Quentin Tarantino Filmleri

Hemen hemen her filminin başyapıt olarak nitelendirildiği, her eserinde adeta yönetmenlik dersi verdiği ve kendine has çizgisiyle sinemanın aykırı isimlerinden Quentin Tarantino’un birbirinden güzel filmlerini derledik.

Reservoir Dogs

Tarantino Filmleri - Reservoir Dogs

Yapım Yılı: 1992

IMDb: 8.3

Quentin Tarantino, hem yazıp hem yönettiği ilk filmi Reservoir Dogs ile sektöre karizmatik bir giriş yapıyor. Filmde birbirini tanımayan bir grup hırsız soygun için bir araya geliyor ancak aralarında bir casus olduğu ortaya çıkıyor. Filmin oyuncu kadrosunu Harvey Keitel, Tim Roth, Freddy Newandyke, Michael Madsen ve Quentin Tarantino gibi isimler oluştururken, Reservoir Dogs, gerilim ve polisiye türünde gelmiş geçmiş en efsane filmlerden biri haline geliyor.

Pulp Fiction

Tarantino Filmleri - Pulp Fiction

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 8.9

Soygun yaparak geçinen birbirine aşık iki genç, iki usta gangster ve cesur bir boksör.. Pulp Fiction, bu birbirinden aykırı insanları bir araya getirerek ortaya gerilim ve polisiye türünde enfes bir hikaye koyuyor. Quentin Tarantino’nun yönettiği ve senaryosunu Roger Avary ile beraber yazdığı Pulp Fiction, En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı kazanırken başrolleri ise Jonh Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis ve Ving Rhames paylaşıyor.

Jackie Brown

Tarantino Filmleri - Jackie Brown

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 7.5

Film, silah kaçakçısı Ordell için çalışan aynı zamanda hosteslik yapan Jackie Brown’un hikayesine odaklanıyor. Jackie, Meksika’dan Amerika’ya patronu için para kaçırırken polis tarafından deşifre ediliyor ve patronuyla arasında amansız bir mücadele başlıyor. Filmin başrollerini ise Pam Grier, Robert de Niro ve Samuel L. Jackson paylaşıyor.

Kill Bill Serisi

Tarantino Filmleri - Kill Bill

Kill Bill Vol.1 (2003) IMDb: 8.1

Kill Bill Vol.2 (2004) IMDb: 8.0

Kill Bill serisi, The Bride adı ile bilinen bir kiralık katilin, kendi düğününde saldırıya uğraması sonrası enfes bir intikam planıyla geri dönmesi anlatılıyor. Başrol karakter The Bride, Uma Thurman tarafından canlandırırken Kill Bill, efsane dövüş sahneleri ve göz dolduran oyunculuklarıyla en iyi aksiyon serileri arasına girmeyi başarıyor.

Death Proof

Tarantino Filmleri - Death Proof

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.0

Tarantino, Death Proof’un hem senaristliğini hem yönetmenliğini yaparken bir yandan da görüntü yönetmenliğini ve yapımcılığını üstleniyor. Ayrıca filmde oyunculuk da sergileyen Tarantino, adeta tüm enerjisini ve yeteneklerini bu yapımda topluyor. Film, acımasız bir katil olan Mike’ın dört kadını hedef almasını ancak bu hedefiyle nasıl bir belaya bulaştığını anlatırken Kurt Russell’ın başrol performansı ise gözlerden kaçmıyor.

Inglourious Basterds

Tarantino Filmleri - Inglourious Basterds

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 8.3

‘Soysuzlar Çetesi’ olarak bilinen film Tarantino tarafından hem yazılıp hem yönetiliyor. Film konusunu 2.Dünya Savaşı zamanında ailesi öldürülen Shosanna’nın intikam hikayesinden alırken oyuncu kadrosunu ise Brad Pitt , Diane Kruger, ve Christoph Waltz oluşturuyor.

Django Unchained

Tarantino Filmleri - Django Unchained

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 8.4

Tarantino, kendine has tarzıyla köle ticaretini ve siyah-beyaz sosyal çatışmayı kara mizah türünde anlatarak en iyi Western filmlerinden birini ortaya koyuyor. Filmde köle Django, ödül avcısı Schultz ile anlaşma yaparak özgürlüğüne kavuşmaya çalışırken başına ödül konulan eski efendisini bulmaya çalışıyor. Süresi uzun olmasına rağmen akıcılığından ötürü asla sıkmadan kendisini izlettiren film, oyuncu kadrosunda Jamie Foxx, Christoph Waltz ve Leonardo DiCaprio gibi ünlü isimleri bir araya getiriyor. Christop Waltz bu filmle En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ı kazanırken, filmin senaryosu ise En İyi Özgün Senaryo Oscar’ına layık görülüyor.

The Hateful Eight

Tarantino Filmleri - The Hateful Eight

Yapım Yılı: 2015

IMDb: 7.8

Samuel L. Jackson, Kurt Russell ve Jennifer Jason Leigh gibi isimlerin yer aldığı Western filmi The Hateful Eight, yine Tarantino’un hem yazıp hem yönettiği filmlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Filmde İç Savaş’ın ardından bir grup yabancının tipiden kurtulmak için dağın korunaklı bir bölümüne saklanmaları anlatılıyor. İkinci bir Western filmiyle sınırları zorlayan Tarantino, yine harika bir eser ortaya koyarak tarzını sevenleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

Once Upon A Time In Hollywood

Tarantino Filmleri - Once Upon a Time in Hollywood

Yapım Yılı: 2019

IMDb: 8.0

Herkesin yönetmenini ve oyuncu kadrosunu duyunca dört gözle beklediği Once Upon A Time In Hollywood’da, olaylar ününü yavaş yavaş kaybettiğini hisseden dizi aktörü Rick Dalton, onun dublörlüğünü yapan Cliff Booth ve Hollywood’un yeni gözdesi Sharon Tate etrafında dönüyor. Leonardo DiCaprio, Rick Dalton’a yine şaşırtmayan başarılı performansıyla hayat verirken Brad Pitt ise Cliff Booth’u canlandırarak kendisine bir kez daha hayran bıraktıyor. Dram, komedi ve gerilimin dozunda ayarlandığı filmde Quentin Tarantino ise tarzından ödün vermeyip yine yapmış yapacağını dedirtiyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir