İlham Veren Piyano Temalı 9 Film

Arkanıza yaslanın ve kendinizi piyanonun büyüsüne bırakın. Notaların havada uçuştuğu, başrolde piyanistlerin yer aldığı ve hikayelerin yüreğinize dokunduğu birbirinden etkileyici 9 filmi sizin için derledik.

The Pianist

Piyano Filmleri - The Pianist

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 8.5

Konusunun 2.Dünya Savaşı zamanlarında geçtiği The Pianist, Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hayatına odaklanıyor. Szpilman, Nazi işgali sırasında esir alınmaktan son anda kurtuluyor ve müthiş bir hayatta kalma mücadelesi veriyor. Film, Roman Polanski tarafından yönetilirken başrolünde yer alan Adrien Brody ise filmdeki göz dolduran performansını Oscar ödülü ile taçlandırıyor.

Amadeus

Piyano Filmleri - Amadeus

Yapım Yılı: 1984

IMDb: 8.3

Yönetmenlik koltuğunda Miloš Forman’ın oturduğu Amadeus, dünyaca ünlü besteciler Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin hikayesini anlatıyor. Bu usta müzisyenlerin yaşamını komedi ve dram türlerinde anlatmayı başaran film, tam 8 dalda Oscar kazanarak bir başyapıt haline geliyor. Filmin başrollerini ise Tom Hulce ve F. Murray Abraham paylaşıyor.

The Legend Of 1900

Piyano Filmleri - The Legend of 1900

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 8.1

Filmde, bir transatlantikte görev yapan Danny Boodman, kutunun içinde yeni doğmuş bir bebek buluyor. Novecento ismini verdiği bebeğe babalık edip 8 yıl boyunca onu saklarken bir kaza sonucu ölüyor. Novecento ise bir gece bulduğu piyanoyu çalıp harikalar yaratınca arkadaşlık, aşk ve müzik dolu bir hikayenin kapıları aralanıyor. Giuseppe Tornatore’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde ise Tim Roth yer alıyor.

Shine

Piyano Filmleri - Shine

Yapım Yılı: 1996

IMDb: 7.7

Shine filminde Avustralyalı ünlü piyanist David Helfgoth’un hayatı beyazperdeye aktarılıyor. Geoffrey Rush filmdeki başrol performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ının sahibi olurken izlenmelere ve ödüllere doymayan filmin yönetmenlik koltuğunda ise Scott Hicks oturuyor.

Vitus

Piyano Filmleri - Vitus

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7.6

İsviçreli yönetmen Fredi M. Murer imzalı Vitus, küçük yaşına rağmen piyanodaki yeteneği ve dudak uçuklatan zekası ile herkesi etkisi altına alan 12 yaşındaki Vitus’un hayatını anlatıyor. Hikayesi ve müziği ile sizi oturduğunuz yerden alıp bambaşka yerlere götürecek olan filmde Vitus karakterini gerçek hayatta da piyanist olan Teo Gheorghiu canlandırırken Bruno Ganz ise büyükbaba rolünde ona eşlik ediyor.

The Piano

Piyano Filmleri - The Piano

Yapım Yılı: 1993

IMDb: 7.6

Dilsiz bir piyanist ile kızının dram yüklü hikayesini anlatan film 1850’lilerin Yeni Zelanda’sında geçiyor. Jane Campion filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini gerçekleştirirken Holly Hunter ve Harvey Keitel ise 3 dalda Oscar kazanan The Piano’nun başrollerini paylaşıyor.

The Page Turner

Piyano Filmleri - The Page Turner

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7.0

Fransız yapımı The Page Turner’da , gayet başarılı bir piyanist olma yolunda ilerleyen Mélanie’nin  profesyonel müzik eğitimi kıskanç ve kompleksli bir juri yüzünden başlamadan son buluyor. Ancak bu olayı unutmayan Mélanie vakti geldiğinde insanın ekmeği ile oynayan o kıskanç juriden intikamını almaya başlıyor. Dram dolu bir intikam hikayesine yer verildiği The Page Turner, Denis Dercourt tarafından yönetilirken başrollerini ise Déborah François ve Catherine Frot paylaşıyor.

Impromptu

Piyano Filmleri - Impramptu

Yapım Yılı: 1991

IMDb: 6.9

Yazar George Sand ve genç piyanist Frederic Chopin’in ilişkisi Impromptu filmiyle beyazperdeye taşınırken film dram, romantizm, komedi ve müziği başarılı bir şekilde bir arada barındırıyor. Fransa ve İngiltere ortak yapımı filmde Judy Davis, George Sand’a hayat verirken usta piyanist Chopin ise Hugh Grant tarafından canlandırılıyor.

Grand Piano

Piyano Filmleri - Grand Piano

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 5.9

Ünlü bir piyanistin ‘sahne korkusu’ sendromu ile psikolojik sıkıntılara girmesi ve ardı ardına gerçekleşen gizem dolu olaylar Grand Piano’nun konusunu oluşturuyor. Yönetmenliğini Eugenio Mira’nın gerçekleştirdiği filmde gerilim ve gizem filmin sonuna kadar eksik olmazken filmin başrolünde ise Elijah Wood yer alıyor.

BONUS: Hadi Be Oğlum

Piyano Filmleri - Hadi Be Oğlum

Yapım Yılı: 2018

IMDb: 7.1

Kıvanç Tatlıtuğ ile Büşra Develi’nin başrollerini paylaştığı Hadi Be Oğlum, hayatını oğlu Efe’ye adayan balıkçı Ali’yi konu ediniyor. Efe’nin diğer çocuklardan oldukça farklı olup büyük bir iletişim sorununa sahip olması dram dolu bir hikaye ortaya çıkarırken, babasıyla olan sevgi ve acı dolu ilişkisi, kendisini ifade etme şekli ve ünlü şarkıcı Feridun Düzağaç’ın devreye girmesi filmi izleyenlerin yüreklerine dokunup onları bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir