugh ve Riggs isimli iki dedektifin maceralarını anlatır. Artık emekli olmayı düşünen deneyimli dedektif Murtaugh, yeni ortağı Riggs ile birlikte Michael Hunsaker’ın kızının cinayetini çözmeye çalışır.

The Patriot

Mel Gibson Filmleri - The Patriot

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,2

The Patriot, savaştan kaçınan Benjamin Martin’in, sevdikleri elinden alındıktan sonra içine sürüklendiği savaş macerasını konu alıyor. Amerikan Devrimi’nde büyük rol oynayan Benjamin Martin karakterine ise usta oyuncu Mel Gibson hayat veriyor.

Maverick

Mel Gibson Filmleri - Maverick

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 7,0

Richard Donner tarafından beyaz perdeye taşınan filmin oyuncu kadrosunda Mel Gibson, Jodie Foster ve James Garner gibi ünlü isimler yer alıyor. Filmde kumar ustası Bret Maverick, St. Louis’deki poker turnuvası için yola çıkıyor. Ancak Maverick yolda Annabelle Bransford isimli güzel bir dolandırıcı ile tanışıyor. İkiliye yolun devamında Zane Cooper da eşlik edince film karmaşık bir hal alıyor.

The Bounty

Mel Gibson Filmleri - The Bounty

Yapım Yılı: 1984

IMDb Puanı: 7,0

Tarihi macera filmi The Bounty’nin yönetmen koltuğunda Roger Donaldson yer alıyor. Film, Bounty isimli bir İngiliz kraliyet gemisinde meydana gelen kanlı isyanı konu alır. Gerçek olaylara dayanan filmde başrolleri usta oyuncular Mel Gibson ve Anthony Hopkins canlandırmaktadır.

We Were Soldiers

Mel Gibson Filmleri - We Were Soldiers

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,1

We Were Soldiers, Vietnam Savaşı’nın ayak sesleri duyulurken ordusunu kontrol altında tutmaya çalışan Albay Hal Moore’u konu alır. Albay Moore, sayıca kendilerinden çok üstün olan Vietnem ordusuna karşı kendi ordusunu cesaretlendirmek zorundadır. Filmin yönetmenliğini, Randall Wallace üstlenmektedir.

The Man Without a Face

Mel Gibson Filmleri - The Man Without a Face

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 6,7

Dram türünün klasik örneklerinden biri olan The Man Without a Face’in yönetmen koltuğunda da ünlü oyuncu Mel Gibson oturmaktadır. Bir kaza sonucu yüzünde deformasyonlar meydana gelen McLeod, sakin bir kasabada inzivaya çekilir. Burada ressamlık yapan McLeod’un yolu bir gün, başarısız bir öğrenci olan Chuck ile kesişir. Derslerle kurulan bağları, zamanla başka bir boyuta taşınır.

Ransom

Mel Gibson Filmleri - Ransom

Yapım Yılı: 1996

IMDb Puanı: 6,6

Ron Howard tarafından çekilen suç filmi Ransom, başarılı bir iş adamı ve aile babası olan Tom Mullen’ın yaşadıklarını konu alır. Bir gün oğlunun fidye karşılığında kaçırılması ile Tom’un hayatı alt üst olur. Ancak Tom’un bu kaçırılma olayına verdiği tepkiler ile dengeler değişmeye başlar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir