Alias Grace Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Herkese merhabalar. Bugün sizlere bahsedecek olduğum dizi, kıyıda köşede kalmış ama konusu olsun, dizi kadrosunun oyunculuğu olsun cinsiyet fark etmeksizin herkese hitap eden muhteşem bir mini dizi. Dizi 6 bölümden oluşmasıyla ve sürükleyici konusuyla bir oturuşta bitirilecek cinsten. Konusuna birazdan ayrıntılı biçimde değineceğim J.

 2017 yılında Kanada’nın yerel bir kanalında(CBC television) yayınlanan dizi Netflix aracılığı ile de uluslararası platrormda yayınlanmış oldu.  Türü bakımından suç dram olarak geçse de ben aynı zamanda bir miktar gerilim sahneleri içerdiğini de düşünüyorum. Ayrıca bu dizinin dönem dizisi olması itibari ile de dönem dizisi severleri çok heyecanlandıracağına eminimJ.

Sizleri daha fazla heyecanlandırmadan hadi birlilte dizinin konuşunsa geçelim.

Alias Grace Dizisi Konusu

Dizi konusunu Margaret Atwood’un, isminden de anlaşılacağı üzere Alias Grace(1996) adlı romanından alıyor. Kitap yayınlandığı dönem(1996) çok fazla ilgi görmüş ve Kanada’ya özgü olan Giller Ödülü’nü kazanmıştır.

Dizinin başkarakteri olan Grace Marks, İrlanda’dan Kanada’ya ailesiyle birlikte göç eden daha 14 yaşında bir genç kızdır. Bu seyehat sırasında annesini kaybeden Grace yolculuk sonunda tamamen yabancı oldukları Kanada’ya varıyolar. Ancak babasının kötü ve bir babaya yakışmayan davranışlar Grace’i işe girmeye zorluyor.

Grace’in bulduğu iş bir evde hizmetçiliktir. Burada en yakın arkadaşı olan Mary ile tanışır. Tabi ki Mary’nin ileride Grace’in başına neler getireceğinden habersizdir. Mary ona bu evde hem abla hem anne hem de an yakın dost olur.

Daha sonra gelişen olaylardan ötürü Grace bu evdeki işini bırakıp başka bir evde çalışmaya başlar. Bu yeni evin kahyası olan Nancy artık Grace için yeni bir sığınılacak limandır.

Filmin ana teması işte tam da buradadır. Grace bu evin sahibi ve kahyası(Nancy) öldürdüğü iddiaları sebebiyle hüküm yemiştir. Ancak öldürüp öldürmediğini hatırlamamaktadır. İyi ve örnek davranışları ile çevresi tarafından sevilen Grace’in gerçekten suçlu mu yoksa masum olduğunun anlaşılması için ülkenin en yetenekli psikiyatrından(Jordan) yardım istenmiştir. Jordan’ın görevi Grace’in hatırlayamadığı anıları hatırlamasını sağlayıp suçlu ya da suçsuz olduğunu rapor etmektir.

Ancak Grace’in trajik hikayesi Jordan’ı derinden etkiler ve Jordan Grace’i kurtarmak için elinden gelen çabayı gösterir. Bakalım Jordan’ın bu çabaları işe yarayacak mı yoksa boşa mı çıkacak? Suçu işleyenin son ana kadar belli olmadığı heyecanın hep dorukta olduğu bir dizi sizi bekliyorJ.

Alias Grace Dizisi Oyuncuları

Sarah Gadon/ Nancy Marks

Dizin başrol oyuncusu olan Sarah Gardon   4Nisan 1987(33yaşında) doğumludur. Kariyer hayatına 29 film ve dizi sığdıran oyuncu Alias Grace dizisindeki rolü ile büyük ses getirmiştir. Hatta dizideki rolü ile Kanada’da “Canadian Screen Award for Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series” ödülüne layık görülmüştür.

Edward Holcroft/ Dr. Jordan Simon

23 Haziran 1987, Londra doğumlu olan Edward Holcroft dizide Grace’e yardım etmek için gelen psikiyatriste hayat vermektedir. Kariyerine 6 film ve 5 dizi oyunculuğu sığdıran yakışıklı oyuncunun son projesi 2020 yılında gerçekleşmiştir.

Rebecca Liddiard/ Mary Whitney

Doğum tarihi ile ilgili kesin bilgiye ulaşamadığımız güzel oyuncunun 1990 veya 1991 yılında doğmuş olduğunu öğrenebildik sadece. Üniversitede tiyatro üzerine eğitim alan oyuncu ilk rolünü 2013 yılında oynamıştır. Ancak 2016 yılına kadar hep yan rollerle yetinmek zorunda olan oyuncu ilk başrolünü 2016 yılında “Houdini and Doyle” dizi ile oynamıştır. Bu dizi ile bilinirliği artan oyuncuyu biz Alias Grace dizisi ile tandık J.

Zachary Levi/ Jeremiah Pontelli

29 Eylül 1980 Amerika doğumlu oyuncu ve yönetmendir. 18 yıllık kariyer hayatına 21 proje sığdırmayı başarabilmiş olan başarılı oyuncu bu dizide seyyar satıcı ve aynı zamanda Grace’in arkadaşı olarak kaşımıza çıkıyor. Yakışıklı oyuncunun dizide bir rolü daha vardır ancak izleyecek olan okurlarımıza spoi olmaması açısından o kısmı söylememeyi uygun gördük.

Anna Paquin/ Nancy Montgomery

24Temmuz 1982 tarihinde Kanada’da doğan oyuncu aynı zamanda yapımcı ve tema müziği sanatçısıdır. 21 yıla dayanan kariyer hayatı boyunca birçok dizi ve filmde rol almıştır.

 İlk oyunculuk deneyimi olan The Piano filmindeki rolü ile daha henüz 11 yaşında olmasına rağmen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanmış ve tarihte bu ödülü alan en genç ikinci isim olmuştur.

Diğer Oyuncular

 • Sarah Manninen/ Mrs. Humphrey
 • John Tench/ Keeper
 • Jonathan Koensgen/Keeper -2
 • Alice Snaden/ Lydia
 • Elizabeth Saunders/ Mrs. Honey
 • Martha Burns/ Mrs. Parkinson
 • Will Bowes/George Parkinson
 • Jonathan Goad/ Grace’s Father Mag Ruffman/ Diane
 • Samantha Weinstein/ Effie
 • Kate Ross/Agnes
 • Michael Therriault/Mr. McDonald
 • Evan Sabba/Tory

Yazar: Semanur Sönmez

1997 yılında Ordu'da doğdum. 2019'dan beri fizyoterapistim. Hali hazırda atanmayı bekliyorum. Bu tekdüze hayatımı kitap, film ve dizi içerikleri ile renklendirmeye çalışıyorum. Bu renkli hayatı merak edersen eğer İnstagram etiketime tıklayabilirsin. Heyecanla seni bekliyor olacağım :)

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir