Stephen King Kitaplarından Uyarlanma En İyi 10 Film

Üretkenliği ile kendisine hayran bıraktıran sırtı sıvazlanası usta yazar Stephen King gerilim, korku ve fantastik türlerinde bir dünya kitap yazarken, film üreticileri ‘İşte tam zamanı diyerek’ bu kitapların birçoğunu filme çeviriyor. Film mecrasının çalışanları bu kitapların balını kaymağını yiyedursun, biz de Stephen King romanlarından beyazperdeye aktarılan 10 muhteşem filme bir göz atalım.

The Mist

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - The Mist

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 7.1

Yönetmenliğini Frank Darabont’un gerçekleştirdiği The Mist, beklenmedik yoğun bir sisin ardından ortaya çıkan, insan yiyen yaratıkların musallat olduğu bir kasabayı anlatıyor. Kasabadaki insanlar süpermarketin içinde kapana kısılmışken korku ve gerilim dolu geçen zaman esnasında insanlar iki farklı görüşe ayrılıyor. En az kitabı kadar gerim gerim geren The Mist  filmi Thomas Jane, Marcia Gay Harden ve Laurie Holden gibi oyuncuları ise kadrosunda birleştiriyor.

The Dead Zone

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - The Dead Zone

Yapım Yılı: 1983

IMDb: 7.2

Christopher Walken’in başrolünde boy gösterdiği The Dead Zone girdiği komadan ötürü tam 5 yıl sonra uyanan ve hayatı  tamamıyla değişen Johnny Smith’in gerilim ve fantastik dolu hikayesini anlatıyor. Johnny Smith uyandıktan sonra  medyumluk özelliklerine sahip olduğunu fark ediyor ve bir cinayet davası için kullanmaya çalıştığı bu özelliği hayatının seyrini ürkütücü bir şekilde değiştiriyor. Korku ve gerilimin bir an olsun eksilmediği bu başarılı uyarlama filminin yönetmenlik koltuğunda ise  David Cronenberg oturuyor.

It

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - It

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.3

Sevimli ve bir o kadar neşeli palyaçoların artık sevimli gelmemesine, hatta onlardan korkmamıza neden olan Stephen King’in ‘It’ romanı Andrés Muschietti yönetmenliğinde bir kez daha beyazperdeye aktarılıyor. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise adlı bir palyaço 7 masum çocuğun kabusu haline gelirken Bill Skarsgård, Jaeden Martell, Finn Wolfhard ve Sophia Lillis gibi isimler bu korku dolu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Dolores

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - Dolores

Yapım Yılı: 1995

IMDb: 7.4

Psikolojik gerilim filmi Dolores, Dolores adlı bir kadının kendisini mapushaneye düşürmeye çalışan dedektifin elinden kurtulmaya çalışmasını konu ediniyor. Yıllar önce kocasının ölümünden sorumlu tutulan kadın şimdi de bakıcılığını yaptığı bir kadının da ölümüyle suçlanırken çareyi muhabir olan kızı Selena’da aramaya başlıyor. Filmin yönetmenliğini Taylor Hackford  gerçekleştirirken başrolünde ise Oscar ödüllü Kathy Bates yer alıyor.

Carrie

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - Carrie

Yapım Yılı: 1976

IMDb: 7.4

Stephen King’in ilk romanı olma özelliğini taşıyan Carrie, yönetmen Brian De Palma önderliğinde beyazperdeye taşınıyor. ‘Günah Tohumu’ olarak çevrilen film telekinetik güçlere sahip bir kızın korku dolu hikayesini konu edinip klasikler arasında yerini alırken filmin başrol koltuğunda ise yetenekli oyuncu Sissy Spacek oturuyor.

Misery

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - Misery

Yapım Yılı: 1990

IMDb: 7.8

Kathy Bates’e En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran Misery, Paul Sheldon adlı bir yazarın dram ve gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Paul, uzun süredir yazdığı macera serisinin sevilen karakteri Misery Chastain’i son kitabında öldürünce, Misery Chastain’in hastalıklı derecede hayranı olan okuru sırf bu yüzden Paul Sheldon’u yaralayıp yatağa mahkum ediyor. James Caan ve Kathy Bates başrolleri paylaşırken filmin yönetmenliği ise Rob Reiner tarafından gerçekleştiriliyor.

Stand By Me

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - Stand By Me

Yapım Yılı: 1986

IMDb: 8.1

Stephen King’in ‘The Body’ adlı mini romanından uyarlanan Stand By Me, yakın arkadaş olan dört çocuğun kayıp bir cesedin ardından gitmelerine ve ardından bitmek bilmeyen serüvenlerine odaklanıyor. Rob Reiner imzalı bu macera filminin başrollerini ise River Phoenix, Corey Feldman, Jerry O’Connell, Kiefer Sutherland ve Richard Dreyfuss paylaşıyor.

The Shining

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - The Shining

Yapım Yılı: 1980

IMDb: 8.4

Jack Nicholson’un başrolünde yer aldığı The Shining, Jack Torrance adlı bir yazarın başına gelen korku ve gizem dolu olayları konu ediniyor. Jack’in ailesiyle birlikte Overlook Oteli’ne taşınmasının ardından metafiziksel olayların ardı arkası kesilmiyor ve Jack yavaş yavaş akıl sağlığını yitiriyor. Stanley Kubrick imzalı The Shining, çoğu izleyici için psikolojik korku türünde harikalar yaratırken Jack Nicholson’un alkışları hakeden performansı ise gözlerden kaçmıyor.

The Green Mile

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - The Green Mile

Yapım Yılı: 1999

IMDb: 8.6

Irkçılık konusunu ele alan The Green Mile filmi, Frank Darabont tarafından yönetilirken filmin başrollerini   ise Tom  Hanks  ve Michael Clarke Duncan paylaşıyor. Filmde Paul adındaki gardiyan, iki beyaz kızın tecavüzü ve öldürülmesi ile yargılanan   afroamerikan John’un aslında çok kibar ve saf ruhlu olduğunu ayrıca insanlara yardım ederken kullandığı insanüstü güçleri olduğunu farkediyor.

The Shawshank Redemption

Stephen King Kitaplarından Uyarlanan Filmler - The Shawshank Redemption

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 9.2

Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın başrolde olduğu Stephen King uyarlaması film, haksız yere hapishaneye giren Andy ve ona hapishanede arkadaşlık eden Red’in hikayesini anlatıyor. IMDb listesinde baş sırayı çeken  The Shawshank Redemption   muhteşem bir kurguya ve sinematografiğe sahipken filmin yönetmenliğini ise Frank Darabont üstleniyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir