The Big Bang Theory Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2000’lerin sonuna doğru tanıştığımız; konusu, karakterleri ve konuk oyuncularıyla ününe ün katan Amerikan komedi dizisi The Big Bang Theory’i duymayanınız yoktur. Durum komedisi severlerin ilk üçünden çıkmayan bu özgün yapımı ve oyuncularını bir de birlikte inceleyelim.

The Big Bang Theory Dizisi konusu ve oyuncuları

The Big Bang Theory Dizisi Konusu

24 eylül 2007’de CBS’de yayınlanmaya başlayan The Big Bang Theory, kısaca TBBT, ilk bakışta bir komedi dizisinden ziyade belgeseli andırsa da, konusu itibariyle şahsına münhasır olmanın yanında bizlere hiç de yabancı değil. Kaliforniya’nın Pasadena şehrinde yaşayan iki üstün zekalı arkadaşın(Leonard Hofstadter ve Sheldon Cooper) karşı dairelerine oyunculuğa hevesli sarışın Penny’nin taşınmasıyla başlayan hikaye, Leonard ve Sheldon’ın tuhaf arkadaşları Howard Wolowitz ve Rajesh Koothrappali’nin de katılımıyla oldukça komik ve ilginç bir hal alıyor. Sürekli dahil olan konuk oyucularla ve kendine has karakterleriyle diğer dizilerden ayrışan yapım, birçok durum komedisi severin ilk üç sıralamasında. Gelin 2009 yılında Televizyon Eleştirmenleri Derneği tarafından en iyi komedi dizisi seçilen yapımın oyuncularına şöyle bir göz atalım.

The Big Bang Theory Dizisi Oyuncuları

Jim Parsons

The Big Bang Theory oyuncuları - Sheldon

Leonard ile birlikte dizinin ana karakteri olan Sheldon, tam bir düzen hastası. Haftanın hangi günü hangi pijamayı giyeceğine kadar planlayan Sheldon’ın tuvalet için bile çizelgeleri bulunuyor. Üstün zekasıyla genç bir Stephen Hawking diyebileceğimiz Sheldon tıpkı Hawking ve Einstein gibi teorik fizikçidir ve diğer tüm meslekleri de aşağılamaktan geri durmaz. Tipik bir deha olan bu karakterin sosyal becerileri öyle kötüdür ki, zamanının çoğunu bilgisayar oyunları ve çizgi romanlarla geçirmektedir. Dizide en yakın arkadaşı olan Leonard’a dünyayı dar etmeyi de Sheldon’ın hobileri arasında gösterebiliriz. İlk ve tek sevgilisi Amy Farah Fowler ile bir arkadaşlık sitesi aracılığıyla tanışan Sheldon bizce dizinin en eğlenceli karakterleri arasında başı çekiyor.

Johnny Galecki

The Big Bang Theory oyuncuları - Leonard
Dizideki bilim adamları arasında sosyal becerileri en kuvvetli karakter olan Leonard, Sheldon’ın hem en yakın arkadaşı hem de ev arkadaşıdır. Bu sebeple Sheldon’a en çok katlanmak zorunda olan kişi de kendisidir. Dizide anne sevgisine ihtiyaç duyduğu ve bu duygudan mahrum büyüdüğü çokça işlenen Leonard, bilim insanlarımız arasında ilk kez sevgili yapma unvanının da sahibidir. Ayrıca dizinin esas kızı Penny de deneysel fizikçi olan Leonard’ın kız arkadaşıdır.

Kaley Cuoco

The Big Bang Theory oyuncuları - Penny
TBBT’nin aptal sarışını diyebileceğimiz ve güzelliğiyle Sheldon dışında tüm ana karakterleri kendine aşık eden Penny’de sıra. Taşradan gelip California’da oyunculuk yaparak kendi Amerikan rüyasını gerçekleştirmek isteyen Penny, aynı zamanda Sheldon ve Leonard’ın da kapı komşusudur. Bir yandan garsonluk yapan Penny, tam anlamıyla bir kaslı moron paratoneridir. Bu döngüyü Leonard ile sevgili olarak kıracaktır.

Kunal Nayyar

The Big Bang Theory oyuncuları - Rajesh
Güzel aksanı ve garip giyim zevkiyle dizinin bir diğer renkli karakteri olan Rajesh, adından da anlaşılacağı üzere Amerika’ya göç etmiş bir Hintli’dir. Babası Hindistan’da çok zengin bir jinekolog olan Rajesh’in ilginç özelliklerinden biri de alkol almadan kadınlarla konuşamamasıdır. Dizide diğer karakterlere nazaran Leonarda daha yakın olan Rajeshin köpeğiyle olan acayip ilişkisi de görülmeye değer.

Simon Helberg

The Big Bang Theory oyuncuları - Howard
Astronot ve master dereceli Yüksek Mühendis olan Howard dizinin cv’si ile göz dolduran karakteri olmasına rağmen sürekli Sheldon’ın mesleğiyle ilgili rencide edici şakalarına maruz kalmaktadır. Babası tarafından terk edildikten sonra 30 yaşına kadar annesiyle yaşamış olan bu karakter dizinin ilk sezonlarında tam bir sapık olarak karşımıza çıkıyor. Ne var ki dizinin son sezonlarında aile babasına dönüşmüş ve evinin erkeği çocuklarının babası olmuştur. Dizide Bernadette ile evli olan Howard aynı zamanda Yahudi olmasıyla da dikkat çekici bir karakter.

Mayim Bialik

The Big Bang Theory oyuncuları - Dr. Amy Farah
Kötü giyimi ve bakımsız halleriyle ‘’libido killer’’ tabirinin kelime anlamı olmasına rağmen dizinin cinsel anlamda tazmanya canavarı olan karakteridir. Sheldon’ın sevgili olup ona katlanmayı başarabilmesiyle son derece saygıdeğer bir kadın olduğunu belirtmekte fayda var. Diziye sonradan dahil olsa da kendini sevdirmeyi başarabilmiş Amy, aynı zamanda bir nöroloji profesörü olmasıyla da dikkat çekiyor.

Melissa Rauch

The Big Bang Theory oyuncuları - Dr. Bernedette
Hepimizin bildiği, yakından tanıdığı minyon, ince sesli şeker mi şeker arkadaşın dizideki versiyonu Bernadette Rostenkowski. Diziye sonradan dahil olan ve Howard’ın eşi olarak gördüğümüz Bernadette mikrobiyoloji alanında faaliyet gösteren çok büyük bir ilaç firmasında çalışanları temsil etmektedir.

Kevin Sussman

The Big Bang Theory oyuncuları - Stuart
Dizide bilim insanı olmayan birkaç karakterden biri olan Stuart bölgede bir çizgi roman dükkanı işletmektedir. Günümüz Whatsapp gruplarında yalnızca mesajları okuyan ve orada olduğu çoğu zaman unutulan kişinin dizideki tiplemesi olan Stuart nereden bakarsanız bakın bir parazittir. Grubun içinde varlığıyla yokluğu bir olsa da sürekli bir yerlerden çıkmasıyla komik olmayı başaran karakter, bir süre Howard’ın annesiyle çıkmıştır. Daha sonralarda ise evsiz kalmasıyla birlikte Howard ve Bernadette in yanına taşınacak olan Stuart’a bir baş belası demek yanlış olmaz.

Carol Ann Susi

The Big Bang Theory oyuncuları - Mrs Wolowitz
2014 yılında karakteri canlandıran oyuncu Caroll Ann Susi’nin aramızdan ayrılmasıyla diziden çıkan karakter, dizide hiç görülmemektedir. Bağırışlarıyla ve dış ses olarak yaptığı konuşmalarla diziye renk katan Mrs. Wolowitz isminden de anlaşılacağı üzere Howard’ın annesidir. Babası 9 yaşında evi terk ettikten sonra Howard’ın her şeyi olan Mrs. Wolowitz Howard evden ayrıldıktan sonra da çizgi roman dükkanı sahibi Stuart ile sevgili olmuştur.

Bonus: Stephen Hawking

The Big Bang Theory oyuncuları - Stephen Hawking
Dizide Sheldon’ın en çok tanışmak istediği kişi olarak birden çok kez ismi anılan Hawking dizide bir çok kez karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Howard’ın sayesinde Hawking ile tanışma fırsatı yakalayan Sheldon’ın bunu ilk öğrendiği sahne ile tanışma anları dizinin en komik sahnelerinden birkaçı. Ayrıca dizinin yapımcılarının Hawking’i onurlandırmak adına kurguladıkları ve dizinin sonunda Sheldon ve Amy’nin düğünü için Hawking’in hediye göndermesi de bu büyük biliminsanı adına yapılmış ince bir jest olarak karşımıza çıkıyor.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir