Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Psikolojik Filmler

İnsanı belki de en iyi şekilde anlatan, olayları insan etrafında en etkileyici şekilde aktaran film sektöründe, insan psikolojisinin karmaşık dünyasına rastlamasak olmazdı. Sinema tarihi boyunca her daldan yararlandığı gibi psikoloji biliminden de yararlanıp, akıllarda kalıcı izler bırakan yapımlar gerilimi, dramı, gizemi insan psikolojisiyle harmanlayarak sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştur. Biz de psikolojiye ilgi duyan, bu dalda analizler yapmayı seven okuyucularımıza izlenmesi gereken en kaliteli 10 psikolojik filmi seçtik.

1. Fight Club

En iyi psikoloji filmleri - Fight Club

Yapım Yılı: 1999
IMDb: 8.9

Dövüş Kulübünün birinci kuralı asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmamak olduğu için bu film hakkında yorum yapamıyoruz gibi kötü bir espriyi bir kenara bırakalım, David Fincher’ın unutulmaz filmlerinden Fight Club, Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi efsane oyuncuları da bir araya getirmiştir. Hem dram hem gerilim türünde oldukça etkileyici olmasının yanı sıra doyurucu aksiyon ve dövüş sahneleri ile de kült bir film haline gelmiştir. Filmde uzun süredir uykusuzluk hastalığından mustarip olan Jack, Tyler Durden ile tanışır ve sonrasında dövüş kulübüne katılmasıyla asıl olaylar gelişir. Her izlemede farklı detayların yakalandığı, sonuyla şaşırttığı, konunun akıcı ve özgün işlendiği bu kült film aynı zamanda ciddi psikolojik analizler de içerir.

2. Memento

En iyi psikoloji filmleri - Memento

Yapım Yılı: 2000
IMDb: 8.5

Türünün en efsane örneklerinden Memento, Christopher Nolan’ın yönetmen olarak döktürdüğü uyarlama psikolojik gerilim filmidir. Konu olarak, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasının işlendiği bu film, kurgusuyla da hem psikolojik olarak gerip hem de anlaşılmak için beyni oldukça zorluyor. Nolan’ın çok zeki bir yönetmen olduğunu bir kez daha kanıtladığı Memento, alışılmışın dışında farklı bir anlatım tarzına da  sahip.

A Beautiful Mind

En iyi psikolojik filmler - Memento

Yapım Yılı: 2001
IMDb: 8.2

Başrolde Russel Crowe’u gördüğümüz, psikoloji-dram türünde oldukça başarılı olan bu film, Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hikayesini anlatır. Genç yaşta matematik profesörü olan John’un zaman geçtikçe psikolojisi bozulur, dahilikten deliliğe doğru yol alır. Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı A Beautiful Mind’ın yaratıcı kurgusu, etkileyici sonu, kaliteli oyunculukları filme Oscar kazandırmıştır.

 Shutter Island

En iyi psikolojik filmler - Shutter Island

Yapım Yılı: 2010
IMDb: 8.1

Gizem-gerilim türünün hakkını veren Martin Scorsese yapımı bu filmde, başrol olarak Leonardo DiCaprio’yu ağzımız açık izliyoruz. İki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Island bölgesine soruşturma yapmak için gitmesi ve ardından gelişen esrarengiz olayları anlatan film zekice kurgulanmış senaryosu ve kaliteli oyunculuklarıyla bir başyapıt niteliğinde.

Mulholland Drive

En iyi psikolojik filmler - Mulholland Drive

Yapım Yılı: 2001
IMDb: 8.0

En büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmak olan Betty Elms’in bu yolda karşılaştığı ve başarılarına hayran kaldığı bir kadınla aralarındaki gizemli ilişkiyi anlatan film, bilinç, bilinçaltı, kara film ve sürrealizm ögelerini başarılı bir şekilde izleyicisine aktarıyor. Merak uyandırıcı senaryosuyla da tam bir gizem-gerilim filmi olan Mulholland Drive’ın yönetmen koltuğunda David Lynch’i görüyoruz.

Black Swan

En iyi psikolojik filmler - Black Swan

Yapım Yılı: 2010
IMDb: 8.0

Natalie Portman’ın oyunculuğunu konuşturduğu bu psikolojik gerilim filmi hayatı bale yapmak olan ve bu konuda hırslanan Nina’nın Kuğu Gölü balesini en iyi şekilde oynamak için rakibi ile verdiği mücadeleyi, bu esnada kendisiyle yüzleşmesini anlatır. İki genç balerinin rekabetini beyaz perdeye psikolojik gerilim yaşatarak aktaran Black Swan, Natalie Portman’a da En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazandırmıştır.

The Machinist

En iyi psikolojik filmler - The Machinist

Yapım Yılı: 2004
IMDb: 7.7

Konusunu ciddi bir uyku problemi yaşayan Trevor’un yaşadığı psikolojik problemlerinden alan The Machinist, derin psikolojik analizler içeren bir senaryoya sahiptir. Christian Bale’nin başrol olarak karşımıza çıktığı film gerilim türünün de en başarılı örneklerindendir.

La Piel Que Habito

En iyi psikolojik filmler - La Piel Que Habito

Yapım Yılı: 2011
IMDb: 7.6

İspanyol yapımı bu psikolojik-gerilim filminde estetik cerrahı Dr.Robert Ledgard, kaza sırasında vücudu yanan eşini o görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratır. Bu süreçte eşinin intihar etmesi ve tüm ailesinin depresyona girmesi ileride küçük kızlarına ciddi psikolojik problemler yaşatır. Tam anlamıyla bir Pedro Almadovar başyapıtı olan film psikoloji-gerilim-dram üçlüsü sevenlere tavsiye edilebilecek nitelikte.

Split

En iyi psikolojik filmler - Split

Yapım Yılı: 2016
IMDb: 7.3

Listemizdeki filmler arasında en yeni olan Split, konusunu kişilik bozukluğu olan Kevin’in hikayesinden almaktadır. 23 farklı kişiliği olan Kevin, 3 genç kızı kaçırır ve bir yere hapseder. Kevin’in elinden kurtulmak isteyen kızlar kaçmak için plan yapar ancak bu süreçte Kevin çok daha tehlikeli bir hale gelir. Psikoloji biliminden yararlanmasının yanısıra korku ve gerilimi de içinde barındıran Split filminde başrol olarak James McAvoy’u görüyoruz. Gerilim dolu kurgusu ve doğru oyuncu seçimleri ile bu filmi 2016 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak sayabiliriz.

Identity

En iyi psikolojik filmler - Identity
Yapım Yılı: 2003
IMDb: 7.3

Birbirini daha önce hiç görmemiş 10 yabancı, bir kaza sonucu bir araya gelip otele sığınmaları üzerine yaşanan tuhaf olaylar, seri şekilde gerçekleşen cinayetler… Beklenmedik bir finalle biten Identity filmi hem korku türünde hem de psikolojik gerilim türünde oldukça kaliteli bir yapımdır.

One Flew Over The Cuckoo’s Nest

Psikolojik Filmler - One Flew Over The Cuckoo's Nest

Yapım Yılı: 1975

IMDb: 8.7

‘Guguk Kuşu’ olarak bilinen Milos Forman yönetmenliğindeki film, yatırıldığı akıl hastanesinde tüm düzeni değiştiren ve tek tek diğer hastaların hayatlarına dokunan Randle P. McMurphy’i konu ediniyor. Randle bir yandan katı ve otoriter hemşire Rathced’in düzenini bozup gerilime sebep olurken bir yandan akıl almaz fikirleriyle arkadaşlarının iyileşmesine yardımcı oluyor. Jack Nicholson’un başrolünde harikalar yarattığı film, oldukça başarılı kurgusu ve akışıyla klasikler arasında yerini alıyor.

Rain Man

Psikolojik Filmler - Rain Man

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 8.0

Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın başrollerini paylaştığı Rain Man, otizm üzerine çekilmiş filmlerin en iyileri arasında karşımıza çıkıyor. Filmde bencil ve fırlama bir şehir çocuğu olan Charlie, babasının mirasını başkasına bıraktığını öğrenince bunun peşinden gidip bir ağabeyi olduğunu hatta ağabeyinin otistik bir dahi olduğunu öğreniyor. Ağabeyini kaldığı klinikten kaçırıp onunla macera dolu bir seyahate çıkan Charlie hem daha önce tatmadığı duyguları hem de kendisini keşfediyor. Barry Levinson’un yönetmenliğinde hem komedi hem dram türünde oldukça başarılı bir klasik olan Rain Man tam 4 dalda Oscar ödülü kazanıyor.

Gone Girl

Psikolojik Filmler - Gone Girl

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 8.1

Gone Girl, karısı Amy’nin aniden ortadan kaybolmasıyla bu durumdan sorumlu tutulan ve içinden çıkılamaz bir hale düşen Nick’in hikayesini anlatıyor. Psikolojik gerilimin tavan yaptığı film David Fincher’in imzasını taşırken kadrosunda Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris gibi ünlü isimleri bir arada barındırıyor.

The Silence Of Lams

Psikolojik Filmler - The Silence of Lams

Yapım Yılı: 1991

IMDb: 8.6

Romandan uyarlanma 5 Oscar ödüllü The Silence Of Lams, bir kadını acımasız sapık bir seri katilin elinden kurtarmaya çalışan ajan Clarice Starling’in hikayesine yer veriyor. Genç ve işinde oldukça başarılı olan ajan, katile ulaşmak için psikopat aynı zamanda ünlü doktor Hannibal Lecter’in yardımına ihtiyaç duyuyor. Ürperti ve gerilimi iliklerinize kadar hissedeceğiniz filmin yönetmen koltuğunda Jonathan Demme otururken başrollerini ise Anthony Hopkins ve Jodie Foster paylaşıyor.

A Clockwork Orange

Psikolojik Filmler - A Clockwork Orange

Yapım Yılı: 1971

IMDb: 8.3

Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in gerçekleştirdiği film, şiddetten beslenen bir grup genci ve bu grubun lideri olan Alex’in ceza olarak bir şiddet deneyinde kobay olarak kullanılmasını anlatıyor. Anthony Burgess’in aynı adlı kitabından uyarlanan A Clocwork Orange, bilimkurgu ve psikolojik gerilim türlerinde oldukça başarılı bir yapıtken oyuncu kadrosunu ise Malcolm McDowell, Patrick Magee ve Adrienne Corri gibi isimler oluşturuyor.

12 Angry Men

Psikolojik Filmler - 12 Angry Men

Yapım Yılı: 1957

IMDb: 8.9

Sidney Lumet’in yönettiği klasik yapıt 12 Angry Men, suçlu psikolojisi ve ikna becerisi üzerine çekilmiş filmlerin en iyileri arasında yerini alıyor. Tek mekan kullanılan film, cinayetle suçlanan bir genç hakkında karar vermekle görevlendirilmiş 12 jüri üyesinin karar verme sürecini ele alıyor. Henry Fonda, Martin Balsam ve John Fiedler gibi isimlerin oyuncu kadrosunu oluşturduğu film tek mekanda geçmesine rağmen akıcı senaryosuyla hem düşündürüyor hem de kendisine hayran bıraktırıyor.

Requiem For A Dream

Psikolojik Filmler - Requiem For a Dream

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 8.3

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ile tek derdi yarışma programları olan televizyon bağımlısı annesinin trajik hikayesini konu edinen Requiem For A Dream, Darren Aronofsky tarafından yönetiliyor. Müzikleriyle hafızalara kazınan ve senaryosuyla dikkatleri çeken filmin başrollerini ise Jared Leto, Ellen Burstyn ve Jennifer Connelly paylaşıyor.

Taxi Driver

Psikolojik Filmler - Taxi driver

Yapım Yılı: 1976

IMDb: 8.3

Martin Scorsese’nin başyapıtlarından Taxi Driver, geceleri taksi şoförlüğü yapıp bir yandan çürümüş ve adaletsiz dünyaya karşı gelen eski bir asker Travis Bickle’yi konu alıyor. Kendini sokaklardaki pisliği temizlemeye adayan Travis Bickle, sinema tarihinin unutulmaz karakterlerinden biri haline gelirken karaktere Robert De Niro oldukça göz dolduran performansıyla hayat veriyor.

The Shining

Psikolojik Filmler - The Shining

Yapım Yılı: 1980

IMDb: 8.4

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanma The Shining’te ailesiyle birlikte bir otelin bakımını üstlenen yazar Jack Torrance, oteldeki doğaüstü olayların etkisiyle yavaş yavaş aklını kaybediyor ve cinnet geçiriyor. Korku ve gerilimin hakim olduğu film Stanley Kubrick tarafından yönetilirken, Jack Nicholson buradaki Jack Torrance rolüyle oldukça çarpıcı bir performans ortaya koyuyor.

Psycho

Psikolojik Filmler - Psycho

Yapım Yılı: 1960

IMDb: 8.5

Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından Psycho’da para çalıp bir otelde saklanan Marion Crane, otelin oldukça sorunlu sahibi Norman Bates ile tanışıyor. Anthony Perkins ve Janet Leigh’in başrollerini paylaştığı film psikolojik gerilim ve korku türlerinde öncü olarak kabul edilirken, sinema tarihine kalıcı bir iz bırakarak yıllar geçse de unutulmuyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir