Netflix’te İzleyebileceğiniz Suç Temalı Diziler

Bir yandan mafya, suç örgütleri, soygun çeteleri, uyuşturucu baronları bir yandan onları durdurmaya çalışan polis ve dedektifler. Kabul edelim ki birçoğumuz böyle bir kapışma ve kovalamacaya kendimizi kaptırmak istiyoruz. Akla hayale gelmeyen suçların işlendiği, bu suçlar üzerine çetelerin kurulduğu, polis ve dedektiflerin ter döktüğü suç temalı diziler hepimizin dikkatini çekiyor. Bir de suçlular sivri zekalarıyla hareket edip yakalanmamak adına türlü oyunlar oynayarak izleyiciyi gerilimin içine sürüklüyorsa bu diziler tatlarından yenmiyor.

IMDB puanı 8 ve üzeri olan, aksiyon ve gerilimin hep en üst seviyede olduğu, kiminin gerçek hikayeye dayanıp belgesel havası verdiği suç konulu Netflix’te izleyebileceğiniz suç temalı dizileri sizler için derledik.

Bu listemize göz atmadan önce daha önce hazırladığımız Netflix İngiliz Dizileri listelerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Netflix’teki En İyi Suç Temalı Diziler

Sherlock

Netflix Suç Temalı Diziler - Sherlock
Yapım Yılı: 2010-Devam ediyor
IMDb Puanı: 9,1

Başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın oynadığı bol zeka ve gerilim içeren, Sir Arthur Conan Doyle kitaplarından uyarlanan 4 sezonluk bir suç-polisiye dizisi.

IMDb puanını sonuna kadar hak eden bu dizi, tekrar tekrar izlenmeye değer aksiyon ve gerilime sahip. Dizide birbirleriyle bağlantılı olan cinayetleri soğukkanlılıkla çözümleyişiyle ve zekasıyla kendisine hayran bıraktıran Sherlock karakteri, kendi deyimiyle yüksek işlevli bir sosyopat. Bu mükemmel dedektif ve ev arkadaşı Dr. John Watson’ın maceralarını bir solukta izleyeceğinize eminiz. Diziyi izleyenler bilirler ki şu meşhur repliği bırakmadan geçemeyeceğiz:

“Duygu denen şey, sadece kaybeden tarafta bulunan kimyasal bir kusurdur. Her zaman aşkın, tehlikeli bir dezavantaj olduğunu varsaymışımdır.”

Narcos

Yapım Yılı: 2015-2019
IMDb Puanı: 8,9

Latin Amerika, uyuşturucu şebekesi ve bu şebekeye karşı verilen bir savaş… Narcos, Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatını konu alıyor. Gerçek hayattan esinlendiği için belgesel tadında olan bu dizinin ressamları onca suçu işleyip üstüne bir de katil olan Pablo Escobar’ı öyle resmetmişler ki resmen adama hayran olup yakalanmasını istemiyorsunuz. Kendini suç ve kovalamacanın içinde bulmak isteyenler için bu diziyi şiddetle tavsiye ederiz.

Peaky Blinders

Peaky Blinders - Suç Dizileri
Yapım Yılı: 2013-Devam ediyor
IMDb Puanı: 8,7

Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış İngiltere ve oradaki suç örgütü ‘Peaky Blinders’ı konu alan bu yapıt sürükleyici konusuyla, müzikleriyle ve özellikle Cillian Murphy’nin efsane oyunculuğu ile muhteşem bir suç dizisi. Aceleye gelmeyen, yavaş yavaş izlenilmesi gereken bu dizide kendinizi 1900lü yılların İngilteresinde hissedeceğinize ve Shelby ailesinin havasına kaptıracağınıza eminiz. Şu konuda uyarmakta fayda var ki, diziyi izlerken Tommy Shelby’nin sigara içiş tarzına hayran kalıp sigaraya başlayanlardan olmamaya dikkat edin.

Breaking Bad

Suç dizileri - Breaking Bad
Yapım Yılı 2013-2018
IMDb Puanı: 8,7

Hangi türü severse sevsin herkesin muhakkak izlemesi gereken Breaking Bad, dizi önerisi isteyenler için mükemmel bir örnek. Yayınlandığı tarihten bu yana ödüllere doyamayan bu dizide kanser olduğunu öğrenen eski kimya öğretmeninin uyuşturucu ticaretine başlamasını ve sonrasında yaşananları anlatılıyor. Dizi deyip geçmeye kıyamayacağımız bu yapıtın, kamera açıları, müzikleri ve mükemmel sinema dili ile o kadar ödülü hakkıyla aldığına eminiz.

La Casa De Papel

Suç dizileri - La casa de papel
Yapım Yılı 2017-Devam ediyor
IMDb Puanı: 8,7

Bir İspanyol dizisi olup ancak İspanya ile sınırlı kalmayarak hızlıca tüm dünyada izleyicisini bulan bu popüler dizi, konusunu yüksek zeka gerektiren kusursuz bir darphane soygunundan alıyor. ‘Profesör’ lakaplı zeki lider ve lakapları şehir isimlerinden oluşan üyeleriyle bu soygun çetesi diziyi basit bir soygun dizisi olmaktan çıkarıp adeta tüm dünyada bir bomba etkisi yaratıyor.

Ünlü ressam Salvador Dali’nin maskesini takarak soygunu gerçekleştiren bu çeteyle siz de kendinizi gerçek bir soygunda hissedecek, birkaç bölümden sonra İspanyolca konuşmak istemeye başlayacaksınız.

Sons of Anarchy

Suç dizileri - Sons of Anarchy
Yapım Yılı 2008-2014
IMDb Puanı:: 8,6

Çok uzun yıllar ABD’de hayatını sürdürmüş motorsiklet çetelerinden esinlenen bu dizide bir kasaba ve o kasabayı koruyan motorsiklet çetesi anlatılıyor. Dizideki her bir rolün diziye ayrı bir hava katmasıyla, aksiyon, suç, gerilim, dram, harley motorları, oyunculuk ve müzikleriyle SoA bizden size izlediğinize pişman ettirmeyecek efsane bir öneri.

The Punisher

Suç dizileri - The Punisher
Yapım Yılı 2017-Devam ediyor
IMDb Puanı: 8,6

Netflix orijinal içeriklerinden biri olan The Punisher, hem suç hem süper kahraman konulu bir dizi. Marvel kurgusal evreninde yaşayan Frank Castle adlı deniz piyadesinin hayatını anlatan bu suç dizi acımasızca ve değişik yollarla işlenen cinayetleri izlemek isteyenler için bir numara örnek diyebiliriz. Aksiyon sahneleriyle izlenmesi zevkli olan The Punisher, başrol oyuncusuyla da size kendini benimseteceğinden emin olabilirsiniz.

Mindhunter

suç dizileri - Mindhunter
Yapım Yılı 2017-Devam ediyor
IMDb Puanı: 8,6

Amerikan yapımı bu suç dizisini özellikle suç psikolojisine ilginiz varsa kesinlikle kaçırmamanız gerek. Cinayet psikolojisini araştıran iki FBI ajanı, canilerle yakınlık kurarak hem suç biliminde farklı kapıları aralıyor hem de suç-gerilim-dram üçlüsünü bir arada yaşatabiliyor. İlk sezonunu bitirdikten sonra gerilimine doyamayıp ikinci sezonunu merakla bekleyenlerden olacağınıza eminiz.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir