İyiden Kötüye Tüm Örümcek Adam Filmleri

Örümcek adam,her jenerasyonun küçüklüğünde kıymetli bir yeri olan süper kahramanların başında gelir. Bugüne kadar birçok farklı filmle karşımıza çıkan mahalle dostu kahramanımız, sahip olduğu ahlaki değer ve çocuksu tavır sayesinde gönüllerimizde taht kurmayı başarmıştır. Örümcek adam serisi sinema tarihinin en kült yapımlarına sahiptir. Bu listemizde Örümcek adam serisindeki tüm filmleri sizler için değerlendirmeye çalıştık.

İyiden Kötüye Örümcek Adam Filmleri

Listedeki örümcek adam filmleri arasındaki sıralama tamamen kişisel görüşümüz olmakla birlikte, kişiden kişiye göre değişebilir.

Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (2018)

spider man filmleri listesi
2018 yılında vizyona girerek son anda Örümcek Adam külliyatında unutulmaz bir yer bırakan Spiderman: Into the Spiderverse, alışılmış süper kahraman mekaniğinin dışına çıkarak yaratıcı bir hikaye sunuyor. Aynı zamanda listedeki tek animasyon filmi olma özelliğine sahip olan filmde, farklı evrenlerdeki Miles Morales’lerin birleşerek Kingpin’e karşı koyması işleniyor.

Into the Spiderverse, çizgi romanların en saf ve eğlenceli halini oldukça akıcı bir şekilde beyaz perdeye taşıyarak süper kahraman filmlerinde aşina olmadığımız bir matematik geliştiriyor. Diğer Örümcek Adam filmlerine göre oldukça tempolu olan filmde işlenen farklı boyutlar ve evrenler, artık eskiyen klasik Örümcek Adam hikâyesine yeni bir bakış getiriyor. Süper kahraman filmlerinde çığır açan bu iddialı yapım, aynı zamanda 2019 Oscar Ödül Töreninde En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını almaya hak kazandı.

Örümcek Adam 2 (2004)

Örümcek adam 2 inceleme
Örümcek Adam karakterini hayatımıza kazandıran Tobey Maguire, serinin ikinci filmi olan Örümcek Adam 2 ile uzun yıllar konuşulan başarılara imza attı. İkinci filmde, artık Peter Parker’ın Örümcek Adam’a dönüşme sürecine tanık olduk ve kahramanımızın içine düştüğü maceralarda nasıl bir yol izlediğini gözlemlemeye başladık. Daha çok karakter derinliği adına adımlar atılan filmin en büyük katkısı, Peter Parker’ı daha yakından tanımak oldu.

Örümcek Adam 2, güçlerini kullanmaya yeni yeni alışan Peter’ın bir yandan gizli kimliğini korumaya çalışırken bir yandan Dr Octavius ve Harry Osborn ile verdiği mücadeleyi anlatıyor. Filmin “En iyi Örümcek Adam filmleri” listesinin ikinci sırasında olmasının en büyük nedeni, tren durdurma sahnesi gibi birçok ikonik sahneye ev sahipliği yaparak sinema tarihinin unutulmazları arasında girmesidir.

Örümcek Adam (2002)

örümcek adam tüm filmleri
2002’de vizyona giren ilk Örümcek Adam filmi, Stan Lee’nin efsane karakterini tanıtma ve sevdirme özelliğine sahipti. Birinci filmle birlikte hayatımıza giren Peter Parker, daha sonraki yıllarda farklı filmler ve oyuncular vesilesiyle birçok kez karşımıza çıksa da, ilk olması nedeniyle ilk filmin herkeste ayrı bir yeri vardır.

Sony Pictures tarafından çekilen filmin başrolünde Tobey Maguire, Kristen Dunst ve Willem Dafoe yer alıyor. Filmde, hepimizin bildiği üzere radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılan Peter Parker’ın Örümcek Adama dönüşme süreci anlatılıyor. Kahraman yolculuğunun net bir şekilde görülebildiği filmde Peter Parker’ın iki farklı kimliği arasındaki denge de iyi bir şekilde işlenmiş.

Daha önce hazırladığımız Marvel Filmleri Kronolojik Sıralaması başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)


Örümcek Adam Eve Dönüş, Marvel Sinematik Evreni dahilinde çekilen en taze Örümcek Adam filmi. Kostümün son temsilcisi olan Tom Holland’ın Peter Parker performansını gördüğümüz ilk solo film olan Eve Dönüş, yıllardır tanıdığımız karakterin yenilenmiş halini beyaz perdeye taşıyor. Eve Dönüş, diğer Örümcek Adam filmlerine nazaran çağı yakalama konusunda çok daha başarılı. Bunun yanında, Tom Holland tarafından canlandırılan Peter Parker, görünüş, yaş ve enerji olarak çizgi romandaki Peter Parker’a en çok benzeyen versiyon.

Örümcek Adam Eve Dönüş, Marvel Sinematik Evreni’nin bir parçası olma avantajını sonuna kadar kullanıyor ve efsane karakter Tony Stark’ı filmde misafir ediyor. Tony Stark ve Peter Parker arasındaki diyaloglar, filmin beğenilmesinde hatırı sayılır etkiye sahip. Bu güncel ve eğlenceli uyarlama, en iyiler listesinde üst sıralara yerleşiyor.

İnanılmaz Örümcek Adam (2012)

en iyi örümcek adam filmleri - inanılmaz örümcek adam
2012’de başlayan İnanılmaz Örümcek Adam serisi, Tobey Maguire ile alıştığımız Peter Parker karakterine farklı bir yorum getirdi. Ancak yenilenen seri, ilk filmdeki samimi atmosferi devam ettiremediği için izleyicilerin büyük bir çoğunluğu tarafından en başarısız Örümcek Adam serisi olarak görüldü.

Andrew Garfield tarafından canlandırılan karakter, Peter Parker’ın sevecen ve dost canlısı personasını yeteri kadar yansıtamadığı için nispeten donuk karşılandı. Filmde Andrew Garfield’a, Gwen rolüyle Emma Stone eşlik ediyor. Film, Örümcek güçleriyle yeni tanışan Peter’ın Dr. Connors ile mücadele etmesini ve Gwen ile olan aşkını anlatıyor. Tüm bunların sonucunda İnanılmaz Örümcek Adam, aynı adı taşıyan çizgi roman serisinin uyarlaması olarak Örümcek Adam filmleri külliyatındaki yerini aldı.

İnanılmaz Örümcek Adam 2 (2014)

en iyi örümcek adam filmleri - inanılmaz örümcek adam 2
İnanılmaz Örümcek Adam serisinin ikinci ve son filmi, 2014 yılında vizyona girdi. Andrew Garfield’ın canlandırdığı Örümcek Adam, ilk filmle birlikte kazandığı Örümcek güçlerine ikinci filmde iyice alışıyor ve bu kez, azılı suçluları ustalıkla yakalayarak dost canlısı, yardımsever Peter Parker olmaya devam ediyor.

Temponun yer yer sekteye uğradığı filmde kahramanımız, Örümcek Adam adına sahip olmanın bedelini ödeyecek ve kendisine kin duyan kötü adamlardan sevdiklerini ve kendisini korumak için harekete geçecektir. Electro ve Rhio gibi kötü karakterlere sahip olan film, günün sonunda ortalama bir Örümcek Adam filmi olmanın ötesine geçemiyor.

Örümcek Adam 3 (2007)

örümcek adam 3 film incelemesi

Listenin en sonunda, 2007 yılında izleyiciyle buluşan, ilk Örümcek Adam serisinin üçüncü filmi var. Diğer Örümcek Adam filmlerinden farklı olarak birçok cesur karara ev sahipliği yapan film, tercih ettiği bu kararların hiçbirinin altından kalkamayarak vasat bir film olma kaderini yaşıyor.

Örümcek Adam üçüncü filminde, çizgi romanlarda sıklıkla gördüğümüz kötü yanı ile tanışmak zorunda kalıyor. Bu karşılaşma neticesinde bazı kararlar vermek zorunda kalan Peter, bir yandan düşmanlarıyla bir yandan da kendiyle savaşmaktadır. Efsane Venom karakterini tatmin etmeyen bir şekilde dahil eden film, bu kararı ile sınıfta kalsa da, sevdiğimiz Peter Parker’ı farklı maceraların içinde göstermesi nedeniyle kendisini izletmeyi başarıyor.

Sonuç

Listemizin sonuna geldik. Bu yazımızda Örümcek Adam serisine ait birbirinden güzel yapımları değerlendirdik. Peki sizin en sevdiğiniz Örümcek Adam filmi hangisi? Konu altına yorum olarak bildirirseniz seviniriz 🙂

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir