Morgan Freeman’ın Damgasını Vurduğu En İyi 10 Film

İzlediğimiz filmlerin çoğundan görmeye alışık olduğumuz hatta göremeyince acaba bir işi mi çıktı da bu filmde oynayamadı diye düşündüğümüz Hollywood’un usta oyuncusu Morgan Freeman’ın bizce en güzel filmlerini listeledik. Hayatının oldukça büyük bir kısmını sinema sektöründe online olarak geçiren Amerikalı oyuncunun rol aldığı yapımlar bir hayli fazla olduğundan seçerken de bir o kadar zorlandık. Keyifli okumalar dileriz..

The Shawshank Redeption

En iyi Morgan Freeman Filmleri - The Shawshank Redeption

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 9.3

IMDb puanına göre en iyi filmler şeklinde bir arama yaptığınızda muhtemelen karşınıza çıkan ilk film olma özelliğine sahip bu dram filmi iki mahkumun hikayesini sağlam bir kurgu ile anlatıyor. Haksız yere hapishaneye giren ancak bir o kadar da iyimser olan Andy ve ona hapishanede arkadaşlık yapan Red’i izlediğimiz filmde Tim Robbins ve Morgan Freeman başrolde. Stephen King uyarlaması olan bu kült film, izlendikten sonra yüzde tebessüm bırakıp izleyicisini bir hayli tatmin ediyor.

Seven

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Seven

Yapım Yılı: 1995

IMDb: 8.6

Gerilimin dibine vuran suç-gizem türündeki Seven filminde Morgan Freeman’ı, Brad Pitt ile birlikte izliyoruz. Filmde Hristiyanlık inancına göre 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi tarzıyla öldüren bir seri katile ve onun peşine düşen iki dedektifin hikayesine yer veriliyor. David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı film çarpıcı bir sona sahip olmasının yanısıra bu iki kral oyuncunun da kalitesini bir kez daha kanıtlıyor.

Million Dollar Baby

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Million Dollar Baby

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 8.1

4 dalda Oscar’ı kapan dram filmi Million Dolar Baby, konusunu bir kadın boksörün hikayesinden alıyor. İzledikten sonra gaza getirip, izleyiciye bir başarı hikayesi aktarabilmenin hakkını veren filmde başrolleri Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman paylaşıyor.

The Dark Knight

En iyi Morgan Freeman Filmleri - The Dark Knight

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 9.0

Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ı gördüğümüz süper kahraman filmi The Dark Night, Joker’in ortaya çıkmasıyla kaosa dönen ortama el atıp toparlamaya çalışan Batman’ın hikayesini anlatıyor. Batman Begins’in devamı niteliğinde olan filmde Morgan Freeman’ı Batman’ın arkasındaki karizmatik güç Lucius Fox olarak izliyoruz.

Gone Baby Gone

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Gone Baby Gone

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.7

Ben Affleck yapımı bir gerilim filmi olan Gone Baby Gone’da kaybolan bir kız çocuğunu ve onu arayan iki dedektifi izliyoruz. Uyarlama bir film olan ve sonuyla şaşırtan yapımda usta oyuncu Freeman, emekli polis Jack Doyle’yi canlandırıyor.

Unforgiven

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Unforgiven

Yapım Yılı: 1992

IMDb: 8.2

Clint Eastwood’un yönettiği Western tarzı filmde her şeyi bırakıp çiftçiliğe dönen yaşlı katil William Munny ve onun son bir iş daha kabul etme hikayesine yer veriliyor. 90 lı yılların etkileyici filmlerinden Unforgiven ayrıca yönetmeni Eastwood’a da Oscar kazandırıyor.

Now You See Me

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Now You See Me

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 7.3

Bir sihirbaz ekibinin imkansız gözüken numaralarıyla gerçekleştirdikleri soygunları anlatan filmde gizem,suç ve gerilim bir hayli etkin. Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Dave Franco gibi oyuncuları gördüğümüz filmde Morgan Freeman da her zamanki kaliteli duruşuyla karşımızda. Ülkemizde Sihirbazlar Çetesi şeklinde çevrilen film ikinci filminin çıkmasıyla da başarılı bir seri olmasının yanısıra uluslararası oyuncu kadrosunu da sahip.

Glory

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Glory

Yapım Yılı: 1989

IMDb: 7.9

Önyargıları yıkıp ırkçı söylemlerin hakkından gelen 54.Alay’ın hikayesinin anlatıldığı dram-savaş türündeki Glory filminde Morgan Freeman, Başçavuş John Rawlins olarak karşımıza çıkıyor. 3 Oscar kazanan film, gerçek hikayelerden yola çıkarak aynı zamanda tarihi bir film olma özelliğini de kazanıyor.

Invictus

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Invictus

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7.3

Nelson Mandela’nın hayatını anlatan biyografik film Invictus ile Güney Afrika topraklarına ve 1995 Ragbi Dünya Kupası zamanlarına gidiyoruz. Morgan Freeman’ın Nelson Mandela olarak oyunculuğunu konuşturduğu filmde ayrıca karizmatik oyuncu Matt Damon’un da başarılı performansını izliyoruz. Sporun birleştirici gücüne inanan Nelson Mendela rolü için Freeman’ın seçilmesi bizce tam isabet olmuşken konunun ilerleyişi ise bu spor filmine sürükleyiciliği oldukça iyi bir şekilde kazandırıyor.

Bruce Almighty

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Bruce Almight

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 6.7

Morgan Freeman’ın başrolü Jim Carrey ile paylaştığı ve ‘Aman Tanrım’ şeklinde çevrilen fantastik komedi filmi hayatında hiçbir şeyin yolunda gitmediği bir televizyon muhabirinin Tanrı’ya isyan etmesi ve birgün sıradışı bir şekilde Tanrı’dan cevap almasıyla başlıyor. Her şeyden şikayet eden bu kula Tanrı’nın ders vermesi ve ardından gelişen ilginç olaylarla komedi türünün hakkının verildiği film aslında hikayesi itibariyle de derin felsefik anlamlar içeriyor.

Bonus: İnancın Hikayesi Belgeseli

En iyi Morgan Freeman Filmleri - Story of God

National Geographic’te yayınlanmaya başlayan bu belgesel filminde Morgan Freeman ile insanlık tarihindeki dinleri ve inançları inceliyor, inançların bizi nasıl bağladığı şeklindeki soruların yanıtlarını araştırıyoruz. Hayata, insanlığın başlangıcına, ahirete, dinlere ve inançlara dair birçok sorunun cevabının arandığı belgeseli bu tarz bir yapım görmek isteyenlerin bir numaralı adresi olarak düşünüyoruz. 2 sezondan oluşan belgeseli ayrıca Netflix’te de izleyebilirsiniz.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir