Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Psikolojik Filmler

İnsanı belki de en iyi şekilde anlatan, olayları insan etrafında en etkileyici şekilde aktaran film sektöründe, insan psikolojisinin karmaşık dünyasına rastlamasak olmazdı. Sinema tarihi boyunca her daldan yararlandığı gibi psikoloji biliminden de yararlanıp, akıllarda kalıcı izler bırakan yapımlar gerilimi, dramı, gizemi insan psikolojisiyle harmanlayarak sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştur. Biz de psikolojiye ilgi duyan, bu dalda analizler yapmayı seven okuyucularımıza izlenmesi gereken en kaliteli 10 psikolojik filmi seçtik.

1. Fight Club (Dövüş Kulübü)

En iyi psikoloji filmleri - Fight Club

Yapım Yılı: 1999
IMDb: 8.9

Dövüş Kulübünün birinci kuralı asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmamak olduğu için bu film hakkında yorum yapamıyoruz gibi kötü bir espriyi bir kenara bırakalım, David Fincher’ın unutulmaz filmlerinden Fight Club, Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi efsane oyuncuları da bir araya getirmiştir. Hem dram hem gerilim türünde oldukça etkileyici olmasının yanı sıra doyurucu aksiyon ve dövüş sahneleri ile de kült bir film haline gelmiştir. Filmde uzun süredir uykusuzluk hastalığından mustarip olan Jack, Tyler Durden ile tanışır ve sonrasında dövüş kulübüne katılmasıyla asıl olaylar gelişir. Her izlemede farklı detayların yakalandığı, sonuyla şaşırttığı, konunun akıcı ve özgün işlendiği bu kült film aynı zamanda ciddi psikolojik analizler de içerir.

2. Memento (Akıl Defteri)

En iyi psikoloji filmleri - Memento

Yapım Yılı: 2000
IMDb: 8.5

Türünün en efsane örneklerinden Memento, Christopher Nolan’ın yönetmen olarak döktürdüğü uyarlama psikolojik gerilim filmidir. Konu olarak, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasının işlendiği bu film, kurgusuyla da hem psikolojik olarak gerip hem de anlaşılmak için beyni oldukça zorluyor. Nolan’ın çok zeki bir yönetmen olduğunu bir kez daha kanıtladığı Memento, alışılmışın dışında farklı bir anlatım tarzına da  sahip.

3. A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

En iyi psikolojik filmler - Memento

Yapım Yılı: 2001
IMDb: 8.2

Başrolde Russel Crowe’u gördüğümüz, psikoloji-dram türünde oldukça başarılı olan bu film, Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hikayesini anlatır. Genç yaşta matematik profesörü olan John’un zaman geçtikçe psikolojisi bozulur, dahilikten deliliğe doğru yol alır. Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı A Beautiful Mind’ın yaratıcı kurgusu, etkileyici sonu, kaliteli oyunculukları filme Oscar kazandırmıştır.

4. Shutter Island (Zindan Adası)

En iyi psikolojik filmler - Shutter Island

Yapım Yılı: 2010
IMDb: 8.1

Gizem-gerilim türünün hakkını veren Martin Scorsese yapımı bu filmde, başrol olarak Leonardo DiCaprio’yu ağzımız açık izliyoruz. İki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Island bölgesine soruşturma yapmak için gitmesi ve ardından gelişen esrarengiz olayları anlatan film zekice kurgulanmış senaryosu ve kaliteli oyunculuklarıyla bir başyapıt niteliğinde.

5. Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)

En iyi psikolojik filmler - Mulholland Drive

Yapım Yılı: 2001
IMDb: 8.0

En büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmak olan Betty Elms’in bu yolda karşılaştığı ve başarılarına hayran kaldığı bir kadınla aralarındaki gizemli ilişkiyi anlatan film, bilinç, bilinçaltı, kara film ve sürrealizm ögelerini başarılı bir şekilde izleyicisine aktarıyor. Merak uyandırıcı senaryosuyla da tam bir gizem-gerilim filmi olan Mulholland Drive’ın yönetmen koltuğunda David Lynch’i görüyoruz.

6. Black Swan (Siyah Kuğu)

En iyi psikolojik filmler - Black Swan

Yapım Yılı: 2010
IMDb: 8.0

Natalie Portman’ın oyunculuğunu konuşturduğu bu psikolojik gerilim filmi hayatı bale yapmak olan ve bu konuda hırslanan Nina’nın Kuğu Gölü balesini en iyi şekilde oynamak için rakibi ile verdiği mücadeleyi, bu esnada kendisiyle yüzleşmesini anlatır. İki genç balerinin rekabetini beyaz perdeye psikolojik gerilim yaşatarak aktaran Black Swan, Natalie Portman’a da En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazandırmıştır.

7. The Machinist (Makinist)

En iyi psikolojik filmler - The Machinist

Yapım Yılı: 2004
IMDb: 7.7

Konusunu ciddi bir uyku problemi yaşayan Trevor’un yaşadığı psikolojik problemlerinden alan The Machinist, derin psikolojik analizler içeren bir senaryoya sahiptir. Christian Bale’nin başrol olarak karşımıza çıktığı film gerilim türünün de en başarılı örneklerindendir.

8. La Piel Que Habito (İçinde Yaşadığım Deri)

En iyi psikolojik filmler - La Piel Que Habito

Yapım Yılı: 2011
IMDb: 7.6

İspanyol yapımı bu psikolojik-gerilim filminde estetik cerrahı Dr.Robert Ledgard, kaza sırasında vücudu yanan eşini o görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratır. Bu süreçte eşinin intihar etmesi ve tüm ailesinin depresyona girmesi ileride küçük kızlarına ciddi psikolojik problemler yaşatır. Tam anlamıyla bir Pedro Almadovar başyapıtı olan film psikoloji-gerilim-dram üçlüsü sevenlere tavsiye edilebilecek nitelikte.

9. Split (Parçalanmış)

En iyi psikolojik filmler - Split

Yapım Yılı: 2016
IMDb: 7.3

Listemizdeki filmler arasında en yeni olan Split, konusunu kişilik bozukluğu olan Kevin’in hikayesinden almaktadır. 23 farklı kişiliği olan Kevin, 3 genç kızı kaçırır ve bir yere hapseder. Kevin’in elinden kurtulmak isteyen kızlar kaçmak için plan yapar ancak bu süreçte Kevin çok daha tehlikeli bir hale gelir. Psikoloji biliminden yararlanmasının yanısıra korku ve gerilimi de içinde barındıran Split filminde başrol olarak James McAvoy’u görüyoruz. Gerilim dolu kurgusu ve doğru oyuncu seçimleri ile bu filmi 2016 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak sayabiliriz.

10. Identity (Kimlik)

En iyi psikolojik filmler - Identity
Yapım Yılı: 2003
IMDb: 7.3

Birbirini daha önce hiç görmemiş 10 yabancı, bir kaza sonucu bir araya gelip otele sığınmaları üzerine yaşanan tuhaf olaylar, seri şekilde gerçekleşen cinayetler… Beklenmedik bir finalle biten Identity filmi hem korku türünde hem de psikolojik gerilim türünde oldukça kaliteli bir yapımdır.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi HBO Dizileri

Hem Amerika’nın hem de Dünya’nın şüphesiz en popüler kanallarından biri olan HBO, açılımıyla Home Box …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir