Netflix’te Bulabileceğiniz En İyi 10 Bilim Kurgu Dizisi

Bilim kurgu, her gün yeni bir diziye imza atan Netflix’in oldukça sevdiği bir tür. Sevilen platformda, farklı janrlarla harmanlanmış birçok bilim kurgu dizisi bulunuyor. Bu kalabalığın içinden bilim kurgu aşıklarının çok seveceği, Netflix’in en başarılı 10 bilim kurgu dizisini listeledik. Keyifli okumalar!

Rick and Morty

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Rick and Morty

Yapım Yılı: 2013-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 9,3

Rick and Morty, Justin Roiland ve Dan Harmon tarafından yaratılan bir bilim kurgu animasyonu. Animasyon olmasına aldanmamak gerek, çünkü Rick and Morty zekice yazılmış senaryosu, ince göndermeleri ve hayran bırakan mizahı ile tamamen yetişkinlere yönelik biz dizi. Her türlü ahlaki ve etik kurallardan yoksun dahi bilim adamı Rick, yıllar önce terk ettiği ailesine geri dönüyor ve torunu Morty ile birlikte evrenin farklı yerlerinde gezintiye çıkıyor. Temponun hiç düşmediği evrende farklı evrenler, uzaylılar, gezegenler ve boyutlar arası kablolu yayınlar var!

Black Mirror

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Black Mirror

Yapım Yılı: 2011-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,8

Netflix’in ilk ve en çok ses getiren dizilerinden Black Mirror, teknolojinin önlenemez gelişimini pesimist ve eleştirel bir dille ele alıyor. Her bölüm değişen hikayesi ve kadrosu ile Black Mirror, sosyal medyanın karanlık tarafını da güçlü senaryosu ile ekranlara getiriyor. Hala devam etmekte olan dizinin yönetmen koltuğunda oturan isim Charlie Brooker.

Stranger Things

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Stranger Things

Yapım Yılı: 2016-Devam Ediyor

IMDb Puanı: 8,8

Stranger Things, çocukların başrolde olduğu bir fantastik bir dönem dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Bir arkadaş grubunun sakin bir kasabada meydana gelen bir kaybolma hikayesinin gizemini çözmeye çalışması anlatılıyor. Dizinin başrolünde izleyenlerin sempatisini toplayan Gaten Matarazzo, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard ve Joe Keery gibi çocuk oyuncular yer alıyor.

Love, Death & Robots

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Love, Death & Robots

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,6

Yaratıcıları arasında David Fincher ve Tim Miller gibi usta isimlerin olduğu animasyon dizisi, her bölüm farklı bir temasıyı ele alıyor. Antoloji türündeki dizide Richard Corben, Angus McKie, Dan O’Bannon, Thomas Warkentin, Berni Wrightson gibi isimlerin hikayelerine tanık olacaksınız.

Sense8

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Sense8

Yapım Yılı: 2015-2018

IMDb Puanı: 8,3

Matrix serisi ile gönüllerde taht kuran başarılı yönetmenler Lilly Wachowski ve Lana Wachowski dram-bilim kurgu türündeki dizi ile tekrar karşımıza çıkıyor. Dizi, adından da anlaşılacağı üzere 8 farklı insanın hikayesini konu alıyor. Hikaye, Dünya’nın farklı yerlerinde bulunan bu 8 insanın, bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olmasına dayanıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Doona Bae, Jamie Clayton ve Tuppence Middleton gibi isimler yer alıyor.

Dark

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Dark

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,3

Girift senaryosu ile sosyal medyada oldukça konuşulan Dark, farklı zaman dilimlerinde ve farklı gerçekliklerde geçen bir arayış hikayesi. Küçük bir çocuğun kayboluşuyla başlayan dizi, benzer olayın aynı yerde, aynı şekilde gerçekleşmesiyle birlikte giderek büyüyor. Böylece olaya geçmiş jenerasyonlar da dahil olarak zaman ötesi bir macera meydana geliyor. Louis Hofman, Maja Schöne ve Oliver Masucci’nin başrolünde yer aldığı dizi, Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından çekildi.

Altered Carbon

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Altered Carbon

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 8,1

Bir çizgi roman serisi olan Altered Carbon, Leata Kalogridis tarafından ekranlara taşındı. Altered Carbon evreninde, insanlar ruhlarını farklı bedenlere aktarabiliyor. Bu sayede Takeshi Kovacs isimli gizemli bir askerin beyni, yıllar sonra Laurens Bancroftm sayesinde yeniden hayat bulur. Ancak bu transferle birlikte işler karışır.

The OA

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - The OA

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,9

Zal Batmanglij ve Brit Marling’in yönetmenliğindeki dizide Brit Marling, hafızasını kaybetmiş bir şekilde evine dönen Prairie Johnson’ı canlandırıyor. Praire, gizemli kayboluşunun perde arkasını hatırlamadığı için ailesi ve federaller olayı aydınlatmak için kolları sıvıyor.

Maniac

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - Maniac

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,8

Hollywood starlarının Netflix’e transferinin habercisi olan dizide Emma Stone ve Jonah Hill başrolü paylaşıyor. Takip etmeyi güçleştiren kompleks senaryosu ile Maniac, psikolojik rahatsızlıklarından kurtulmak için henüz test aşamasında olan bir ilacı kullanmaya başlayan iki denek üzerinden ilerliyor. Deneklerimiz, bu gizemli ilacın etkilerini birlikte test ederken ilginç maceralara çıkıyorlar.

The 100

Netflix Bilim Kurgu Dizileri - The 100

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,7

Ömrü kısa süren Netflix dizisi The 100, Kass Morgan’ın aynı adlı roman serisinden uyarlandı. Sevilen bilim kurgu dizisinde, nükleer bir felaket tüm insanlığın sonunu getirmiştir. Bir uzay gemisinde hayatta kalmayı başaran 100 kişi, Dünya’da insanlığı tekrar yeşertmek için yola çıkar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir