Sütün Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Güzel bir cilt için muhakkak sağlıklı bir vücut gereklidir. Kadınlar da ciltlerinin sağlıklı ve ışıl ışıl olmasını ister ve bu yüzden çeşitli bakımlar yaparlar. Bu bakımlardan belki de en önemlisi, muhteşem bir besin olan süttür. Süt, hem içildiğinde, hem de cilde direkt olarak uygulandığında son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Yüksek kalsiyum ve protein içermesi sayesinde hem kemikleri, hem de sindirim sistemini desteklediği gibi, hücre yenilenmesine katkı sağlayarak cildin de daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Tarihten beri süregelen ve asilzadeler tarafından yapıldığı bilinen süt banyosu, aslında son derece faydalı ve yenileyici bir uygulama olmuştur.Kemikleri güçlendirmesinin yanısıra içerdiği D vitamini sayesinde, cildin kendini yenilemesi ve daha genç olmasını sağlar. Bunların yanısıra cildi temizlemek için de sütten faydalanılabilir.

Sütün cilt için faydaları nelerdir diye bahsettikten sonra şimdi gelelim cildimize sütü nasıl uygulayacağımıza.

  • Öncelikle düzenli olarak süt tüketerek ; içeriden bir destek sağlanabilir.
  • Sivilce geçirme konusunda da son derece faydalıdır. Sivilcelerin beslenmesini sağlayan yağ miktarını kontrol altına alır ve bu sayede sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
  • Cildinizi nemlendirmek için de süt; oldukça yararlıdır. Nemlendirmek için hazırlayacağınız karışım; 1 yemek kaşığı süte bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından cildinize masaj yaparak yedirin ve 10 dakika sonra bol su ile durulayın. Bu işlemi 2 günde bir tekrarlayın.
  • Siyah noktalar da önemli ve rahatsız edici bir cilt sorunudur. Bu noktada tekrar süt devreye girer. Hazırlayacağınız maskeyi düzenli kullandığınızda son derece iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu maskeyi ile şu şekilde hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı toz jelatine 1 yemek kaşığı süt ekleyin ve dairesel hareketlerle sorunlu bölgeye sürün. Kurumasını bekleyin ve ardından bol su ile güzelce durulayın.
  • Eğer herhangi bir cilt sorununuz yoksa ve sadece cildinizi temizlemek istiyorsanız da sütten faydalanabilirsiniz. 1 bardak sütü bir kaba boşaltın ve küçük bir havluyu bu süte batırın. Ardından sıkarak yüzünüze koyun ve 5 dakika kadar bekleyin. Ardından bol su ile yüzünüzü yıkayın.
  • Süt, bal ve limonla güzel bir maske hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler oldukça kolay fakat sütün inek sütü ve balın da gerçek süzme bal olmasına dikkat edin. Bu maskeyi hazırlamak için 2 yemek kaşığı sütün içine 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limon ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı parmaklarınızla veya temiz bir fırça yardımıyla cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın ve ardından sevdiğiniz bir nemlendiricinizi sürün.

Fakat süt oldukça alerjik bir besindir. İçerdiği laktoza karşı direnci olan kişilerin süt kullanımında doktoruna danışması gerekir. Eğer hassas ve alerjik bir cildiniz varsa sütü cildinize uygulamadan önce kolunuzun iç kısmında deneyin ve eğer bir reaksiyon gelişmezse yüzünüze sürün.

 

Yazar: İrem Şirin

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Şu an University of Palermo'da Çevre Mühendisliği okuyor. Gündelik hayatından arta kalan zamanını yazarak geçirmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

Benzamycin Krem

Benzamycin Sivilce Kremi Hakkında Tüm Bilgiler

Benzamycin sivilce kremi özellikle yağlı ciltlerde oluşan sivilcelerin tedavisinde kullanılan son derece etkili bir jeldir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir