En İyi Satranç Konulu Filmler: Dahilerin Amansız Savaşı

Gerilim dolu mücadeleleri ile satranç filmleri, ilham veren hikâyelere sahiptir. Satranç temasını işleyen filmler, farklı öğeler ile bu zekice hikâyeleri zenginleştirerek izleyicilere unutulmaz bir deneyim sunar. İzleyenlere pek çok duyguyu aynı anda yaşatan etkileyici satranç filmlerinin, geçmişten günümüze en iyi örneklerini sizler için bir araya getirdik.

Knight Moves

Satranç konulu filmler - Knight Moves

Yapım Yılı: 1992

IMDB Puanı: 6,1

Başrolünde Christopher Lambert’in yer aldığı film, satranç konulu filmlerin ilk örneklerinden biridir. Filmde, satranç oyuncusu Peter Sanderson, Dünya çapında bir turnuva için mücadele eder. Ancak bu heyecanlı turnuva sürecinde esrarengiz ölümler baş göstermeye başlar. Satranç taşları ile bağlantısı olan bu cinayetleri çözmek, Peter’a kalır.

Searching for Bobby Fischer

Satranç konulu filmler - Searching for Bobby Fischer

Yapım Yılı: 1993

IMDB Puanı: 7,5

Searching for Bobby Fischer, Steven Zaillian tarafından yazılıp yönetilen bir dram filmidir. Filmde, Willian Macy, Laurence Fishburne ve Ben Kingsley gib, ünlü isimler yer almaktadır. Birçok ödüle layık görülen film, Dünyaca ünlü satranç şampiyonu Bobby Fischer’ı örnek alan Josh Waitzkin’in etkileyici hikayesini konu alır.

Fresh

Satranç konulu filmler - Fresh

Yapım Yılı: 1994

IMDB Puanı: 7,6

Fresh, satranç temasını suç öğeleriyle birleştiren başarılı polisiye filmlerinden biri. Senaryosunu Boaz Yakin’in yazdığı filmde, Sean Nelson tarafından canlandırılan Fresh karakteri, kendisini ve ailesini uyuşturucu çetelerinden kurtarmak için satranç dehasını kullanmaya karar verir. Hazırladığı planda satranç ustası olan alkolik babasından da yardım alır. Samuel L. Jackson’ın da yer aldığı film yüksek dozda aksiyon ve gerilim içeriyor.

The Luzhin Defence

Satranç konulu filmler - The Luzhin Defence

Yapım Yılı: 2000

IMDB Puanı: 6,9

Caroline Wood tarafından senaryolaştırılan film, Vladimir Nabokov’un “The Defense” isimli romanından uyarlanmıştır. Sosyal hayatında istenilen özellikleri gösteremeyen Luzhin, stratejik hamlelere olan yatkınlığını keşfedince çareyi satranç oynamakta bulur. Bu gelişmeden sonra Luzhin’in hayatında satrancın yeri sandığından çok daha fazla olacaktır.

Game Over: Kasparov and the Machine

Satranç konulu filmler - Game Over: Kasparov and the Machine

Yapım Yılı: 2003

IMDB Puanı: 6,8

Game Over: Kasparov and the Machine, belgesel niteliğinde bir hikaye sunmaktadır. Satranç turnuvalarının efsane şampiyonu Garry Kasparov’un hayatını konu alan film, dahi oyuncunun 15 senelik başarısını etkileyici bir şekilde anlatır.

Knights of the South Bronx

Satranç konulu filmler - Knight of the South Bronx

Yapım Yılı: 2005

IMDB Puanı: 6,8

Kadrosunda başarılı oyuncu Ted Danson’ın yer aldığı Knights of the South Bronx, idealist bir öğretmenin çabalarını konu ediniyor. İmkansızlıklar içindeki bir okulda öğretmenlik yapmaya başlayan Richard Mason, öğrencilerine ulaşabilmek için satranç dersleri vermeye başlar. Öğrencilerinin hayatı ise bu adımla birlikte değişmeye başlar.

Computer Chess

Satranç konulu filmler - Computer Chess

Yapım Yılı: 2013

IMDB Puanı: 6,3

Computer Chess, zeki bir satranç oyuncusunun hikayesini, gerilim ve komedi unsurlarıyla izleyicilere sunuyor. 1980’lerde düzenlenen bir turnuvada bilgisayar ile mücadele etmek zorunda kalan Peter Bishton, yapay zeka ile savaşında yeni deneyimler ediniyor.

Life of a King

Satranç konulu filmler - Life of a King

Yapım Yılı: 2013

IMDB Puanı: 6,9

İlham verici öykülerin başında gelen Life of a King, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Filmde, hapiste geçirdiği 18 yılı satrançta ustalaşmaya harcayan Eugene, çıktıktan sonra yoksul ve amacı olmayan çocuklara umut aşılamaya çalışır. Bunun için bir satranç kulübü kurarak gençlerin hayatlarını değiştirmeye başlar.

Pawn Sacrifice

Satranç konulu filmler - Pawn Sacrifice

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 7,0

Başrolünde Tobey Maguire ve Liev Schreiber’in yer aldığı 2014 yapımı film, biyografik bir dram örneği sunuyor. Filmde, Amerika’nın satranç şampiyonu Bobby Fischer ile Rus oyuncu Boris Spassky’nin haftalar süren destansı mücadelesi anlatılır. Ruhsal olarak da oldukça yorucu geçen maçın taraflar üzerindeki etkisi filmde açıkça anlatılmaktadır.

Queen of Katwe

Satranç konulu filmler - Queen of Katwe

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 7,4

Oscar’lı oyuncu Lupita Nyong’o’nun başrolünde yer aldığı film, Afrika kültürünün etkileyici atmosferini beyaz perdeye taşıyor. Uganda’da yaşayan genç bir kızın satranç oynamaya başladıktan sonra yaşadıkların konu edinen film, dönemin zorlu yaşam şartlarına da değinerek başarılı bir dram yaratır.

Magnus

Satranç konulu filmler - Magnus

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 7,1

Satranç temalı en yeni filmlerden olan Magnus, belgesel niteliğinde bir hikaye sunar. Benjamin Ree tarafından yönetilen film, 13 yaşında Grandmaster haline gelen ünlü satranç dahisi Magnus Carlsen’in yolculuğunu anlatır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir