En İyi Yerli Komedi Filmleri

Ülkemizde en çok izlenen film türü komedi demek pek de yanlış olmaz. Öyle ki, çoğu yerli komedi filmini bir kere izlemekle yetinmiyor, tekrar tekrar kahkahalarla izliyoruz. Hatta bu filmlerde yer alan replikler günlük hayatta da sık sık kullandığımız kalıplar haline geldi. Dolayısıyla komedi filmlerinin başarısı da inkâr edilemez bir gerçek. Özellikle GORA, AROG, Vizontele gibi kült denilebilecek yapımları ülkemizde bilmeyen çok az insan vardır. Bu yazımızda tekrar tekrar kahkahalarla izleyebileceğiniz yerli komedi filmlerini listeledik. Keyifli okumalar…

Not: Sıralama IMDb puanlarına göre yapılmıştır.

Her Şey Çok Güzel Olacak

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Her Şey Çok Güzel Olacak

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 8.2

Cem Yılmaz’ın başrolünde yer aldığı film komedisinin yanı sıra dramatik yönüyle de ilgi çekmektedir. Başrol Altan bir gün uzun süredir görmediği abisiyle karşılaşır ve bunun üzerine hayallerini gerçekleştirmek için adımlar atarlar. Hem güldürmesi hem de ağlatması filmi başarılı yapan en önemli etkenlerden.

GORA

En İyi Yerli Komedi Filmleri - GORA

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 8.0

Türk komedisi denince akla gelen ilk isim olan Cem Yılmaz’dan yerli komedi türünün en klasik filmi. Uzay filmlerine bambaşka bir bakış açısı kazandıran filmin içinde yer alan ince espriler çok iyi yerleştirilmiş. Film, yayınlanmasından 15 yıl geçmesine rağmen hala ilk günkü komikliğini koruyor. Halıcılık işiyle uğraşan Arif, bir gün uzaylılar tarafından kaçırılır ve bilmediği bir gezegene götürülür. Buradan kaçmaya çalışmasıyla başlayan macerası gittikçe büyür. Tük komedisinin en iyi filmi demek hiç de yanlış olmaz.

Vizontele

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Vizontele

Yapım Yılı: 2001

IMDb: 8.0

“Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliğiyle hafızalara kazanan film, sadece komedi türünde değil yerli filmler arasında en başarılı yapımlardan biri. İzlerken kahkahalarla güleceğiniz filmde, bir köye yeni icat edildiği yıllarda televizyonun geliş öyküsü anlatılmaktadır. Tekrar tekrar izleseniz dahi her izleyişinizde komikliğinden bir şey kaybetmiyor. Ancak filmde güldüğümüz şeylerin dramatik olduğunu ise sonradan trajik bir şekilde öğreniyoruz. Yılmaz Erdoğan’ın en başarılı yapımlarından biri.

Ölümlü Dünya

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Ölümlü Dünya

Yapım Yılı: 2018

IMDb: 7.8

Absürt komedinin en iyi örneklerinden biri olan Ölümlü Dünya, neden güldüğünüzü anlayamadığınız ancak gerçekten çok güleceğiniz bir film. Lokantacılık işiyle asıl işleri olan tetikçiliği perdeleyen bir ailenin, işlerin ters gitmesi sebebiyle kaçmak zorunda kalmaları anlatılıyor. Bu esnada yaşanan her olay o kadar absürt ki izlerken gözlerinizden yaş gelecek kadar gülüyorsunuz. Filmin yönetmeni ise Leyla ile Mecnun dizisiyle yakından tanıdığımız Ali Atay.

Aile Arasında

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Aile Arasında

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.8

Avrupa Yakası dizisiyle tanınan Gülse Birsel’in yazdığı son yılların en başarılı komedilerinden biri. Engin Günaydın ve Demet Evgar’ın mükemmel oyunculukları filmi bambaşka bir seviyeye taşıyor. Filmin konusundan kısaca bahsedersek; takıntılı bir adam olan Fikret ile şarkıcı Solmaz’ın yaşanan tuhaf olaylar sonucu yollarının kesişmesiyle kendilerini hiç beklenmedik bir durumun içinde bulması anlatılmaktadır. Vizyona girdiği dönemde en çok izlenen Türk filmi olmuştur.

Hokkabaz

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Hokkabaz

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7.4

Türk komedi filmlerinde bahsedip de Hokkabaz’ı anlatmadan geçemeyiz. Cem Yılmaz bu sefer bir sihirbazın hayatını anlatıyor. İskender bir gün İstanbul’dan kaçmak zorunda kalır ve çocukluk arkadaşı Maradona ile babası Sait’i de yanına alır. Kaçma esnasında yaşadıkları macerada bir türlü toparlanamazlar.

Organize İşler

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Organize İşler

Yapım Yılı: 2005

IMDb: 7.4

Yılmaz Erdoğan’ın bir diğer başarılı eseri Organize İşler, İstanbul’da oto hırsızlığı yapan bir suç çetesini konu almaktadır. Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı çetenin lideri olan Asım Noyan, bir koşuşturmanın ortasında intihar etmek üzere olan bir adamla karşılaşır ve onu çetesine dahil etmeye çalışır. Cem Yılmaz, Tolga Çevik ve Demet Akbağ’ın da yer aldığı usta oyuncu kadrosunun filme katkısı oldukça yüksek.

AROG

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Arog

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 7.3

Cem Yılmaz’ın ikinci bir efsanesi. GORA filminin devamı olarak çekilen ve aynı karakterlerin hikayesi anlatılan filmde yine klasik Cem Yılmaz kadrosu yer almaktadır. Arif bu sefer Komutan Logar tarafından zaman makinesiyle 1 milyon yıl öncesine gönderilir. Oradan günümüze ulaşmaya çalışan Arif, bu esnada yine ilginç ve oldukça komik anlar yaşar. Tıpkı GORA gibi üzerinden geçen yıllara rağmen güncelliğini korumaktadır.

Düğün Dernek

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Düğün Dernek

Yapım Yılı: 2013

IMDb: 7.2

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin başrollerini paylaştığı film uzun yıllar en çok izlenen Türk filmi ünvanına sahiplik yaptı. Sivas’ın bir köyünde oğlunu evlendirmek isteyen ancak buna parası yetmeyen bir babanın hikayesi anlatılır. Baba İsmail ve arkadaşları Tüpçü Fikret, Çetin, Öğretmen Saffet bir araya gelerek bu düğünü yapmaya çalışırlar. Ancak bu sırada yaşanan beklenmedik olaylar filmi kahkahalarla izlemenize sebep oluyor.

Eyvah Eyvah

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Eyvah Eyvah

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.0

Ata Demirer’in hem senaryosunu yazdığı hem de başrolünde oynadığı film Türk komedisinin en sevilen yapımlarından biri. Çanakkale’de yaşayan ve geçimini çalgıcılık yaparak sağlayan Hüseyin’in yolu bir gün İstanbul’a düşer. Aşık olduğu kadını arkasında bırakarak İstanbul’ gider ve orda yaşadığı türlü maceradan sonra memleketine döner. Filmdeki karakterler ve şive izleyiciyi eğlendirmeyi başarıyor.

Kolpaçino

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Kolpaçino

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 6.0

Vizyona girdiği dönemde yeterli başarıyı sağlayamamış ancak sonradan değeri anlaşılmış bir film. Şafak Sezer’in başrolünde yer aldığı filmde 7 arkadaşın yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Başarılı bir aksiyon komedisi olan Kolpaçino, özellikle sosyal medyada çok sevilmektedir.

Çakallarla Dans

En İyi Yerli Komedi Filmleri - Çakallarla Dans

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 5.6

Başrollerini Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar ve Murat Akkoyunlu paylaşmaktadır. Çakallarla Dans serisi, bütün filmleriyle Türk komedisinde en çok izlenen filmlerden biri olmayı başarmıştır. Muhasebeci Servet bir gün internet üzerinden patronunun parasını çalmaya kalkışır ve arkadaşlarını da bu olaya dahil eder. Soygun sırasında yaşanan olaylar izleyiciyi oldukça güldürüyor.

Yazar: Medine Şimşek

1999 yılında kendisine sorulmadan dünyaya geldi. Yine kendisine sorulmadan başlayan eğitim hayatı şu sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde devam ediyor. Sinema ve dizi hakkında yazmak ise kendi isteğiyle yaptığı nadir şeylerden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir