12 Monkeys Dizisi Konusu ve Oyuncuları

12 Monkeys, 1995 yılında vizyona giren Terry Gilliam’ın ünlü filminden aynı adla uyarlanan televizyon dizisidir. İlgi çekici konusu ve yıldız kadrosu ile kısa sürede bilim kurgu klasikleri arasına giren film, Travis Fickett ve Terry Matalas tarafından Syfy kanalına uyarlandı. 4 sezonu bulunan filmin yönetmen koltuğunda Lost ve CSI gibi fenomen televizyon dizilerinde de yönetmenlik yapan Deran Sarafian oturuyor. Dram ve bilim kurgu türündeki başarılı dizinin başrollerinde Aaron Stanford, Amanda Schull, Kirk Acevedo, Barbara Sukowa ve Emily Hampshire yer alıyor.

12 Monkeys Dizisi Konusu

Dizinin konusu, 1995’te yayınlanan aynı adlı Terry Gilliam filmi ile hemen hemen aynı. Dizi, 2043 distopyasında geçmektedir. İnsan ırkını tehdit eden bir virüs, Dünya üzerinde yalnızca bir avuç insan bırakmıştır. Hayatta kalan bilim adamları, insanlığı korumak için bir zaman makinesi icat eder. Amaçları zamanda geriye giderek virüsün yayılmasını engellemektedir. Bu tehlikeli yolculuk için seçilen kişi, eski bir mahkum olan James Cole olur. James, zaman makinesi ile zamanda geriye yolculuk yaparak insanları virüs tehlikesine karşı uyarmaya ve insanlığı kurtarmaya çalışır.

12 Monkeys Dizisi Konusu

James Cole, zaman yolculuğundan sonra kendini bir akıl hastanesinde bulur. Bu ziyaret görevini oldukça zorlaştırır, çünkü James delilerle çevrili bir hastanede hem zekasını kanıtlamak hem de insanları Dünya’nın tehlikede olduğuna inandırmak zorundadır.

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları

Aaron Stanford

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları - James Cole

James Cole, eski bir mahkumdur. Dünya’yı saran ölümcül virüsten sonra hayatta kalmayı başarmıştır. Dr Jones ve ekibi tarafından bir zaman makinesi icat edildikten sonra geçmişe gitmek üzere seçilir. Bunun karşılığında James’e özgürlüğü sunulmaktadır. Bu nedenle zamanda geriye giderek kendini bir akıl hastanesinde bulur. Yapması gereken, bu akıl hastanesinde insanları tehlikeye karşı uyarmaktır. Dizinin ana karakteri olan James Cole’u, Aaron Stanford canlandırır.

Amanda Schull

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları - Cassandra Railly

Amanda Schull’un canlandırdığı Cassandra karakteri, karşımıza 2013 yılında çıkıyor. James Cole’un gönderildiği geçmişte bir virolog olan Cassandra, bir Hastalık Kontrol ve Önleme merkezinde çalışır. Burada James Cole ile tanışır. James ile kısa sürede yakınlık kurarak görevine yardımcı olmaya başlar. İkili, birlikte Lealand Frost’u bulmaya çalışır.

Barbara Sukowa

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları - Jones

Dr Jones, 2043 yılında virüsten kurtulmak için çareler arayan bir bilim insanıdır. Uzun uğraşlar sonucunda zaman makinesi yapmayı başarır. Bu sayede geçmişe giderek insanlığı kurtaracaktır. Bu görev için eski bir mahkum olan James Cole’u seçer. Dünya’yı kurtarma görevinin başını çeken karakterin James’i seçmesinin özel bir nedeni vardır.

Noah Bean

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları - Aaron Maker

Dr Jones, 2043 yılında virüsten kurtulmak için çareler arayan bir bilim insanıdır. Uzun uğraşlar sonucunda zaman makinesi yapmayı başarır. Bu sayede geçmişe giderek insanlığı kurtaracaktır. Bu görev için eski bir mahkum olan James Cole’u seçer. Dünya’yı kurtarma görevinin başını çeken karakterin James’i seçmesinin özel bir nedeni vardır.

Kirk Acevedo

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları - Ramsey

Fringe dizisiyle tanınan Kirk Acevedo, 12 Monkeys dizisinde Ramsey karakterine hayat verir. Ramsey, insanlığın tehdit altında olduğu 2043 yılında yaşamaktadır. Zaman makinesiyle geçmişe gönderilen James Cole’un en yakın arkadaşıdır. Yaşamını, Dünya’yı kurtarma çalışmalarının yapıldığı tesiste sürdürmektedir.

Emily Hampshire

12 Monkeys Dizisi Oyuncuları - Jennifer Goines

Emily Hampshire’ın hayat verdiği Jennifer Goiner, James Cole’un gönderdiği akıl hastanesindeki hastalardan biridir. Başta sıradan bir hasta olarak gözükse de Dünya’yı kurtarma planının önemli bir parçası haline gelir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir