Outlander Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Diana Gobaldon’ın Outlander kitabından uyarlanan dizi, aşk, bilim kurgu ve tarihi dramanın harmanlandığı bir yapımdır. Yapımcılığını Ronald D. Moore’ın yaptığı Outlander 9 Ağustos 2014 de yayımlanmaya başlamıştır. Sıra dışı konusuyla dikkatleri üzerine toplayan fantastik drama dizisi, IMDb de 8,4 puan almıştır. Birçok ödül almış olan Outlander dizisi, toplam 6 sezon 67 bölümden oluşmaktadır.

Outlander Dizisi Konusu

Claire Randall 1945 senesinde yaşayan evli bir savaş hemşiresidir. Nasıl olduğunu bilmediği bir şekilde kendisini 1743 senesine yolculuk yapmış olarak bulur. Jaime Fraser adında İskoç bir savaşçı Claire’ı ortasında kaldığı saldırıdan kurtarır. Leoch şatosuna giden Claire burada şifacı olarak çalışmaya başlar. Claire Randall, Jaime Fraser ile evlenmek zorunda kalır. Zamanla Jaime’den hoşlanmaya başlayan ve ona aşık olan Claire, kendi zamanına dönmek istemekte ve kendi zamanında bir kocasının olduğunu bilerek ona ihanet ettiğini düşünmektedir. 1945 yılında olan Claire’in kocası Frank ise karısından umudu kesmemekte, onun geri döneceğine inanmaktadır. İki erkek arasında kalan Claire aynı zamanda dönemin sorunlarıyla baş etmek zorundadır.

Outlander’ı diğer dönem dizilerinden farklı kılan unsur, içerisinde zaman yolculuğunu barındırması. Dizi’nin ilk bölümlerinde biraz dişinizi sıkmanız gerekse de, olay örgüsünü anladıkça ve karakterleri tanıdıkça diziye bağımlı oluyorsunuz ve çok sürükleyici bir hal kazanıyor. Yansıtılan zaman yolculuğu “bilim kurgu” havasından çok inanç ve spiritüel öğeler etrafında gerçekleşiyor. Görüntülerin ve oyunculukların çok kaliteli olduğu bu dizi bize etkileyici bir aşk hikayesi sunuyor.

Outlander Oyuncuları

Caitriona Balfe

Özgür ruhlu ve becerikli bir hemşiredir. 6 yıl savaşta hemşirelik yapmıştır. Akıllı, inatcı ve dediğim dedik bir karaktere sahip olan Claire, zaman yolculuğunda aşk ve macera ile karşılaşacaktır. Normalde çok şefkatli bir kadın olan Claire, konu mesleğine geldiğinde bir o kadar sert ve acımasızdır. Kendi zamanında öğrendiği gelişmiş tıbbi bilgisini ve tarihini 18yy’da hayatta kalmak için kullanacaktır. Claire Randall karakterine Caitriona Balfe hayat vermektedir. Yetenekli oyuncu bu performansı sayesinde 2015-2016’da En İyi TV Kadın Oyuncusu ödülünü almıştır.

 Sam Heughan

Prensipler sahibi, espirili ve karmaşık bir geçmişe sahip olan İskoçyalı Jaime Fraser, 18yy şartlarına göre akıllı ve ayakları yere basan bir gençtir. Jaime, ailesine özellikle de Claire’e oldukça bağlıdır. Karaktere  Sam Heughan hayat vermektedir. Yetenekli oyuncu bu rolü ile En İyi Yardımcı Aktör ve En İyi Aktör adaylıkları almıştır.

Tobias Menzies

Claire’in 20.yyda ki kocası olan Frank Randall, bir tarih profesörüdür. Claire ile Claire’in amcası sayesinde tanışır. Genellikle sıcak ve kibar bir adam olan Frank, işine odaklandığında etraftakileri gözü görmüyor. Frank rolüne hayat veren Tobias Menzies aynı zamanda, Frank’in atası olan “Black Jack” lakaplı ingiliz askeri Jonathan Randall’a da hayat vermekte.

Diğer Oyuncular

 • Grant O’Rourke (Rupert MacKenzie)
 • Graham McTavish (Dougal MacKenzie)
 • Stephen Walters (Angus Mhor)
 • John Bell (Genç Ian)
 • Sophie Skelton (Brianna Randall Fraser)
 • Richard Rankin (Roger Wakefield)
 • César Domboy (Fergus)
 • Romann Berrux (Fergus)
 • Lauren Lyle (Marsali)
 • Andrew Gower (Prens Charles Edward Stuart)
 • Steven Cree (Ian Murray)
 • Keith Fleming (Lesley)
 • James Allenby-Kirk (Hayes)
 • Nell Hudson (Laoghaire MacKenzie)

Dizi Hakkında Genel Bilgiler

Yayın Tarihi: 9 Ağustos 2014
Yapımcı: Ronald D. Moore
Tür: Drama, Fantastik, Romantik
Ülke: ABD
Orijinal Dili: İngilizce, İskoçça
IMDb: 8,4
Sezon: 6
Bölüm: 67

Yazar: Hatice Şahintürk

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir