The Irishman Filmi Konusu ve Oyuncuları

Sinema alanında oldukça verimli bir yıl olan 2019, son aylarında Martin Scorsese’in 20 yıllık emeği The Irishman’i beğeniye sundu. Martin Scorsese için yaşayan en büyük yönetmenlerden biri demek, filmografisine kısa bir göz atınca hiç de iddialı değil. Günümüz sinemasına yön veren bu usta ismin uzun zamandır planladığı son filminde, birbirinden yıldız isimler yer alıyor. Senaryosunu Steven Zaillian’ın yazdığı filmin başrollerini, Scorsese sinemasının değişmeyen isimleri Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci paylaşıyor. 70’lerini deviren ünlü aktörler, geniş bir zaman dilimini konu alan film için CGI tekniğiyle gençleştirildi.

The Irishman

The Irishman Konusu

2019’un en iddialı filmi The Irishman, 80’ler ve 90’lar sinemasını domine eden efsane ekip Scorsese, De Niro, Pacino ve Pesci’nin birlikte yer aldığı son film. Buruk bir veda anlamı da taşıyan The Irishman, Martin Scorsese’nin anlatmayı çok sevdiği mafya hikayesine derin ve farklı bir bakış açısı getiriyor. Film, Charles Brandt’ın oldukça uzun bir romanından uyarlansa da, Steven Zaillian tarafından ustaca senaryolaştırıdı. Filmin yapımını ise, 160 milyon dolar bütçeyi tek seferde Scorsese’nin önüne sunan Netflix üstlendi.

Film, suç dünyasını Frank Sheeran isimli yeni bir tetikçinin gözünden anlatıyor. 2. Dünya Savaşı’nda cesurca boy gösteren asker Frank, ailesine bakabilmek için Bufalino aracılığıyla suç dünyasına girmeye başlıyor. Yetenekli bir tetikçi olan Frank, kısa sürede yükselerek suç ve siyaset dünyasının güvenilir isimlerinden biri haline geliyor.

The Irishman Oyuncuları

Robert De Niro

The Irishman Oyuncuları - Frank Sheeran

Filmin yıldızı Rboert De Niro, anlatıcılığı da üstlenerek filmin merkezine yerleşiyor. Canlandırdığı Frank Sheeran karakteri, Russell Bufalino’nun talimatları ile adam öldüren bir tetikçi. Frank’in piyasadaki lakabı olan Irishman, filme de adını veriyor. Robert De Niro’yu bu rolde bir aile babası, asker, tetikçi olarak görüyoruz. Adım adım yükseldiği kariyeriyle de dönemin suç dünyasına tanıklık ediyor, Amerika’nın siyaset paradigmalarına birinci elden şahit oluyoruz.

Al Pacino

The Irishman Oyuncuları - Jimmy Hoffa

Al Pacino’nun hayat verdiği Jimmy Hoffa, filme Frank’in dünyası tanıtıldıktan sonra dahil oluyor. Siyasi bir figür olan Hoffa, zamanla Frank ve ailesiyle yakınlık kuruyor. İşçi lideri Jim Hoffa, yürüttüğü kampanyalar ile o kadar popüler hake geliyor ki, filmin uyarlandığı kitapta o dönem The Beatles kadar tanındığı belirtiliyor. Jimmy Hoffa’nın bu parlak dönemi, Buffalino’dan gelen bir emir ile sona eriyor.

Joe Pesci

The Irishman Oyuncuları - Russell Bufalino

Joe Pesci, Russell Bufalino karakteri ile sinema tarihinin en karizmatik karakterlerinden birine hayat veriyor. 76 yaşındaki İtalyan aktör filmde, suç dünyasının merkezinde yer alarak hedefleri belirleyen bir otorite figürü olarak karşımıza çıkıyor. Frank’in tetikçilikte ilerlemesine yardım eden Bufalino, aynı zamanda Frank’i içinden çıkılması güç olayların kucağına bırakıyor. Pesci’nin şahane performansı ile Bufalino, filmin en çok konuşulan karakterlerinden biri haline geliyor.

Anna Paquin

The Irishman Oyuncuları - Peggy Sheeran

Anna Paquin, Frank’in küçük kızı Peggy Sheeran’a hayat veriyor. Tetikçilik yaparken ailesini ihmal eden Frank, agresif tavırları nedeniyle de küçük Peggy’de birçok travmaya neden oluyor. Babasıyla sorunlu bir ilişkisi olan Peggy ise ilerleyen yıllara rağmen istediği yüzleşmeyi bir türlü gerçekleştiremiyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir