Netflix’te İzleyebileceğiniz 10 İngiliz Dizisi

Netflix, etki alanın genişlemesiyle birlikte Dünya’nın farklı yerlerindeki içeriklere ev sahipliği yapmaya başladı. Bu geniş arşiv, izleyicilerin farklı kültürlere ait yapımlara kolaylıkla ulaşabilmesine olanak sağlıyor. Dünya televizyonunda birçok kaliteli örneği bulunan İngiliz yapımları, Netflix’in öne çıkan yapımlarında da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu nedenle Netflix bünyesinde bulunan en iyi İngiliz dizileri listesini sizler için derledik.

Listemize geçmeden önce daha önce oluşturduğumuz en iyi Netflix dizileri yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Netflix’teki İngiliz Dizileri

1.Sherlock

Netflix İngiliz Dizileri - Sherlock
Tür: Suç, Dram, Gizem
Yayın Yılı: 2010 –
IMDB Puanı: 9,1

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan efsane karakter Sherlock Holmes, bir mini dizi formatında BBC kanalında ekranlara taşındı. Başrolünde yetenekli oyuncu Benedict Cumberbatch’in oynadığı dizi kısa zamanda o kadar başarılı oldu ki, Netflix dahil olmak üzere pek çok mecrada Sherlock uyarlaması yer almaya başladı.

4 sezonu bulunan dizi, güçlü dönem atmosferi ve göz dolduran oyunculukları ile suç ve gerilim seven her izleyiciden tam not almayı başarıyor. Doctor Who gibi iddialı yapımlarla rüştünü isptalayan Steven Moffat’ın üstlendiği senaryo ile Sherlock, en iyi İngiliz dizilerinde ilk akla gelen isimlerden biri oluyor.

İzlemek İçin Tıklayın

2.Black Mirror

Netflix Dizileri - Black Mirror
Tür: Bilim-Kurgu, Dram, Gerilim
Yayın Yılı: 2011 –
IMDB Puanı: 8,9

Black Mirror, son dönemin en popüler janrı olan bilim kurgunun en iddialı örneklerinden biri. 2011 yılında başlayan dizinin üzerinde durduğu konuları hicivden yararlanarak anlatması, kısa zamanda sıyrılarak en iyi bilim kurgu dizilerinden biri haline gelmesini sağladı. Günümüz teknolojisinin sınırlarını farklı açılardan ele alan dizi, her bölüm değişen konsepti sayesinde güncel meselelere değinilmesine olanak tanıyor.

Black Mirror, yalnızca modern toplumun teknoloji ile olan ilişkisine değil, sanata, siyasete, bilime, medyaya ve kurumsal hayata da atıfta bulunarak kapsamlı bir eleştiri ortaya koyuyor. Charlie Brooker yaratıcılığında gerçekleşen dizi, 2015’ten beri Netflix’ten izlenebilen en iyi İngiliz dizilerinden biri olarak gösterilebilir.

İzlemek İçin Tıklayın

3.The Crown

The Crown - Netflix İngiliz Dizileri

Tür: Dram, Tarih
Yayın Yılı: 2016 –
IMDB Puanı: 8,7

İngiliz monarşisini ekranlara taşıyan biyografi dizisi the Crown, ilk bölümünün yayınlandığı 2016 yılından itibaren Altın Küre olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. Peter Morgan tarafından hazırlanan dizide Kraliçe Elizabeth dönemi kurgusal bir gerçeklikte izleyiciye aktarılıyor. Dizinin kısa zamanda bu kadar ilgi görmesinin en büyük nedeni olan Claire Foy da, başarılı kraliçe canlandırması ile en iyi kadın oyuncu dalında birçok ödülün sahibi oldu. the Crown’da güzel oyuncu Claire Foy’a Matt Smith, Olivia Colman, Vanessa Kirby ve Helena Bonham Carter gibi yıldız isimler de eşlik ediyor.

Etkileyici bir kraliyet hikayesine kulak vermek isteyenler için iyi bir alternatif olan dizi yakın zamanda ekranlara gelecek 3. sezonu ile kaldığı yerden devam edecek.

İzlemek İçin Tıklayın

4.Peaky Blinders

Peaky Blinders - İngiliz Dizileri
Tür: Suç, Dram
Yayın Yılı: 2013 –
IMDB Puanı: 8,8

Suç dramasının iddialı örneklerinden biri olan Peaky Blinders, Birleşik Krallık sınırlarını aşarak tüm dünyanın takip ettiği dizilerden biri haline geldi. Beyaz perdenin sevilen ismi Cillian Murphy’nin etkileyici performansı ile suç dünyasının karanlık tarafına ışık tutan dizi inşa ettiği sahici atmosferi ile kısa zamanda Netflix’in en sevilen İngiliz dizileri arasına girdi.

Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de yer alan suç çetesini konu alıyor. Savaş zamanının yıkıcı atmosferini güçlü karakterizasyonlar ile birleştiren dizi, izleyicilere kaliteli bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

İzlemek İçin Tıklayın

5.After Life

after life inceleme
Tür: Komedi, Dram
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,5

Netflix’in taze dizisi After Life, alışılmışın dışındaki mizah anlayışı ile izleyenleri kendisine hayran bırakarak en iyi İngiliz dizileri arasındaki yerini aldı. Ünlü komedyen Ricky Gervais’in senaristliğini, yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı dizi, rafine ve etkili kara mizahını trajik bir hikayenin arasına gizleyerek büyük bir başarıya imza atıyor.

After Life, 8 bölümlük ilk sezonu ile 8 Mart tarihinde izleyiciyle buluştu. Dizide, eşini kaybeden bir adamın hayatını sona erdirme düşüncesiyle geçirdiği depresif bir dönem anlatılıyor. İçinde bulunduğu depresyondan kurtulmak için ilginç bir yöntem belirleyen Tony, bunu yaparken etrafındakilere hayatı zorlaştırmayı ve çekilmez biri olmayı da göze alıyor. Ricky Gervais’in kıvrak zekasını net bir şekilde ortaya koyan yapım, henüz tanışmadıysanız İngiliz mizahıyla da bağ kurabilmenize olanak tanıyor.

İzlemek İçin Tıklayın

6.The End of the F***ing World

the-end-of-the-fucking-world-inceleme
Tür:Macera, Komedi, Dram
Yayın Yılı: 2017 –
IMDB Puanı: 8,1

Charles Forsman’ın aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, dram ve komedi janrının yenilikçi bir örneğini ekranlara taşıyor. 17 yaşındaki bir gencin tehlikeli ruh halini anlatan dizide karanlık bir hikayeye tanık oluyor, aynı zamanda nitelikli bir komediyle baş başa kalıyorsunuz. The End of the F***ing World, tekrara düşen sitcom örneklerinin aksine sıra dışı bir macerayı başarılı oyunculuklar ile gözler önüne seriyor.

17 yaşındaki James, öldürebileceği birini bulmak için okulda arama yapmaya başlar. Bu sırada karşısına çıkan Alyssa, aradığı kriterlere uygun her şeyden habersiz bir genç kızdır. Ancak bu öldürme macerasında James’in hesaba katmadığı gelişmeler baş gösterir. Çünkü James zamanla bu maceraperest ve pervasız kıza aşık olmaya başlar.

İzlemek İçin Tıklayın

7. The it Crowd

the IT Crowd dizi incelemesi
Tür:Komedi
Yayın Yılı: 2006 – 2013
IMDB Puanı: 8,5

Netflix’e yakın zamanda transfer edilen dizi, yayın hayatına 2006 yılında başladı. 7 yıl boyunca devam eden the it Crowd, bilgi işlemde çalışan üç arkadaşın macerasını konu ediniyor. Farklı amaçlar ve beklentilerle bir araya gelen kahramanlarımız her gün beklenmedik olaylarla karşılaşır. Şirketin ilginç müdürü Denholm’un da dahil olmasıyla zenginleşen the it Crowd, sade mizahı ve dikkan çeken karakterleri ile başarılı İngiliz dizilerinden biri haline geliyor.

İzlemek İçin Tıklayın

8- Sex Education

sex education - netflix ingiliz dizileri
Tür:Komedi, Dram
Yayın Yılı: 2019 –
IMDB Puanı: 8,4

LAurie Nunn yaratıcılığında Netflix’le buluşan komedi ve dram dizisi Sex Education, sıra dışı üslubu sayesinde son zamanların en çok izlenen dizilerinden biri oldu. 8 bölümlük ilk sezonuyla izleyici karşısına geçen dizinin kadrosunda yıldız isimler bulunmuyor. Bir gençlik hikayesini konu edinen dizide bunun yerine yıldızı parlayan genç oyuncular yer alıyor.

Terapist annesi sayesinde okulda cinsek eğitim verme fırsatı elde eden Otis, esasında oldukça özgüvensiz çocuktur. Ancak bu yeni macera ile birlikte Otis’in hayatı hareketlenmeye başlar. Okulun asi ismi Maeve ile yolları kesişen Otis’i renkli maceralar beklemektedir.

İzlemek İçin Tıklayın

9- Skins

Netflix dizileri - skins
Tür:Dram
Yayın Yılı: 2007 – 2013
IMDB Puanı: 8,2

Birleşik Krallık orijinal yapımları arasında hatırı sayılır bir yere sahip olan Skins, 2007 yılında ilk sezonuyla ekranlara geldi. Daha sonra pek çok kanala ve platforma konuk olan dizi, günümüzde kitlesini genişleterek Netflix bünyesinde yer almaya başlamıştır.

Skins, lise çağındaki bir grup gencin belli başlı sorunlarını ele alarak komedi ve drama alanlarına hizmet etmektedir. Gençlik çağının psikolojik ve fizyolojik yönlerini bölümlerinde etraflıca ilkeyen Skins, güçlü karakter yazımı ile kısa sürede kendini sevdirmeyi başarmıştır.

İzlemek İçin Tıklayın

10- Merlin

İngiliz Dizileri - Merlin
Tür:Macera, Dram, Fantastik
Yayın Yılı: 2008 – 2012
IMDB Puanı: 7,9

Merlin, fantastik dizilerin günümüzdeki gibi çabuk tüketilebilir olmadığı dönemde benzersiz bir iş ortaya koyarak hafızalarda yer etti. İngiliz televizyonlarında başlayan bu tarihi macera dizisi, Kral Arthur efsanelerinden yararlanılarak kurulan evrende sürükleyici bir hikaye anlatmaktadır. Büyücülerin gizemli dünyasına ışık tutan dizi, 2008 yılında başladığı ekran hayatına, 2012 yılında beşinci sezonuyla veda etmiştir.

Merlin, ilerde önemli bir büyücü haline gelen Merlin’in Camelot’taki gençliği anlatılmaktadır. Ancak bahsi geçen dönemde krallıkta büyü yapmak yasaktır. Prens Arthur’dan dahil olmasıyla zenginleşen hikaye, fantastik öğelerinin yanında güçlü bir dostluk barındırmaktadır.

İzlemek İçin Tıklayın

Bu yazımızda sizlerle birbirinden kaliteli İngiliz dizileri paylaştık. Netflix her geçen gün içerik havuzunu genişletiyor ve gerek orjinal yapım gerek farklı imzalar taşıyan dizileri bünyesine katıyor. İlerleyen dönemlerde Netflix’e eklenecek İngiliz dizilerini listemize eklemeye devam edeceğiz. Hepinize iyi seyirler!

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Hayao Miyazaki Filmleri

Animasyon dehası Hayao Miyazaki, bugüne kadar başyapıt değerindeki birçok animasyon filmine imza attı. Bu yazımızda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir