Plot Twistli En İyi Filmler

Bildiğimiz en kült filmler, hikayesindeki büyük ve iyi hazırlanmış plot twistlerle günümüzdeki bilinirliklerini kazanmışlardır. Beyin yakan türden twistler, çarpıcılığı ve şok faktörüyle seyirciye tatmin edici bir son sunar.

Biz de sizin için mutlaka izlenmesi gereken en can alıcı plot twistlere sahip 10 film derledik. Merak etmeyin spoiler yok, sonlarını izleme zevkini size bıraktık.

 

Fight Club

twistli filmler - Fight Club

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 8,8

Chuck Palahniuk’ın aynı isimli romanından uyarlanan kült film, anlatıcının rutin hayatında sıkışmış hissetmesiyle ve uyuma problemi yaşamasıyla başlar. Gittiği doktor ona kanser hastalarının grup terapisini önerir. Terapide onun gibi kanser olmadığı halde terapiye katılan Marla Singer’la tanışır. Bu arada bir yolculuk sırasında sabun yapıp satan Brad Pitt’in canlandırdığı Tyler Durden’la tanışmıştır. Tyler, anlatıcının tükenmişliğine çare olarak bir dövüş kulübünden ve meşhur kurallarından bahseder. Sonrasında bu kulüp anlatıcı gibi sıkılmış insanların gözdesi olur ve olaylar gelişir.

 

Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back

Star Wars Episode 5: The Empires Strikes Back

Yapım Yılı: 1980

IMDB Puanı: 8,7

Birçok hayran tarafından şimdiye kadarki en iyi Star Wars filmi olarak kabul edilen yapımda İsyan Güçleri’nin üç kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia’nın Hoth buzul gezegeninde oldukları Darth Vader ve İmparatorluk güçleri tarafından tespit edilir. İmparatorluk ordusundan zor olsa da kaçabilirler fakat Han ve Leia takip edilirler. Luke ise Yoda’dan öğrendikleriyle Jedi olma yolunda ilerler. Filmin sonunda Luke ve Darth Vader karşı karşıya gelir ve meşhur replik film tarihinin en şok edici twistlerinde yerini alır.

 

The Usual Suspects

Twistli filmler - The Usual Suspect

Yapım Yılı: 1995

IMDB Puanı: 8,6

Film Kaiser Soze adlı ünlü suçlunun gemideki yaralı bir adamı vurup gemiyi alevler altında bırakmasıyla başlar. FBI ajanı ve Gümrük İdaresi’nin özel ajanı ayrı ayrı iki görgü tanığının ifadelerini alırlar. Tanıklar olayların nasıl geliştiğini anlatır ve anlattıkları kompleks hikâye filmin sonunda tatmin edici şekilde son bulur.

 

Se7en

Twistli filmler - Se7en

Yapım Yılı: 1995

IMDB Puanı: 8,6

İşinde usta Dedektif William Somerset ve ona nazaran acemi Dedektif David Mills bir seri katilin peşindedirler. Seri katil, Hristiyanlık’ın yedi büyük günahını işleyenleri kurbanı olarak seçmektedir. Dedektiflere Morgan Freeman ve Brad Pitt hayat vermektedir, Gwyneth Paltrow ise Mills’in karısı rolünde.

 

The Departed

Twistli filmler - The Departed

Yapım Yılı: 2006

IMDB Puanı: 8,5

Boston’un İrlanda’lı büyük suç çetesini çökertmek için Massachusetts Eyalet Polisi teşkilatı polis mermurlarından Billy Costigan ve Colin Sullivan’ı gizli göreve çetenin arasına karışmaya gönderir. Fakat gönderilen polislerden Colin Sullivan çete başı Frank Costello’nun yıllar önce çetesini sağlama almak için polis akademisine gönderdiği adamlarındandır. Colin Sullivan iki tarafa da oynarken polis teşkilatı ve Costigan kimin bu haberleri taşıdığını anlamaya çalışır. Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson gibi büyük isimlerin rol aldığı film 4 Oscar ödülü sahibi.

 

The Prestige

Twistli filmler - The Prestige

Yapım Yılı: 2006

IMDB Puanı: 8,5

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği film iki sihirbazın birbirlerini alt etmeye çalışmasını konu alır. Christan Bale’in hayat verdiği Alfred Borden en iyi numarasını seyirciye sunar. Hugh Jackman’ın canlandırdığı Robert Angier ise bu numaranın sırrını çözmeye çalışır ve farklı tekniklerle seyircinin karşısına çıkar. En sonunda numarayı birebir yansıtmayı başarır ama tekniği Alfred’inkinden çok farklıdır. İki sihirbazın da sırrı da izleyicinin beynini yakacak türden. Scarlett Johansson’ın da rol aldığı filmde ünlü sanatçı David Bowie Tesla’ya hayat veriyor.

 

Old Boy

Twistli filmler - Old Boy

Yapım Yılı: 2003

IMDB Puanı: 8,4

Japon mangadan uyarlanan Güney Kore filmi, 1988’in bir gecesinde sarhoş haldeki Oh Dae-Su’nun kaçırılmasıyla başlar. Oh Dae-Su eski penceresiz bir otel odasına hapsedilir, dış dünya ile tek ilişkisi odadaki televizyonudur. 15 sene sonra serbest bırakılır ve ona bu işkenceyi kimin yaptığının peşine düşer.

 

A Beautiful Mind

Twistli filmler - A Beautiful Mind

Yapım Yılı: 2001

IMDB Puanı: 8,2

Sylvia Nasar’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film, Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatır. Matematik dehası Nash genç yaşlarında bulduğu matematik terorisiyle alanında ün kazanır fakat zaman ilerledikçe şizofrenik bulgular göstermeye başlar ve neyin gerçek olduğunu ayırt edemeyecek duruma gelir. 8 dalda adaylığı olan film 4 dalda Oscar sahibidir.

 

The Sixth Sense

Twistli filmler - The Sixth Sense

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 8,1

Bruce Willis’in hayat verdiği çocuk psikiyatristi Malcolm Crowe eski hastasıyla aynı sorunu yaşayan Cole’a yardım etmek ister. Çocuk ölüleri gördüğünü ve onunla uğraştıklarını söyler. Psikiyatrist ve çocuğu için çok endişelenen anne yavaş yavaş çocuğun söylediklerinin gerçek olduğunu anlarlar. Eğer izlemediyseniz ve hala bir arkadaşınız filmin konusu geçerken sonunu söylemediyse, filmin biterken sizi şok edecek bir twisti var.

 

Primal Fear

Twistli filmler - Primal Fear

Yapım Yılı: 1996

IMDB Puanı: 7,7

Aaron Stampler bir katolik rahibi öldürmekle suçlanır, görgü şahitleri ve olayı araştıran görevliler rahibi Aaron’ın öldürdüğüne emindir. Fakat vakayı şüpheli bulan başarılı avukat Martin Vail davada Aaron’u savunmak ister, olaylar göründüğünden çok daha farklı şekilde çözülür.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir