Geçmişten Günümüze Tüm Zeki Demirkubuz Filmleri

Özgün filmleri ile adından sıklıkla söz ettiren ödüllü yönetmen Zeki Demirkubuz’un geçmişten günümüze tüm filmlerini listeledik.

C Blok

Zeki Demirkubuz Filmleri - C Blok

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 6,2

Zeki Demirkubuz’un ilk uzun metraj filmi C Blok, ödüllü yönetmenin filmografisi için de sağlam bir girizgah oluşturur. Filmin ana karakteri Tülay, hayatıyla ilgili sorunlar yaşamaktadır. Hizmetçisini ve kapıcısını beraber yakalayınca mutluluk ve hayat üzerine sorgulamalara başlar. Filmin oyuncu kadrosunda Fikret Kuşkan, Selçuk Yöntem ve Güler Ökten gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Masumiyet

Zeki Demirkubuz Filmleri - Masumiyet

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8,3

Masumiyet, Demirkubuz’un asıl tanınmasını sağlayan işlerden biridir. İzleyicilerden övgüler alan filmde Yusuf, hapishaneden çıktıktan sonra sokaklarda avare bir şekilde dolaşmaya başlar. Ucuz bir pansiyonda hayat kadını Uğur ve belalısı Bekir ile karşılaşır. Üç ana karakter, film boyunca amaçsızlıklarını ve saplantılarını sorgulamaya başlar. Filmin başrollerini Haluk Bilginer, Güven Kıraç ve Derya Alabora canlandırır. Yönetmen Altın Portakal ve Altın Koza’dan dörder ödülle dönerek rüştünü ispatlamıştır.

Üçüncü Sayfa

Zeki Demirkubuz Filmleri - Üçüncü Sayfa

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,4

İsmiyle müsemma dram filminde İsa, geçimini günü birlik figüranlıklarla sağlamaktadır. Hayattan çok da bir beklentisi olmayan İsa, bir gün bir hırsızlıkla suçlanır ve çalınan yüksek meblağlı parayı toplaması istenir. Köşeye sıkışan İsa intihar etmeye kalksa da hayat onu başka bir yola sürükleyecektir. Başrolde, unutulmaz performansı ile Ruhi Sarı yer alır. Üçüncü Sayfa, yönetmene Altın Portakal’da bir ödül kazandırmıştır.

İtiraf

Zeki Demirkubuz Filmleri - İtiraf

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,1

Taner Birsel ve Başak Köklükaya’nın başrolünü paylaştığı filmde Harun ve Nilgün’ün evlilikleri beyaz perdeye taşınır. Harun, iş hayatında başarılı bir mühendistir. Evliliğinin de son derece başarılı olduğunu sanırken Nilgün’ün kendisini aldattığını öğrenir. Bu sırrı karısına itiraf edemedikçe de bambaşka bir adama dönüşür. Film, akıllara durgunluk veren yüzleşme sahnesi ile Zeki Demirkubuz klasikleri arasındaki yerini alır.

Yazgı

Zeki Demirkubuz Filmleri - Yazgı

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,6

Yazgı, Albert Camus’un “Yabancı” adlı eserinden uyarlanarak beyaz perdeye taşınmıştır. Musa, hayatındaki hiçbir olaya ilgi duymamaktadır. Evlilik gibi büyük bir kararda bile son derece hevessizdir. Bu nedenle Sinem’in isteği üzerine evlilik yoluna girer. Ancak kendi hayatında pasif konumda olan Musa, bu karardan sonra manidar bir yazgının içine sürüklenecektir. Başrolleri Serdar Orçin, Zeynep Tokuş ve Engin Günaydın paylaşır.

Bekleme Odası

Zeki Demirkubuz Filmleri - Bekleme Odası

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 6,5

Bekleme Odası, Zeki Demirkubuz’un kamera karşısında geçtiği filmlerden biridir. Oyuncu kadrosunda Demirkubuz’a Nurhayat Kavrak ve Nilüfer Açıkalın eşlik eder. Film, Suç ve Ceza’yı filme uyarlamaya çalışan bir yönetmeni konu alır. Ahmet, Suç ve Ceza filminde Raskolnikov’u oynayacak kişiyi bulmakta sorun yaşar. Bir gün evine giren hırsız, Ahmet’in bu arayışlarını sona erdirecektir. Geriye bir tek evine giren hırsızı bulmak kalır.

Kader

Zeki Demirkubuz Filmleri - Kader

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,9

Başrollerini Vildan Atasever ve Ufuk Bayraktar’ın paylaştığı filmde “Masumiyet” filmindeki karakterlerin gençlik yılları anlatılır. Aşk üçgeni içinde savrulup duran Uğur, delicesine aşık olduğu Zagor’un peşindedir. Zagor ortadan kaybolunca Uğur’un belalısı Bekir’in eline fırsat geçer. Ancak Zagor’un mahalleye dönmesi, üçlünün hayatlarını yine arapsaçına döndürür.

Kıskanmak

Zeki Demirkubuz Filmleri - Kıskanmak

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 6,6

Kıskanmak, Nahid Sırrı Örük’in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Halit ve karısı Mükerrem, Halit’in işi nedeniyle Zonguldak’a taşınır. Yeni geldikleri bu şehirde, Mükerrem ve şehrin ileri gelenlerinden Nüzhet arasında bir ilişki başlar. Mükerrem’i kıskanan yengesi bunu fırsat bilip Mükerrem’i uçuruma sürüklemeye başlar. Başrollerde Berrak Tüzünataç, Nergis Öztürk ve Serhat Tutumluer yer alır.

Yeraltı

Zeki Demirkubuz Filmleri - Yeraltı

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,2

Yeraltı, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından uyarlanarak beyaz perdeye taşınmıştır. Engin Günaydın’ın canlandırdığı ana karakter Muharrem, pek anlaşamadığı arkadaşlarıyla gerilimi yüksek bir akşam yemeği yer. Türk sinemasının en ikonik sahnelerinden biri olan akşam yemeğinde, Muharrem’in varoluş sancıları masaya serilir. Filmde Engin Günaydın’a Nihal Yalçın, Serhat Tutumluer, Murat Cemcir ve Serkan Keskin eşlik eder.

Bulantı

Zeki Demirkubuz Filmleri - Bulantı

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 6,3

Zeki Demirkubuz’ub başrolünü üstlendiği filmde Ahmet, karısını aldatan başarılı bir akademisyendir. Karısını ve kızını bir trafik kazasında kaybettikten sonra hayatına kaldığı yerden devam eder. Ancak bu trajik olay istese de istemese de Ahmet’in hayatını değiştirecektir. Oyuncu kadrosunda Öykü Karayel, Çağlar Çorumlu ve Cemre Ebuzziya yer alır.

Kor

Zeki Demirkubuz Filmleri - Kor

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 6,4

Zeki Demirkubuz’un izleyiciyle buluşan son filmi Kor, kocası Romanya’ya gittiğinden beri tek başına hayatta kalmaya çalışan Emine’yi merkezine alır. Eski patronu Ziya, Emine’nin durumunu görünce yardım etmek ister. Ancak ikilinin ilerleyen ilişkisi, Emine’nin kocasının Romanya’dan dönmesi ile karmaşık bir hal alır. Başrolleri Aslıhan Gürbüz, Taner Birsel ve Caner Cindoruk paylaşmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir