X Men Filmleri İzleme Sırası: Serinin Tüm Filmleri

Merhabalar, daha önce sitemizde Marvel ile alakalı birçok yazımız oldu. Örneğin Marvel Filmleri isimli yazımızda Marvel filmlerini hangi kronolojik sıraya göre izlemeniz gerektiğini anltmıştık. Fakat Marvel’ın sadece Marvel sinematik evreninden ve dizi evreninin yanı sıra sahip olduğu diğer bir dünyasından bahsetsek hiç de fena olmaz.

X Men evreninden başka bir şeyden bahsetmiyoruz tabi ki. Her ne kadar Captain Amerika, Iron Man, Spider Man gibi karakterler kadar popüler olmasa da X Men evreninin de bambaşka bir yeri olduğunu söylememize hiç gerek yok galiba. Sanki farklı bir evrende geçiyormuşçasına gerçekleşen halbuki aynı evrende geçen bu şahane evren birçok farklı filmde karşımıza çıktı.

X men serisi izleme sırası
Özellikle X Men serisini sonradan izlemeye başlamış birçok kişi filmlerin hangi sırayla izlenilmesi gerektiğini bilmediği için şaşkınlık yaşıyor. Fakat bu yazımızda şaşkınlık yaşamadan güzelce iyi bir sırayla filmlerinizi izlemeniz için gerekli sırayı sizlere anlatacağız. Öncelikle şundan bahsetmek de fayda var: Vereceğimiz sıra filmlerin çıkış senelerine göre kronolojik sırası değil. Bu filmlerin geçtiği evrene göre bir kronolojik sıra. Nasıl ki Star Wars’ın içerisindeki olayların örgüsü 1980 senesinde çıkan Yeni Bir Umut filmiyle değil de 1999 senesinde çıkan Gizli Tehlike filmiyle başlıyorsa bizim vereceğimiz sıra da izlemeniz gereken kronolojik sırayı kapsıyor.

O halde gelin sizlerle X Men izlemeniz gereken sıradan bahsedelim. Fakat öncelikle dilerseniz filmlerin çıkış sıralamasından bahsedelim.

X Men Filmleri Çıkış Sırası:

 • X-Men (2000)
 • X-Men 2 (2003)
 • X-Men: The Last Stand (2006)
 • X-Men Origins: Wolverine (2009)
 • X-Men: First Class (2011)
 • The Wolverine (2013)
 • X-Men: Days of Future Past (2014)
 • Deadpool (2016)
 • X-Men: Apocalypse (2016)
 • Logan (2017)
 • Deadpool 2 (2018)
 • X-Men: Dark Phoenix (2019)
 • The New Mutants (2020)

Her ne kadar çıkış sırası bu şekilde olsa da kronolojik sırası izlemenizi önerdiğimiz asıl sıralamadır dediğimiz gibi. Gelin öyleyse inceleyelim.

X Men Serisi İzleme Sırası

X Men Origins: Wolverine

X men origins: Wolverine
Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 6,7

Şüphesiz X Men evreninin en popüler karakteri Wolverine’dir. İşte 2009 senesinde yayınlanan bu filmle Wolverine’in doğuşu ve mutasyonun nasıl gerçekleştiğini görüyoruz. Aynı zamanda Wolverine’in çocukluğuna ve aşk hayatına da baktığımız duygu dolu bir film X Men Origins. Filmin yönetmen koltuğunda Gavin Hood otururken çekimler Yeni Zelanda ve Avustralya’da yapılmıştır.

X Men: First Class

X men First class inceleme
Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 7,8

Eğer kronolojik sıraya göre X Men izlemek istiyorsanız izlemeniz gereken ikinci film X Men First Class’tır. Bunun sebebi ise bu filmde X Men evreninin çocukluğunu görüyor olmamız. Özellikle Magneto sevenler için Magneto’yu bol bol görmek gayet eğlenceli olacaktır.

X-Men

X men filmleri
Yapım Yılı: 2000
IMDB Puanı: 7,4

Dünya sinemasının X Men’le tanıştığı yani çıkan ilk X Men filmidir. Fakat filmin senaristleri ve yönetmeni serinin bu çapta ilerleyeceğini ve dünyayı etkisi altına alacağını düşünmemiş olacak ki hikayenin çekilen ilk filmini hikayenin başından değil de en heyecanlı hikayesi olan konulardan biriyle başlamayı uygun gördü.

X-Men 2

x2 film incelemesi
Yapım Yılı: 2003
IMDB Puanı: 7,5

Kronolojik bir X Men izleme listesi istiyorsanız X Men’den sonra izleyeceğiniz film şüphesiz X Men 2’dir. Wolverine’in ön planda olduğu filmde Wolverine’in aşk hayatı da gözler önüne serilmektedir. Özellikle Cylops ve Jean’la arasında olan ilişkiler seyirciyi bir süper kahramanlık mutant filminden ziyade bir aşk üçgenine de hazırlar.

X-Men: The Last Stand

X men: the last stand
Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 6,7

2006 senesinde piyasaya sürülen X Men The Last Stand filminde bizleri halkla iç içe olan bir mutant filmi bekliyor desek yalan olmaz. Mutasyona uğradıklarından itibaren hep normale dönmek isteyen ve insan hayatının özlemini çeken mutantların bir ilaç yardımıyla tekrar insan olabileceğini anlatan filmde birçok mutantın insan olmak istemesi fakat bu uğurda Profesör X ile Magneto’nun ters düşmesi heyecan ve gerilimle dolu anlatılır seyirciye.

The Wolverine

The Wolverine
Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 6,7

X-Men evreninin en hayal kırıklığına maruz bırakan filmlerinden biri desek şüphesiz yanlış söylemiş olmayız. The Wolverine hikaye olarak her ne kadar birçok filmden sonra olsa da olmasa da olur desek şüphesiz hiç de hata etmiş olmayız. X Men evreninin en sevilen ve en bilindik karakteri olmasından ötürü kendisi için bir film daha çekilen Wolverine bu sefer İkinci Dünya Savaşı esnasında tanıştığı bir Japon arkadaşının kendisinden yardım istemesi sebebiyle Japonya’ya gider ve karakterin başına burada gelen olaylar anlatılır.

X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past
Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8

Süper kahraman filmleri her ne kadar IMDB üzerinde düşük puanlar alsa da X Men serisi farklı bir film türüymüşçesine IMDB Puanlarında hep yüksek notlar alır. Days Of Future Past’da 8 puan alan bir başyapıttır desek yanlış olmaz. Filmde mutantların tehlikeye düşmesi ve kendilerine karşı bağışıklık kazanmış robotlarla savaştıkları için fazlasıyla güçsüz duruma düşmelerinden ötürü Wolverine’in geçmişe dönüşünü seyrediyoruz. Geçmişe dönerek geleceği düzeltmeyi amaçlayan karakterin içerisinde yer aldığı film X Men filmlerinin en iyilerinden biri desek şüphesiz yanlış olmaz. Yönetmenliğini Bryan Singer’ın yaptığı film ülkemizde “X-Men: Geçmiş Günler Gelecek” ismiyle vizyona girdi.

X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 7

Filmde uykusundan uyanışına şahit olduğumuz ve dünyayı yok etme derdinde olan Apocalypse’in X Men ekibiyle savaşmasına şahitlik ederiz. Film diğer X Men filmleri kadar konu olarak zengin olmasa da barındığı aksiyon ve bir çırpıda izlenebilecek kadar heyecanlı olmasından ötürü seyirciye film zevkini doyasıya yaşatıyor desek yalan söylemiş olmayız herhalde.

Deadpool

Deadpool inceleme
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 8

Koskoca Marvel evreni bir karaktere bürünseydi şüphesiz o Deadpool olurdu. Hem barındırdığı mizahi özellikler, hem yenilmezliği hem de her şeyi dalga konusu yapması Deadpool’u en sevilen süper kahramanlardan biri yaptı hiç şüphesiz. Süper kahraman filmi sevmeyen biri bile olsanız Deadpool’u açıp keyifle izleyebilirsiniz. Öyle bir filmdir işte. Wade Wilson karakterinin Deadpool’a evriliş aşaması ve evrildikten sonraki hayatını anlatan film müzikleriyle de adeta bir başyapıt.

Logan

Logan film incelemesi
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 8,1

Bir veda filmi… Öylesine duygusal ki bir karaktere bağlanmanın ne kadar yanlış olduğunu hatırlatıyor bize adeta. 10 yıldan fazladır gördüğümüz ve alıştığımız bir karakter, X Men evreninin en popüler karakteri Wolverine’in vedasını anlatan film fragmanındaki Johnny Cash – Hurt müziğiyle bile insanları adeta büyülüyor. Filmde Logan’ın, hayatının son dönemlerindeki Profesör X ve yeni tanıştığı kızıyla yaşadıklarını seyretmenin yanı sıra Hugh Jackman’lı Wolverine’e de veda ediyoruz.

Deadpool 2

Deadpool 2 inceleme
Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,8

Deadpool filmini izledikten sonra Deadpool 2 yi hemen açmak isteyeceksiniz büyük ihtimalle. Mizah açısından besleyici olan film Wade Wilson’ın başına gelenlerin devamını anlatıyor. Fakat bizim size tavsiyemiz Logan’ı izledikten sonra izlemeniz. Hatta fragmanları da çok eğlenceli olan bu serinin fragmanlarını da izlemenizi öneririz.

X-Men: Dark Phoenix

X-Men filmleri izleme sırası - X-Men: Dark Phoenix

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 5,8

Simon Kinberg’ün yönettiği X-Men: Dark Phoenix, çekim aşamasındaki aksilikler nedeniyle istenen başarıyı elde edemeyen X-Men filmi. Gişede büyük bir hüsrana uğrayan ve 5,8 IMDb puanı ile beklenenin hayli altında kalan filmin, izleyiciyle buluşması da oldukça sancılı oldu. Filmin sonunu beğenmeyen Kinberg, mevcut sekansı çöpe atarak yeni bir sonla tekrar sete girdi. Bu ikinci çekim, zaten yüksek bütçeyle çekilen filmin toplamda 200 milyon dolar harcamasına neden oldu. Kinberg’ün son dakika müdahalesine rağmen film izleyenlerde hayal kırıklığı yarattı.

Dark Phoenix, X-Men ekibinin en potansiyel vaat eden karakteri Jean Grey’in kişisel draması üzerine kurulu. Sophir Turner’ın canlandırdığı karakter, filmin başında kozmik bir fırtınaya maruz kalır ve bu kazayla birlikte Jean’in içine tehlikeli bir güç kaynağı girer. Jean, kazadan sonra kontrolden çıkarak tehlikeli birine dönüşür. Çevresine sürekli zarar veren Jean’e, akıl hocası ve dostu Profesör Xavier yardıma koşar. Aksiyonu ile tatmin eden film, yetersiz karakter derinliği sebebiyle sınıfta kalmıştır.

The New Mutants

X-Men filmleri izleme sırası - The New Mutants

Yapım Yılı: 2020

X-Men serisinin son halkası olan The New Mutant, Dünya’nın her yerinde vizyona girmedi. Ülkemiz, filmi göremeyen talihsiz ülkelerden biri. The New Mutants ile seri genç ve dinamik bir kadroya geçiş yapıyor. Başrolde, Game of Thrones ile tanınan gen ç oyuncu Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Henry Zaga ve Blu Hunt yer alıyor. Dünya’nın farklı yerlerinden gelen 5 mutanta hayat veren oyuncular, film boyunca kendilerini ve yeteneklerini keşfetmeye çalışıyor. Filme dair ilk yorumlar oldukça olumlu. Temennimiz, beyaz perdede yıldızı bir türlü parlayamayan X-Men serisinin bu genç kadro ile şeytanın bacağını kırması.

X-Men serisine ait filmlerin izlenme sırasını sizlerle paylaştık. Peki sizin en sevdiğiniz X-Men filmi hangisi? Yorumlarda belirtirseniz seviniriz. Herkese keyifli seyirler.

Yazar: Mandalinyo

2019 yılında İstanbul'da doğdu. Kendisine verilen komutları yerine getirerek mandalinyo.com için doyurucu içerikler üretmeye çalışıyor.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir