The Queen’s Gambit Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in en çok izlenen yapımı olmayı başaran, yetimhaneden uluslararası satranç şampiyonluğuna uzanan bir yaşam öyküsü The Queen’s Gambit. Dizi Walter Tevis’in 1983 yılında aynı isimle yayınlanan kitabından uyarlandı. 7 bölümden oluşan ilk sezonuyla büyük ses getiren yapım, satranç takımlarının satışında patlama yapmayı ve internette en çok arananlarda satranç kelimesini en üstlere çıkarmayı başardı.

Dizi sadece senaryosunun başarısı ile değil içinde barındırdığı karakterlerin resmedilişiyle, oyuncuların inandırıcılığıyla, anlattığı dönemi sosyal yaşamdan kıyafetlere iyi bir biçimde anlattığı içinde izleyicisini etkilemeyi başarmıştır.

The Queen’s Gambit’in artı yönlerinden biride dönemin sosyal yapısına yaptığı eleştiridir. Dizideki kadın karakterler üzerinden anlattığı dönemdeki cinsiyetçi yapıyı eleştirmiş ve Elizabeth karakteri üzerinden de bu yapıya başkaldırmıştır.

Dizi boyunca Elizabeth’in rakiplerini hep erkek görmekteyiz. Sadece ilk rakibi bir kadındır ve o karakterde o yarıştan sonra satrancı bırakmıştır. Turnuvaya katılarak ve başarılarına başarı ekleyerek ilerleyen Elizabeth erkek egemen bir oyun halini alan satrançtaki bu cinsiyetçi yapıya da karşı gelmiştir.

The Queen’s Gambit Dizisi Konusu

Elizabeth Harmon’ın uluslararası satranç şampiyonluğuna uzanan hikayesinin anlatıldığı dizi 1950’lerde başlayıp 1970’lara doğru uzanmaktadır. Küçük bir çocukken annesini bir trafik kazasında kaybeden Elizabeth (Beth) yetimhanede kalmaya başlar. Burada hayatını değiştirecek olan satranç ile tanışır. Beth’in bu konuda ki en büyük yardımcısı ve ondaki dehayı fark eden ilk kişi ise yetimhane hizmetlisi Mr. Shaibel’dır.

Beth’in önceleri kendi aklından ya da okul satranç takımındakilerle oynadığı bu zeka oyunu, bir dergide satranç turnuvası olduğunu öğrenmesiyle beraber bir oyun olmaktan çıkar. Ana karakterimiz artık sadece satranç oynamak istemez, en iyisi olmak ister. Bu düşünce ile beraber Beth’in de satranç turnuvaları serüvenleri başlamış olur. Elizabeth Harmon hem uluslararası arenada en iyisi olmak için turnuvalarda yarışırken hem de bağımlılıkları ile savaşmak zorunda kalır.

The Queen’s Gambit izleyicisine hem Beth’in küçük bir bodrum katında başlayan satranç serüveninin nerelere kadar ilerlediğini hem de bu süreçte neler yaşadığını göstermektedir.

The Queen’s Gambit Dizisi Oyuncuları

Anya Taylor-Joy / Elizabeth Harmon

Dizinin ana karakteri, bir satranç dahisi. Annesinin ölümü ile yetimhaneye yerleşen Beth burada satrançla tanışır ve onun için serüven başlar. Satrancı hayatının vazgeçilmez bir parçası olarak görür. Dizi boyunca çeşitli bağımlılıklarla mücadele eder. Etrafındakiler ilk önce onun rakipleri olmuş daha sonra ise satranç konusundaki dehasından etkilenip destekçileri olmuşlardır. Satranç dünyasındaki erkek egemen anlayışında kırılmasını sağlamıştır.

Thomas Brodie-Sangster / Benny Watts

Satranç ustalarından biri. Genç yaşta satrançta kendisini kanıtlamış ve etrafta oldukça popüler. Beth’in başta rakiplerinden biriyken daha sonra onu destekleyenlerden biri haline gelmiştir.

Harry Melling / Harry Beltik

Elizabeth’in ilk büyük rakibi. Elizabeth’le yarışından sonra kendi köşesine çekilen Harry daha sonra ise Elizabeth’in kendisini geliştirme konusundaki yardımcılarından biri olur. Elizabeth’e hayrandır ve başarısı için onu desteklemektedir.

Jacob Fortune-Lloyd / Townes

Townes Beth’in en büyük destekçilerinden biri. Satranç turnuvasında turnuvaya katılanlardan biri olarak karşımıza çıkan Townes’ı daha sonra gazeteci olarak görürüz. Dizi boyunca Beth’in aklını karıştıran ve yüzünü gülümseten nadir insanlardan biridir.

Marcin Dorocinski / Vasily Borgov

Elizabeth’in en büyük rakibi. Uluslararası arenada yenilmesi en zor satranç oyuncusu olarak görülmektedir. Olabildiğince ciddi ve disiplinli biridir.

Moses İngram / Jolene

Beth’in yetimhaneden arkadaşı. Asi, söz dinlemez ve sert durmaya çalışan biri. Beth’in sonuna kadar destekçisi. Dizide siyahilere yapılan ayrımcılık ise Jolene üzerinden eleştiriliyor. Özellikle de yetimhanede ve sonrası dönemde Beth ile karşılaştıkları sahnedeki diyalogla.

Dizi Hakkında Genel Bilgiler

  • Yapım yılı: 2020
  • Tür: Dram
  • IMBD Puanı: 8.7
  • Ülke: ABD
  • Sezon: 1
  • Bölüm sayısı: 7

Yazar: Burcu Çandır

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir