Türk Televizyonlarındaki En İyi 10 Yerli Sitcom

Avrupa Yakası

En İyi yerli sitcom dizileri - Avrupa Yakası

Yapım Yılı: 2004-2009
IMDB Puanı: 8,4
Gülse Birsel’in yazıp başrolünü oynadığı Sinan Çetin yapımı dizi, Nişantaşı’nda yaşayan Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisi çalışanlarının hikayesini anlatır. Hümeyra, Gazanfer Özcan, Ata Demirer ve Engin Günaydın’ın da rol aldığı dizi, ikonik karakterleri ile hepimizin aklına kazınmıştır.

Tatlı Hayat

En İyi yerli sitcom dizileri - Tatlı Hayat

Yapım Yılı: 2001-2004
IMDB Puanı: 8,3
Türkan Şoray ve Haluk Bilginer’in başrollerini paylaştığı ve Haluk Özenç ve Bora Tekay’ın senaristliğini üstlendiği dizi Amerikan yapımı The Jeffersons adlı diziden uyarlanmıştır. Dizi, İhsan’ın işinden bol para kazanmasıyla eşi Sevinç ile Gültepe’de bir gecekondudan Etiler’deki yeni lüks evlerine taşınıp bu yeni “Tatlı Hayat”a geçiş yapmalarını konu alır.

7 Numara

En İyi yerli sitcom dizileri - 7 numara

Yapım Yılı: 2000-2003
IMDB Puanı: 8,6
Birbirini çok seven ama çocukları olmayan bakkal Vahit ve eşi Zeliha evlerini üniversiteyi İstanbul’da kazanan 4 şehirli kıza kiralarlar. Vahit’in memleketteki ağabeylerinin 2 oğlu da İstanbul’da üniversite kazanır ve bu eve yerleşir, diğer bir ağabeyinin oğlu ise üniversiteyi kazandığını söyleyerek babasını kandırır ve o da bu eve yerleşir. Dizi aynı çatının altındaki bu 4 şehirli kız ve 3 taşralı oğlanın kültürel farklılıklarından doğan komediyi konu alır. Şebnem Sönmez ve Engin Alkan’ın başrolleri paylaştığı dizinin yapımcısı Oya Yüce’dir.

Leyla ile Mecnun

En İyi yerli sitcom dizileri - Leyla ile Mecnun

Yapım Yılı: 2011-2014
IMDB Puanı: 9,1
Senaryosunu Burak Aksak’ın yazdığı, yönetmenliğini ve yapımcılığını Onur Ünlü’nün yaptığı Leyla ile Mecnun, yerli en ünlü absürt komedilerden. Yayınlandığı tarihten itibaren severek takip edilen dizi, Ali Atay’ın hayat verdiği Mecnun ve en az onun kadar garip arkadaşlarının hikayesini anlatıyor.

İşler Güçler

En İyi yerli sitcom dizileri - İşler Güçler

Yapım Yılı: 2012-2013
IMDB Puanı: 8,5
Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz’in başrollerini paylaştığı ve Selçuk Aydemir’in yazıp yönettiği dizi, bu tanıdık ekibin en iyi işlerinden. Dizi, gişe rekorları kıracak bir film yapmak isteyen üç aktörün hikayesini konu alıyor.

1 Kadın 1 Erkek

En İyi yerli sitcom dizileri - 1 kadın 1 erkek

Yapım Yılı: 2008-2015
IMDB Puanı: 7,8
Adeta kısa kısa skeçlerden oluşan dizi, Zeynep ve Ozan’ın ilişkilerini ve günlük yaşamlarını komik bir dille bize sunuyor. Demet Evgar ve Emre Karayel bu ikiliye hayat veriyor.

Ayrılsak Da Beraberiz

En İyi yerli sitcom dizileri - Ayrılsak da Beraberiz

Yapım Yılı: 1999-2004
IMDB Puanı: 7,2
Yapımcılığını Birol Güven’in yaptığı başrollerde Hakan Yılmaz ve Janset’i gördüğümüz dizide olaylar şöyle gelişir: Evlenip ortak ev alan Berna ile Teoman boşandıklarında evi paylaşamazlar ve evi paravan ile ortadan ikiye ayırırlar. Hal böyleyken ikisi hiçbir zaman tam olarak ayrılmış olamazlar ve hala birbirini kontrol etmeye çalışmaya devam ederler.

Kaygısızlar

En İyi yerli sitcom dizileri - Kaygısızlar

Yapım Yılı: 1994-1998
IMDB Puanı: 8,1
90’ların absürt komedilerinden olan Kaygısızlar, Memnun Kaygısız’ın 3 karısı ve 36 çocuğuyla İstanbul’a, tertibi berber İsmail’in evine yerleşmesiyle gelişen olayları konu alır. Senaryo Gani Müjde, Birol Güven, Fatih Solmaz’a ait ve başrollerde Ercan Yazgan, Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda gibi isimler yer almakta.

Dadı

En İyi yerli sitcom dizileri - Dadı

Yapım Yılı: 2001-2002
IMDB Puanı: 6,3
Amerikan yapım The Nanny’den uyarlama olan dizide Gülben Ergen başrolde. Yerli sitcom için dönüm noktası diyebileceğimiz dizi, kendisinden sonra gelen yapımları oldukça etkilemiştir. Dizi, her ne kadar uyarlamada kültürümüzden uzak kalsa da klasiklerden olduğu kesin.

Sıdıka

En İyi yerli sitcom dizileri - Sıdıka

Yapım Yılı: 1997-2003
IMDB Puanı: 8,0
Atilla Atalay’ın yarattığı hayali karakter Sıdıka’ya ekranda Hasibe Eren hayat vermiştir. Dizi, Sinop’ta ailesiyle yaşayan ve ev kızı olan fakat kendini geliştirmeyi başarmış Sıdıka’nın oldukça geleneksel ailesiyle yaşadıklarını anlatır.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir