Person of Interest Dizisi Konusu ve Oyuncuları

İlk kez 2011 yılında ekranlara gelen suç ve bilim kurgu dizisi Person o Interest, sayesinde 5 sezonluk başarılı bir ekran macerası yaşadı. Dijital platform dizilerinin bugünkü kadar revaçta olmadığı bir dönemde tasarlanarak izleyiciye sunulan dizi, sıra dışı senaryosu sayesinde kısa sürede en iyi televizyon dizileri listelerinde ilk sıralardaki yerini aldı. Dizinin senaryosu, birçok bilim kurgu filmini de kaleme alan başarılı senarist Jonathan Nolan’a emanet. Yapım ekibinde yakından tanıdığımız, yeni çıkan her işine sorgusuz sualsiz kefil olabileceğimiz isimlerin yer alması, Person of Interest’i her şeyiyle kusursuz bir dizi haline getiriyor. IMDb’den 8,4 puan alan dizi, kendi janrının en başarılı örneklerinden biri.

Person of interest dizisi konusu

Person of Interest Dizisi Konusu

Person of Interest, idealist düşüncelerle yola çıkan iki arkadaşın, tehlikedeki sivillere yardım etme mücadelesini anlatıyor. Devletin terör faaliyetlerini önceden öğrenip müdahale edebilmesi için “makine” isimli bir sistem tasarlayan Harold Finch ve Nathan Ingram, aynı sistemin tehlikede olan ilgisiz insanları da tespit ettiğini fark eder. Tehlikeyi önceden haber veren makine, insanların kurtarılabilmesine imkan tanımaktadır. Bunun gerekliliği hakkında sorgulamalar yaşayan ve nihayetinde sistemi kapatmaya karar veren ikiliden Ingram, sistem yardımıyla önlenebilme şansı olan bir patlamada hayatını kaybeder.

Person of Interest, büyük idealler üzerine kurulan bir dizi. İlk önce izleyiciyi etik tartışmaların arasında bırakmayı, daha sonra acı ve pişmanlıkla yola çıkmayı tercih eden dizide tüm duyguları en uç noktada yaşayabiliyorsunuz. Arkadaşını imkanı olduğu halde kurtaramadığını düşünen Harold Fincher, sistemi tekrar açarak insanları kurtarmaya karar veriyor. Ancak bunun için sahada bulunacak bir ortağa ihtiyaç duyarak eski CIA ajanı John Reese ile anlaşıyor. Dizi bu gelişmeden sonra yola koyularak her hafta farlı bir macerayı, farklı insanları konu alıyor. Her bölüm farklı hikayeleri konu alan dizi, bu nedenle 5 sezon boyunca dinamikliği korumayı başarıyor.

Person of Interest Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Michael Emerson

Person of Interest oyuncuları - Finch

Makinenin yaratıcı olan Harold Finch, Lost dizisiyle tanıdğımız başarılı aktör Michael Emerson tarafından canlandırılıyor. Finch, devletin terör suçlarını engellemesi için tasarladığı makineyi, New York sokaklarında işlenen ilgisiz suçları önlemek için kullanıyor. Kendini asayişi sağlamaya adayan Finch, kapalı kapılar ardında yaşayan, gizemli bir milyarder.

Jim Caviezel

Person of Interest oyuncuları - Reese

Karizmatik kahramanımız John Reese, diziye elinden her şeyi alınan eski bir CIA ajanı olarak başlıyor. Ancak Harold Finch’in sürüklediği yolda suçları engellemek için aksiyonların içine atılıyor. Reese’in de, tıpkı Finch gibi insanları korumaktan başka bir amacı yok.

Taraji Henson

Person of Interest oyuncuları - Carter

Finch ve Reese, gölge gibi sokaklarda dolaşıp kanunsuz müdahalelerde bulunurken tüm bunlardan habersiz, aynı amacı güden bir polis memuru var. Vicdanlı ve idealist bir polis memuru olan Carter, başta gizemli ikiliyle mücadele etse de, zamanla kendilerini adadıkları yola ikna olup yardım etmeye başlıyor.

Kevin Chapman

Person of Interest oyuncuları - Fusco

Lionel Fusco rolündeki Kevin Chapman, Person of Interest dizisindeki gri karakterlerden biri. Rüşvet ve şantajla ilerleyen kariyerinde Reese’in tehditiyle olaylara dahil olan Fusco, New York polis departmanı içerisinden bilgi sızdırmaya gerekli bağlantıları sağlamaya çalışıyor.

Sarah Shahi

Person of Interest oyuncuları - Shaw

Güzel oyuncu Sarah Shahi, diziye sonradan dahil oluyor. Son iki sezonda boy gösteren karakter, kas gücü gerektiren konularda John Reese’e yardımcı olmak üzere takıma dahil oluyor.

Amy Acker

Person of Interest oyuncuları - Root

Root adıyla kadroya sonradan katılan oyuncu takımımıza hackerlık meziyeti ile dahil oluyor. Finch tarafından tasarlanan makineye obsesif bir şekilde ulaşmaya çalışan root, bu çabaları sonucunda ekibe girerek makineyle aracısız iletişim kurmaya başlıyor.

Enrico Calantoni

Person of Interest oyuncuları - Elias

Carl Elias rolünde gördüğümüz oyuncu, dizinin en stabil kötü adamlarından. Her hafta değişen kurbanların ve tehditlerin aksine Elias, Finch ve Reese ikilisiyle daima çatışma halinde olan nüfuzlu ve zengin bir yer altı mafyasının başı.

 

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Élite Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Hiç beklenmedik bir cinayetin çözülmesi üzerine kurgulanmış İspanyol yapımı gençlik dizisi Élite, 2018 yılında Netflix …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir