Always Be My Maybe Film İncelemesi

Netflix’in taze romantik komedisi Always Be My Maybe, tanıdık hikayesi ve göz alıcı kadrosu ile yayınlandığı andan itibaren platformun öne çıkarılan filmlerinden biri haline geldi. Bugüne kadar birçok örneğini gördüğümüz romantik komedi janrının güncel bir versiyonu olarak ekranlara gelen film, ısrarlı bir reklamla 31 Mayıs’tan beri izleyiciye sunuluyor. Filmin, defaatle karşımıza çıkan reklamlarına ve kendini izlettirmek için sarf ettiği gayretlerine değip değmediğini, yazının devamında cevaplandıracağız.

Always Be My Maybe filmi inceleme

Always Be My Maybe’de Kimler Var?

Filmi parçalarına ayırıp incelemeden önce, bütününde payı olan isimlere değinmek gerek. Filmin yönetmeni, Fresh Off The Boat’la adını duyuran Nahnatchka Khan. Senaristlikle de uzun vakit hemhal olan Nahnatchka Khan, Always Be My Maybe nezdinde oldukça makul bir iş çıkarmış. Filmin aksayan yönleri Khan’dan nispeten bağımsız olduğu için bayrağı senaryo ekibine devrediyoruz.

Senaryo kısmında, filmin başrollerini de üstlenen Rendall Park ve Ali Wong göze çarpıyor. Senaryo yazımında ünlü oyunculara, Erin Westerman ve Nathan Kahane eşlik etmiş. Rendall Park ve Ali Wong, filmin yükünü sırtlanan rolleri üstlendikleri için muhtemelen senaryo esnasında kendilerini rahat hissedecekleri tercihlere yönelmiş. Bu nedenle film, zaman zaman senaryo tembelliği olarak addedilen talihsiz olaylara sahne oluyor. Bunun dışında filmin en büyük sürprizi aksiyon sinemasının efsane ismi Keanu Reeves. Filmde küçük bir role sahip olan Reeves, popüler seri John Wick sonrasında bir romantik komedi ile kendine nefes aralığı vermiş. Üstelik Keanu Reeves’in karakteri, filme yalnızca “filmin kalibresinin çok üstünde bir ünlüye kısa bir rol vererek izleyici çekelim” motivasyonu ile konumlandırılmamış. Ünlü oyuncu, hikaye gelişimine katkıda bulunarak kısa rolünün hakkını veriyor.

Özgünlük Problemi

Always Be My Maybe, 16 yıl önce kopan Marcus ve Sasha’nın, tesadüf eseri karşılaşması sonucu yaşananları konu alıyor. Uzun bir süreci ele alan hikaye, karakterlerin aşama aşama kat ettiği yolları ve nihayetinde geldikleri konumu oldukça iyi yansıtıyor. Ancak karakterlerimiz Sasha ve Marcus, bugüne kadar izlediğimiz romantik komedi karakterlerinin üstüne çok da bir şey koyamıyor. Sıkıntılı geçen çocukluk yıllarını telafi etmek için hırslı bir iş kadını olan Sasha, kurtuluşu sandığı kariyerinin aslında onu daha da yalnız ve mutsuz biri yaptığını fark eder. Daha fazlası için çabalamaya cesareti olmayan Marcus ise, hayatını aynı evde, aynı işi yaparak harcamaktadır. Birbirinden oldukça farklı hayatlar yaşayan ikili yıllar sonra bir araya gelerek birbirlerinin değerini anlar ve gerçekten yaşamak istedikleri hayata sahip olur.

Bahsi geçen karakterizasyonlar, ezbere yazıldığı belli olan repliklerle desteklendiği için hikayenin akışında tat kaçırıyor. Bir romantik komedi konseptinde karakterler zaten ne kadar özgün olabilirdi tartışılır, ancak Always Be My Maybe, tarafların birçok kez birbirine “Sen yeni şeyler denemekten korkuyorsun!” “Sen de başarılı oldukça yalnızlaşıyorsun” diye bağırmasıyla bir noktada izleyiciye “E tamam, bu mesajı repliğe dökülmeden çok önce de almıştık zaten, neden tekrar tekrar söyleniyor?” hissiyatını yaşatıyor.

Always Be My Maybe filmi inceleme

Beklentilere Değiyor Mu?

Always Be My Maybe, eğlenceli bir film. Keanu Reeves’in de dahil olmasıyla izlenilebilir kategorisine giriyor. Filmin başında inşa edilen geçmiş kurgusu ile karakterler iki boyutlu olmaktan çıkıyor. Bu, çoğu romantik komedi filminde başarılamayan konulardan biridir. Bu olumlu yönlerinin dışında Always Be My Maybe, izlendikten sonra çok da akılda kalmayan, romantik komedi külliyatına yeni bir şey katmayı düstur edinmeyen filmlerden biri. Öldürecek vakti bol olanlar için keyifli bir alternatif olabilir.

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

The Platform Film İncelemesi ve Yorumlar

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te yerin alan The Platform, açılışını geçen seneki Toronto Film Festivali’nde yapan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir