Soygun Temalı En İyi 12 Film

Soygun temasının beyaz perdedeki en iyi 12 örneğini sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Inception

Soygun Filmleri - Inception

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,8

Inception, Oscar’lı yönetmen Christopher Nolan’ın çok ses getiren soygun hikayesini konu alıyor. Filmde Leonardo DiCaprio, insanların rüyalarından bilgi çalan yetenekli hırsız Cobb’a hayat veriyor. Cobb, bu kez rüyada fikir ekmeye zorlanınca alanında uzman ekibi ile birlikte kolları sıvıyor. Görsel bir çığır açan filmde Leonardo DiCaprio’ya eşlik eden isimler ise Cillian Murphy, Marion Cotillard ve Ellen Page.

The Usual Suspects

Soygun Filmleri - The Usual Suspects

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,5

Brian Singer tarafından beyaz perdeye taşınan ünlü soygun filmi The Usual Suspects, bir tekne patlamasında sorgulanan Verbal Kint’in anlatımıyla ilerler. Verbal Kint, cesetler ve 91 milyon dolar parayla havaya uçan bir tekneden sağ kurtulmuştur. Polisler, Kint’in konuşturarak olayı çözmeye çalışır. Ancak olay, Kint’in anlattıklarından çok daha karmaşıktır. Filmin başrolü Verbal Kint karakterine, Oscar’lı aktör Kevin Spacey hayat verir.

Reservoir Dogs

Soygun Filmleri - Reservoir Dogs

Yapım Yılı: 1992

IMDb Puanı: 8,3

Quentin Tarantino’un ilk uzun metraj filmi Reservoir Dogs, sıra dışı bir hırsızlık öyküsünü konu alır. Soygun sahnelerine yer vermeyen film, ters giden soygun sonrasındaki karmaşayı konu alır. Ekipten birinin bilgi sızdırması sonucu polis olaya dahil olmuş, bu nedenle ekipte yaralanmalar meydana gelmiştir. Geri kalanlar, boş bir barakada köstebeğin kim olduğunu bulmaya çalışır. Tek mekanda geçen film, diyaloglar üzerine kurulu akıllıca bir polisiye sunmaktadır.

Heat

Soygun Filmleri - Heat

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,2

Sinemanın iki usta ismi Robert De Niro ve Al Pacino, Michael Mann filmi Heat’te bir kez daha bir araya geliyor. Film, arkasından iz bırakmayan profesyonel hırsız Neil McCauley ve McCauley’in peşindeki hırslı dedektif Hana’nın sürükleyici macerasını konu alır.

Ocean’s 11

Soygun Filmleri - Ocean's 11

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,8

Steven Soderberg imzalı Ocean’s serisinde Danny Ocean liderliğindeki bir grup suçlunun büyük hırsızlık girişimleri anlatılır. Serinin ilk filminde Danny Ocean, hapishaneden çıktıktan sonra bir kumarhane soygunu için ekibi bir araya getirir. Danny Ocean’ın incelikle uygulamaya koyduğu planında beklenmedik bir aşk meydana gelir. Yıldızlar geçidi filmde George Clooney, Brad Pitt ve Julia Roberts başrolü paylaşır.

Baby Driver

Soygun Filmleri - Baby Driver

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,6

Oscar Ödüllü Edgar Wright filminde Ansel Elgort, “Baby” lakaplı bir şoföre hayat vermektedir. “Baby” direksiyon başındaki yeteneğini kullanarak soygunlara yardım etmektedir. Baby, daha fazla devam etmek istemediği için soygunu sabote edince, çetenin lideri peşine düşer. Baby Driver, aksiyonun ve müziğin hiç durmadığı benzersiz bir deneyim yaşatmaktadır.

The Town

Soygun Filmleri - The Town

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,5

Charlestown’da süregelen soygun grupları yer almaktadır. Bölgedeki banka soygunlarını yöneten Dough MacRay, içine kapanık ve mesafeli bir adamdır. Son banka soygunu esnasında rehinelerden biri olan Claire Keesey’e aşık olur. Ben Affleck’in hem yönetmen koltuğunda, hem de başrolde bulunduğu film dramatik bir soygun hikayesi sunmaktadır.

Ronin

Soygun Filmleri - Ronin

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 7,3

Ronin, Amerikan federal dünyasının soğuk savaş sonrasındaki kaos halini konu alır. Başarılı bir ajan olan Sam, dönemin gerektirdiği şekilde başına buyruk hareket etmeye başlar ve işlerin kontrolden çıkmasıyla birlikte kendini büyük bir tehlikenin içinde bulur. Yer altı dünyasının kapılarını aralayan filmde Robert De Niro, Stellan Skarsgard ve Jean Reno başrolü paylaşır.

The Bank Job

Soygun Filmleri - The Bank Job

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,2

The Bank Job, Roger Donaldson tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Gerçek bir olaya dayanan filmde bir bankayı soyan ekibin, hiçbir şey olmadan kayıplara karışmasının tuhaf hikayesi anlatılıyor. Film, gerilim ve suç üzerine yoğunlaşırken izleyiciye monarşi ve yolsuzluk adına da soru işaretleri bırakıyor. Filmin öne çıkan ismi ise aksiyon filmlerinin aranan ismi Jason Statham.

The Italian Job

Soygun Filmleri - The Italian Job

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7,0

2003 yılında çekilen film, daha önce Michael Caine’in başrolünde yer aldığı The Italian Job filminin yeniden uyarlanmış halidir. Filmin yönetmen koltuğunda, F. Gary Gary oturur. Film, Charlie Croker’ın ilginç soygun planı üzerine kurulur. Charlie ve çetesi, soygunu yapıp ortadan kaybolmak için Los Angeles’ta devasa bir trafik meydana getirir. Kaldırımdan gitmek üzere tasarlanmış özel araçları ile de bu karmaşa arasında kaçabileceklerdir. Başrollerde Mark Wahlberg, Charlize Theron ve Edward Norton yer alır.

The Score

Soygun Filmleri - The Score

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 6,8

Başrolünde Robert De Niro, Edward Norton ve Marlon Brando’nun yer aldığı filmde Nick Wells, hırsızlığı bırakıp sevgilisiyle sakin bir hayata karışmak için son bir iş yapmak ister. Ortağı Max ile birlikte değerli bir asayı gümrük ofisinden kaçırmaya karar verir. Ancak bunun için görevli Jackie Teller’ın güvenini kazanması gerekir.

Ocean’s 8

Soygun Filmleri - Ocean's 8

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 6,2

Steven Soderberg imzalı Ocean’s serisinin spin off’u olan Ocean’s 8, Dabby Ocean’ın kardeşi Debbie Ocean’ı merkez alır. Debbie, 5 yıllık hapis sürecinde kusursuzca planladığı soygun planını uygulamaya koymaya karar verir. 6 suçlu kadını yanına alarak MET Galası’ndan mücevher çalacaktır. Mücevheri taşıyan Daphne Kluger’ın olaya dahil olması ile soygun planı değişir. Başrolde Sandra Bullock, Cate Blanchett ve Anne Hathaway yer alır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir